ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

حقیقت پنهان بدترین سقوط های هواپیما در دنیا

صنعت هواپیمایی از ابتدای تاسیس تا به امروز شاهد سقوط هواپیماهای زیادی بوده و همین موضوع به تدریج موجب شد تا امنیت در پرواز جدی تر گرفته شود. به این ترتیب در سال 2017 هیچ هواپیمای مسافربری جت سقوط نکرد. در این مقاله به موضوع بدترین سقوط های هواپیما که همواره اذهان مردم را درگیر کرده است، می پردازیم تا حقایقی را از پشت 4 سقوط هولناک هواپیما فاش کنیم.


حقیقت پنهان بدترین سقوط های هواپیما در دنیا

1-فاجعه فرودگاه تنریف (Tenerife Airport Disaster)
تاریخ: 3 مارس 1974
تعداد کشته شدگان: 346
این فاجعه برای دو هواپیمای بوئینگ رخ داد که یکی از آنها متعلق به KLM و دیگری متعلق به پن امریکن بود. این اتفاق ناگوار در هوایی مه آلود رخ داد. "پاتریک اسمیت"، خلبانی است که در مورد این پرواز به قلم خود مینویسد: " بزرگ بودن حادثه خودش گویای همه چیز است، اما چیزی که فراموش نشدنی است، مجموعه ای عجیب از نزاع ها و وقایع پیش از آن است". هر دو هواپیما از لاس پالماس در جزیره ای نزدیک گران کاناریا وارد فرودگاه شده بودند چرا که یکی از جدایی طلبان جزیره ی قناری، در گل فروشی فرودگاه یک بمب کار گذاشته بود. هواپیمای KLM بدون اینکه اجازه ترخیص داشته باشد، تیک آف کرد و در همان موقع هواپیمای پن امریکن که در حال شتاب گرفتن بود، راهی را که باید می پیچید رد کرد!
صدای خلبان KLM در این لحظه اینگونه ضبط شد:
-اون اونجاست! نگاش کن! خدایا! اون لعنتی داره میاد!
خلبانKLM سعی می کرد تا از جلوی پن امریکن کنار برود اما نتوانست و نهایتا برخورد شدیدی رخ داد. هیچ یک از سرنشینان هواپیمای KLM زنده نماندند اما از 396 مسافر حاضر در پن امریکن، 61 نفر نجات یافتند.

 

حقیقت پنهان بدترین سقوط های هواپیما در دنیا

2-پرواز شماره 981 ترکیش (Turkish Airlines Flight 981)
تاریخ: 3 مارچ 1974
تعداد کشته شدگان: 346
نقص طراحی در داگلاس DC-10 باعث سقوط هواپیما در جنگل Ermenonville (واقع در شمال پاریس) شد و 335 مسافر به همراه 11 خدمه جانشان را از دست دادند. این فاجعه یکی از بدترین سقوط های هواپیما در خاک فرانسه و دومین سقوط وحشتناک در اروپا لقب گرفت.
حدود 10دقیقه پس از تیک آف هواپیما درب محفظه عقب باز شد و موجب کم شدن فشار داخل کابین گردید. همچنین کابل های عرشه پرواز قطع و بخش های فنی هوپیما و دو موتور دچار مشکل شدند. به این ترتیب دماغه هواپیماشیب زیای گرفت و با سرعت 490 مایل بر ساعت بر روی درختان جنگل سقوط کرد.


حقیقت پنهان بدترین سقوط های هواپیما در دنیا

3-برخورد هوایی چرخی دادری (Charkhi Dadri mid-air collision)
تاریخ: 12 نوامبر 1996
تعداد کشته شدگان: 349
به دلیل برخورد پرواز 763 سعودی و پرواز 1907 هواپیمایی قزاقستان در آسمان شهر چرخی دادری در شمال هند بدترین فاجعه هوایی رخ داد. در این حادثه 312 نفر از هواپیمای سعودی و 37 نفر از هواپیمای قزاقی کشته شدند.

این سقوط هنگامی رخ داد که هواپیمای ایلیوشین برایکاهش ارتفاع به 15 هزار پایی اجازه گرفت ولی به 14 هزار و 500 پایی رسید. بوئینگ 747 نیز در جهت مخالف ارتفاع گرفت. مسئولین برج مراقبت هم توانستند به هردو اخطار بدهند اما کار از کار گذشته بود. دم هواپیمای قزاقی، بال هواپیمای سعودی را تخریب کرد به سرعت هر دو سقوط کردند. برخی دلیل سانحه را ناتوانی خلبان هواپیمایی قزاقستان برای دنبال کردن قوانین برج مراقبت می دانند.


حقیقت پنهان بدترین سقوط های هواپیما در دنیا

4-پرواز شماره 123 ژاپن ایرلاین (Japan Airlines Flight 123)
تاریخ: 12 آگوست 1985
تعداد کشته شدگان: 520
یکی دیگر از سوانح سقوط هواپیما مربوط به هواپیمایی ژاپن بود که توسط یک بوئینگ 747 پرواز و در کوه تاکاماگاهارا در مرکز ژاپن سقوط کرد. هواپیما به طور مارپیچ از کنترل خارج و بال آن با کوه برخورد کرد. سپس چرخید و با پشت فرود آمد که یک انفجار در پشت هواپیما رخ داد. این اتفاق به دلیل تعیری نادرست در 7 سال قبل پیش آمد. خلبان پس از مطلع شدن از این مشکل فنی توانست نیم ساعت هواپیما را در هوا نگه دارد اما فایده ای نداشت. موزه ای برای این سقوط ایجاد شد که نامه های مسافران به خانواده هایشان در آن قرار دارد. در این حادثه 4 مسافر خانم که در ردیف وسط نشسته بودند نجات پیدا کردند. یک مقام رسمی نگهداری خطوط هوایی ژاپن یک ماه پس از این سانحه، خودکشی کرد.

حقیقت پنهان بدترین سقوط های هواپیما در دنیا 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

هتل برج های طلایی کیش

مسجد ایرانیان در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد