حقایق کوتاه راجع به کمبود خواب

حقایق کوتاه راجع به کمبود خواب
-کمبود خواب بر روی فعالیت ها و عملکرد های طبیعی  مثل توجه، تمرکز تاثیر گذاشته و باعث  اختلال در توانایی تمرکز  بر روی سنسورهای محیطی می شود.
-کمبود خواب نقش مهمی در حوادث تراژدی مثل تصادفات ماشین، هواپیما، کشتی، قطار و نیروگاه های هسته ای دارد.
-کمبود خواب، می تواند نشانه ی مشکلات تشخیص داده نشده ی خواب یا دیگر مشکلات سلامتی باشد.
-کمبود خواب بیشترین اثر منفی را بر روی بچه ها و نوجوانان دارد.
علایم کمبود خواب:
نشانه ی اصلی کمبود خواب، خواب آلودگی و یا خوابیدن بیش از حد در طی روز است.
دیگر علایم شامل:

حقایق کوتاه راجع به کمبود خواب
-خمیازه کشیدن
-خستگی
-تحریک پذیری
-افسردگی
-مشکل در درک و یادگیری
-فراموشی
-کمبود انگیزه
-حواس پرتی
-افزایش اشتها و میل به کربوهیدرات
-کاهش میل جنسی
اثرات کمبود خواب

حقایق کوتاه راجع به کمبود خواب
-عدم خواب کافی مانع قدرت گرفتن سیستم ایمنی می شود و بدن توانایی مبارزه با عفونت را از دست  می دهد. بدین ترتیب بعد از بیماری، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا فرد از بیماری بهبود پیدا کند.
-کم خوابی می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های جدید و پیشرفته تنفسی شود.
-با گذشت زمان، کمبود خواب و اختلالات خواب باعث بروز علائم افسردگی می شود. افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب به احتمال زیاد کمتر از 6 ساعت در شب می خوابند.. بیماری بی خوابی که شایع ترین نوع اختلال خواب است، ارتباط قوی با بروز افسردگی دارد. افراد مبتلا به مرض بی خوابی پنج برابر افراد سالم دچار افسردگی می شوند. در حقیقت، مرض بیخوابی اغلب یکی از نخستین علائم افسردگی است. بی خوابی و افسردگی یکدیگر را تقویت می کنند، یعنی کم خوابی علائم افسردگی را بدتر می کند و افسردگی به خواب رفتن را سخت تر می کند. درمان مشکلات خواب مثل کم خوابی به بهبود افسردگی و علائم آن کمک می کند و بالعکس.

حقایق کوتاه راجع به کمبود خواب
-کم خوابی می تواند بر روی وزن بدن اثر بگذارد، دو هورمون بدن، لپتین و گرلین، کنترل احساس گرسنگی و سیری را بر عهده دارند. سطح این هورمون ها توسط خواب تنظیم می شود. کمبود خواب، هم چنین سبب آزاد شدن انسولین می شود و افزایش احتمال ابتلا به دیابت نوع دوم خواهد شد. گرلین، حس گرسنگی را تحریک می کند و لپتین پیام سیری را به مغز می فرستد و اشتها را سرکوب می کند. کاهش زمان خوابیدن باعث کاهش لپتین و افزایش گرلین می شود. کمبود خواب نه تنها اشتها را تحریک می کند، بلکه میل به مصرف مواد غذایی چرب و شیرین را افزایش می دهد. لذا خواب کافی بایستی به عنوان بخش مهمی از برنامه کاهش وزن در افراد چاق در نظر گرفته می شود.
-خواب به عروق قلبی کمک می کند تا بهبود یابد و بر روی  حفظ فشار خون و سطح قند خون و هم چنین التهاب کمک می کند. عدم خواب کافی می تواند منجر به بیماری های قلبی و عروقی شود.
-زنان و مردان مبتلا به کمبود خواب، دچار کاهش شهوت جنسی و تمایل کمتری به داشتن رابطه جنسی با همسر خود می شوند. بی انرژی بودن، خواب آلودگی و تنش زیاد در اثر کم خوابی از عوامل موثر در کاهش میل جنسی هستند.
آپنه خواب در مردان (یک مشکل تنفسی که باعث قطع خواب می شود)، عامل دیگری در کاهش میل جنسی است. مردان مبتلا به آپنه خواب، مقادیر کمی از هورمون تستوسترون را  دارند. همچنین تقریبا در بدن نیمی از مردان دچار آپنه خواب شدید، به طور غیرطبیعی مقادیر کمی از هورمون تستوسترون در طی خواب شب ترشح می شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

دیگه لازم نیست حواستون به کالری باشه. رژیم گیاهخواری داشته ب

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

داروخانه ای به نام آلوئه ورا

تلاش فیزیکدان ها برای انجام آزمایشی غیرممکن تبدیل نور به ماد