حصبه چیست؟ - 5.0 out of 5 based on 1 vote

حصبه چیست؟
حصبه چیست؟

حصبه نوعی بیماری عفونی است که در مراحل اولیه موجب تب شدید شده و با پیشرفت بیماری علائم شدیدی در سیستم گوارش ظاهر می شود. تب ناشی از حصبه یک بیماری جدی است که حتی می تواند زندگی فرد بیمار را تهدید کند. این بیماری معمولا چند هفته طول می کشد و دوره نقاهت طولانی نیز خواهد داشت.

در برخی از کشورها، بیماری حصبه به جوشیدن روده معروف است که جوشیدن ها می تواند پشت سر هم بوده و در نهایت منجر به مرگ شود.

همچنین در برخی از کشورها، این بیماری به کمای بیداری نیز معروف است. در چنین مواردی به علت تب بسیار بالا و ضعف بسیار شدید، بیمار توان خود را از دست داده و حتی قادر به باز کردن پلک نیست.

این بیماری در اثر مصرف آب و غذای آلوده به باکتری و از انسان به انسان منتقل می شود. به همین دلیل عدم رعایت بهداشت عمومی و سایر نکات بهداشتی، عامل اصلی در گسترش این بیماری هستند.

علل ابتلا به حصبه چیست؟حصبه چیست؟

همانطور که اشاره شد، حصبه نوعی بیماری عفونی است که عامل اصلی آن باکتری زنده ای با عنوان سالمونلا تیفی و پارا تیفی است که از شخص آلوده به دیگران منتقل می شود. این باکتری موجب بروز یبوست در بزرگسالان شده و همه بدن و به ویژه روده و مغز را درگیر می کند و از خانواده عفونت های روده ای است.

زمانی که باکتری وارد بدن می شود، خود را به روده می رساند و از طریق مخاط روده به داخل بافت زمینه ای روده نفوذ می کند.

اگر سیستم ایمنی ضعیف باشد و قادر به مقابله با این باکتری نباشد، این باکتری شروع به تکثیر خود کرده و سپس وارد جریان خون می شود. پس از عبور از این مرحله، علائم اولیه بیماری که عمدتا به صورت تب می باشد، ظاهر می شود.

پس از آن با تضعیف سیستم ایمنی بدن، باکتری بیشتر نفوذ کرده و خود را به مغز استخوان، کبد و مجاری صفرا می رساند. باکتریی ها از طریق مجاری صفرا به داخل محتویات روده دفع می شوند.حصبه چیست؟

در مرحله دوم بیماری، باکتری به داخل بافت ایمنی روده کوچک نفوذ می کند و از این به بعد علائم شدید روده کوچک آغاز می شود.

این باکتری از طریق آب آلوده و سیستم آب و فاضلاب غیر بهداشتی، غذای آلوده به باکتری که عمدتا به دلیل استفاده از کودهای انسانی در بخش کشاورزی اتفاق می افتد، گسترش می یابد.

متاسفانه به دلیل وجود آب آلوده و فاضلاب های شناور در سطح زمین در برخی مناطق محروم، این بیماری به طور کل در کشور ما ایران ریشه کن نشده و هنوز در برخی مناطق شاهد افراد مبتلا به این بیماری هستیم.

شایان ذکر است، بیماری حصبه مخصوص انسان ها بوده و در حیوانات وجود ندارد.

علائم و نشانه های ابتلا به حصبه کدام است؟حصبه چیست؟

علائم بیماری حصبه معمولا پس از 6 تا 30 روز پس از ورود باکتری حصبه به بدن، ظاهر می شود که البته به میزان باکتری وارد شده به بدن نیز بستگی دارد. همچنین در برخی منابع زمان ظاهر شدن علائم بیماری، 7 تا 21 روز پس از ورود باکتری به بدن، عنوان شده است.

علائم حصبه معمولا در در دو مرحله خود را نشان می دهند که عبارتند از:

مرحله 1: بیمار تب می کند و ضعف عمومی دارد. همچنین بیمار با بی اشتهایی، سرفه، سردرد و تعریق شدید مواجه می شود. تب نیز مرتبا افزایش یافته و حتی به 40 درجه سانتیگراد نیز می رسد و با انجام فرآیندهای ساده در جهت کاهش تب، همچنان تب بالا می ماند و کاهش نمی یابد.

علاوه بر این، ممکن است بیماران بزرگسال دچار یبوست و مشکلات پوستی نظیر جوش های قرمز رنگ در ناحیه شکم و گردن نیز شوند. در مواردی بیمار دچار شکم درد و سر درد نیز می شود.حصبه چیست؟

در کودکان، علائم این مرحله بیشتر به صورت اسهال و استفراغ مداوم می باشد.

مرحله اول بیماری معمولا 7 روز طول می کشد و پس از پایان آن، بیماری وارد مرحله دوم خواهد شد.

مرحله 2: در این مرحله به دلیل ایجاد عفونت شدید در روده، تب بسیار بالا می رود به حدی که بیمار دچار ضعف شدید می شود و حتی توان باز کردن پلک را ندارد و در همین حالت می ماند. نبض بیمار سریع و ضعیف است. در هفته اول و دوم بیمار دچار یبوست شدید می باشد و با پایان 14 روز اول بیماری، فرد دچار اسهال شدید می شود. علاوه بر این ممکن است مقداری خون نیز در مدفوع دیده شود.

به طور کلی، این مراحل 21 روز طول می کشد و با درمان مناسب و به موقع و با وارد شدن به هفته چهارم یا پنجم بیماری، شرایط بیمار به کندی بهبود می یابد.
شایان ذکر است، در موارد خفیف، ممکن است باکتری ها سریع از بین بروند و علائم خفیفی را ایجاد کنند. در این حالت، این گونه افراد می توانند ناقل بیماری باشند در حالی که خود تنها علائم خفیفی از بیماری را از خود بروز داده اند.

نحوه تشخیص بیماری حصبه چگونه است؟حصبه چیست؟

در حالت کلی بررسی علائم بالینی و توضیحات بیمار می تواند به پزشک در تشخیص این بیماری کمک کند. همچنین برای تشخیص نهایی نمونه خون و مدفوع فرد مورد آزمایش قرار می گیرد و در صورتی که حاوی باکتری حصبه باشد؛ بیماری فرد تایید می شود.

البته با توجه به این که علائم بالینی حصبه به بیماری وبا شباهت زیادی دارد، معمولا در آزمایشات وبا نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

حصبه چگونه درمان می شود؟حصبه چیست؟

درمان این بیماری معمولا به کمک آنتی بیوتیک ها انجام می شود. در مواردی نادر ممکن است داروهای استروئیدی نیز در درمان فرد مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین ممکن است لازم باشد که بیمار در بیمارستان بستری شده و برای جبران آب و املاح از دست داده، از مایع درمانی استفاده شود.

در برخی موارد، بیماران مبتلا به حصبه اگر درمان نشوند، بعد از حدود یک ماه خود به خود بهبود می یابند. ولی در همه بیماران این چنین نیست و در بیشتر موارد، عدم درمان به موقع ممکن است عواقب جدی و حتی کشنده ای، در انتظار بیمار باشد.

شایع ‌ترین عوارض عدم درمان به موقع حصبه، سوراخ شدن روده می‌ باشد. خونریزی گوارشی هم ممکن است رخ دهد.

در کل هر عارضه‌ ای ممکن است به دنبال عدم درمان به موقع بیماری ایجاد شود.

چگونه از ابتلا به حصبه جلوگیری کنیم؟حصبه چیست؟

با توجه به اینکه این بیماری از راه دهانی و مدفوعی منتشر می ‌شود، توصیه می‌ شود قبل از مصرف هر نوع خوراکی، حتما دست های خود را با آب و صابون بشویید و تمام مسایل بهداشتی را رعایت کنید و از مصرف غذاهایی که امکان آلودگی دارند، پرهیز کنید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

بروسلوز یا بیماری تب مالت چیست؟

خارشتر چیست؟

مد چیست؟

انسولین چیست؟

بیماری اسکولیز چیست؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر