جلوگیری از آسیب چشم در حین کار

جلوگیری از آسیب چشم در حین کار
تقریبا یک میلیون آمریکایی در حین کار  به دلیل آسیب چشمی، دید خود را از دست می دهد. آمار نشان داده است که بیشتر از 40 درصد صدمات، در میان کارگران محیط های صنعتی مثل جوشکارها، مکانیک ها، تعمیرکاران، نجاران و لوله کش ها بوده است.
- ارزیابی کنید: منطقه کاری خود را به دقت بررسی کنید. مناطق کاری، مسیر های دسترسی و تمام تجهیزاتی که می تواند برای چشم  شما خطرناک  باشد.
- دید خود را بسنجید: دید تار و تصحیح شده می تواند سبب تصادف و اتفاقات خطرناکی شود.
- حفاظت: از عینک های محافظ که برای انجام  کارهای خاص  یا خطرناک هستند، استفاده کنید.
- شرکت کردن در برنامه های حفاظت چشمی
- مناسب بودن: کارگر ها به عینک های مناسب و راحت احتیاج دارند. همواره باید به عینک هایی که برای شغل خاصی طراحی شده اند و یا برای افراد خاصی هستند، دسترسی داشته باشید.
- آماده برای شرایط اورژانسی:

جلوگیری از آسیب چشم در حین کار

کمک های اولیه برای  شرایط آسیب چشمی باید همواره آماده باشد. جایی برای شستشوی چشم  که به راحتی بتوان به آن رسید. به خصوص  در جاهایی که مواد شیمیایی استفاده می شود.
- آموزش: برنامه های اورژانسی برای حفاظت برای حفاظت از چشم بسیار ضروری هستند. کارگرها باید نکات مهم و لازم را فرا بگیرند.
-حمایت: مدیریت باید از برنامه های حفاظت شده  از چشم  حمایت کند. به خصوص در جاهایی که پوشیدن  عینک های حفاظت  از چشم ضروری و لازم است.
عوامل شایعی که می توانند باعث آسیب چشمی  شوند:
- پرتاب اشیا
- ابزار
- ذرات
- مواد شیمیایی
- پرتوهای خطرناک
آسیب های چشمی در محیط کار

جلوگیری از آسیب چشم در حین کار
آسیب های چشمی ناشی از پرتوها
پرتوها(مانند اشعه ماورای بنفش) می توانند موجب تورم و سوختگی های سطحی قرنیه شوند كه با نشانه های درد شدید، قرمزی، ریزش اشك، خارش، حساس شدن به نور، و ناراحتی ناشی از آنها بروز می كند. اگر در زمان كار از عینك حفاظتی و دیگر وسایل ایمنی استفاده نشود این عوارض 6 تا 12 ساعت، پس از تابش پرتوها به چشم ها خود را نشان می دهد. جوشكاران (با برق یا اكسیژن)، كسانی كه از حرارت برای بریدن و ذوب فلزها استفاده می كنند، كارگرانی كه در صنایع بلور و شیشه سازی كار می كنند و به طور مستقیم به شیشه مذاب و فلزهای گداخته (كوره ها) نگاه می كنند، بیشتر در معرض خطرهای ناشی از پرتوها می باشد.
سوختگی های شیمیایی چشم:
سوختگی های چشم 5 تا 10 درصد فوریت های چشمی را شامل می شوند و حدود 60 تا 70 درصد آنها منشاء شیمیایی دارند و در صنایع پیش می آیند. آسیب های ناشی از سوختگی ممكن است در اثر عوامل گوناگون ایجاد شود، مهم ترین آنها عبارتند از: حرارت ( شیء جامد، مایع، بخار )، مواد شیمیایی، آفتاب، الكتریسیته و … ، اقدام های اساسی در برابر آن بر حسب نوع وسعت سوختگی متفاوت است. ولی خطر اصلی همیشه ناشی از عفونت است كه باید علیه آن به سرعت اقدام نمود. مواد شیمیایی مهمی كه ممكن است در صنعت در چشم پاشیده شوند و باعث بروز سوختگی شدید و حتی كوری بشوند، عبارتند از: مواد قلیایی( سود سوزآور، آمونیاك، به ویژه در دستگاه های سرد كننده)، اسیدهای صنعتی، حلال ها، روغن ها و تینرها، مواد پاك كننده و غیره. اقدام های اساسی در سوختگی های شیمیایی به ویژه سوختگی های قلیایی، خودداری از مالش چشم، شستشوی سریع ماده شیمیایی از چشم با آب و انتقال فرد آسیب دیده به نزدیك ترین مركز درمانی می باشد. مبتلایان به سوختگی های چشم به دلیل خطر بروز بیماری ها و آسیب هایی مانند عفونت و سوراخ شدن قرنیه، باید توسط چشم پزشك تحت مراقبت و معاینه های پیگیر قرار بگیرند.

جلوگیری از آسیب چشم در حین کار
بیماری های عفونی:
بیشتر بیماری های عفونی ناشی از كار در مراكز صنعتی می  توانند با ناراحتی های چشمی همراه باشند. خیلی از بیمار ی های عفونتی چشم ها، در اثر میكروب های چرك زای معمولی بروز می كنند. میكروب ها ممكن است توسط انگشتان و یا دستمال های آلوده وارد چشم شوند، یا از دیگر قسمت های عفونی به چشم برسند(مانند سینوس ها، یا ممكن است از راه گرد و خاك و یك خراش چشم را آلوده نمایند).  مجموعه گرما، رطوبت و میكروب های فرصت طلب شرایط را برای بروز عفونت مساعد می كنند. اگر بافت پوششی قرنیه آسیب ببیند، احتمال رشد میكروب، زیاد شده و موجب بروز آسیب عفونی می گردد.
بهترین روش برای جلوگیری از آسیب چشمی:

جلوگیری از آسیب چشم در حین کار
- از خطرات موجود در محیط کارگاه آگاه باشید.
- قبل از شروع کار، با این خطرات  را حذف کنید.
- از عینکهای محافظ یا روش های مراقبت از چشم استفاده کنید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد