جهان به مثابه ی اراده برابر نهاد - 5.0 out of 5 based on 1 vote

جهان به مثابه ی اراده برابر نهاد

زمانی که فلسفه ی آلمان زیر پای هگل بود، فیلسوفان زیادی متولد شدند که شاید در همان زمان به خوبی شناخته نشدند و به آن ها توجه نشد، اما فلسفه ی آن ها چه بسا مهم تر و تاثیرگذارتر از فلسفه ی هگل بود. یکی از فیلسوفان آرتور شوپنهاور بود. شوپنهاور را شاید باید در نقطه ی مقابل هگل، چه از لحاظ نظری و چه از لحاظ زندگی قرار داد. برخلاف هگل او فلسفه ای خواندنی دارد که خشک نیست و علی رغم استفاده از لغات سنگین بهتر قابل فهم است. او علاقه ای به پروردن شاگرد نداشت و با سرعت زیادی به دانشگاه رفت و از دانشگاه هم بیرون آمد. شوپنهاور رفتار یک فیلسوف متشخص دانشگاهی را هم نداشت. مدام با مردم درگیر می شد و انسان ها را مانند هگل تکریم نمی کرد و به آن ها لقب موجود دوپا داده بود. در زمان درمان شوپنهاور اثر اروین یالوم به خوبی مشخص می شود در عین حالی که شوپنهاور یک فیلسوف بزرگ و تاثیرگذار بر تاریخ بود، از برخی اختلالات روانی هم در رنج بود و همین مسئله بر روی رفتار او تاثیر داشت. او زندگی خانوادگی خوبی هم نداشت و از رفتار مادر خود گله مند بود. اما با تمام این ها، شوپنهاور یک فیلسوف بزرگ بود که تنها با خواندن آثارش می توانیم دوستش داشته باشیم.

جهان به مثابه ی اراده برابر نهاد

آرتور شوپنهاور در سال 1788 در لهستان زاده شده و در سال 1860 در آلمان فوت می کند. او اخلاقیات عجیب و فلسفه ای عجیب داشت و همین ها برای جذابیتش کافی بود. از کتب او می توان به جهان به مثابه ی اراده برابر نهاد، هنر همیشه بر حق بودن، در باب حکمت زندگی، جهان همچون اراده و تصور، دنیا اینجوری است، مرگ، ریشه ی چهارگان اصل دلایل کافی، در باب طبیعت انسان، متعلقات و ملحقات، دو مسئله ی بنیادین اخلاق و... اشاره کرد. اگرچه شوپنهاور فیلسوف در پهنه ی فرهنگ آلمانی بود، اما از ایده آلیست ها فاصله داشت و بیشتر به انسان، اراده ی انسان، علم تجربی و جهان علاقه داشت. ادبیات آثار شوپنهاور، بعد از نیچه، خواندنی ترین ادبیات فلسفی است. نیچه که خلف صالح شوپنهاور به شمار می رود، بسیار از آثار شوپنهاور و تفکات او استفاده کرده و آن ها را گسترش داد.

جهان به مثابه ی اراده برابر نهاد

جهان به مثابه ی اراده و تصور، از مهمترین کتب شوپنهاور است که مسائلی که از گمان او انسان را انسان کرده و جامعه را بنا می کند را از نظر گذرانده است. این کتاب نسبتا کم حجم برای اولین بار از روی متن آلمانی در ایران توسط محسن اکبری ترجمه ی خوبی شده است و برای پژوهشگران علاقه مند به فیلسوفان مستقل در یک پهنه ی فلسفی مثل آلمان بسیار مفید است.

اطلاعات کتاب:

نام کتاب: جهان به مثابه ی اراده برابر نهاد

نویسنده: آرتور شوپنهاور

مترجم: محسن اکبری

انتشارات: نگاه معاصر

تعداد صفحات: 188

قیمت: 17000 تومان

جهان به مثابه ی اراده برابر نهاد

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل جهان مشهد

رستوران نقش جهان کیش

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

جهان پناه هند

دیگه لازم نیست حواستون به کالری باشه. رژیم گیاهخواری داشته ب

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر