حمام قلعه همدان - 5.0 out of 5 based on 2 votes

حمام قلعه همدان

حمام قلعه همدان

حمام قلعه واقع در شهر همدان، از جمله جاذبه های تاریخی گردشگری این شهر می باشد. این حمام، یکی از حمام های واقع در بافت قدیمی شهر همدان می باشد. این حمام، معماری و فضاهای خاص خود را دارد که در نوع خود بی نظیر هستند و همین امر، باعث شده است که گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به خود جلب کند. شهر همدان جاذبه های تاریخی زیادی برای بازدید دارد. پس اگر به آثار تاریخی علاقمند می باشید، حتما از شهر همدان و آثار تاریخی بی نظیر آن دیدن کنید.

حمام قلعه همدان

به جرات می توان گفت، حمام قلعه همدان یکی از زیباترین حمام های به جای مانده از دوران های گذشته در ایران می باشد. البته دوران های گذشته مربوط به زمان های خیلی دوری نمی باشد چرا که به احتمال قوی اولین حمام ها را در دوران پایانی قاجار ساخته اند. البته که امروزه در این حمام های قدیمی، دیگر عمل حمام صورت نمی گیرد و کسی در آنها حمام نمی کند. اینگونه فضاهای قدیمی را در اکثر موارد نوسازی می کنند و کاربری آن را عوض می کنند. مثلا آن را تبدیل به موزه یا رستوران یا دیگر کاربری ها می کنند. در مورد حمام قلعه نیز آن را مورد مرمت و نوسازی قرار داده اند روی دیوارها و در و کف آن کار شده و اکنون کاربری آن موزه ی بسیار زیبا و ارزشمندی می باشد.

حمام قلعه همدان

نکته ی قابل توجه در مورد حمام های قدیمی، معماری و چیدمان فضاهای سرد و نیمه گرم و سرد می باشد که در نوع خود بسیار ارزشمند است. اینکه فضا را طوری طراحی کرده اند که گرما داخل حمام بماند و اتلاف انرژی و حرارت صورت نگیرد. دقیقا آنچه مورد توجه معماران معاصر و پایدار می باشد. بخش های حمام به ترتیب شامل جلوخان، سردر ورودی، هشتی، راهروهای ارتباطی، سربینه، میان در، گرم خانه، خزینه، صفه شاه نشین، اتاق نظافت، تون، گربه رو، دستک، برف انداز، جام خانه و چاه خانه می باشد. البته به طور کلی دو فضای مهم در حمام های قدیمی، به ترتیب سربینه و گرم خانه می باشد. تنوع کاربری و تدبیر را در یک بنا نگاه کنید! دیدن این ها از نزدیک برای هر کسی یک ضرورت به حساب می آید.

و اما حمام قلعه، در محله ای قدیمی به همین نام در خیابان شریعتی قرار دارد. کافیست در محله وارد شوید و حمام قلعه را از دور خواهید دید. در همین محله کسانی حضور دارند که قبل تر ها برای نظافت و بهداشت به این حمام می رفتند. پای حرف و خاطرات این عزیزان نشستن نیز دیگر کاری است که می توانید در اینجا انجام دهید. به حمام که وارد شدید از هشتی عبور می کنید که در واقع یک فضای پخش می باشد. در داخل این موزه افرادی که در قبل تر ها داخل حمام کار می کردند بصورت مجسمه شبیه سازی شده اند. در داخل حمام ابتدا، مجسمه ای را می بینید که جای کسی است که قبل تر ها نقش کسی را داشت که پول حمام را می گرفت. بعد از رد کردن این مرحله، وارد حمام سرد و بعد وارد حمام گرم می باشد. این سلسله مراتب گرمایی بارزترین خصوصیت حمام های قدیمی می باشد. اینگونه احتمال مریض شدن کم می شد و از طرفی نیز اتلاف حرارتی به حداقل می رسید. در کل حمام، ترکیبی از معماری باشکوه ایرانی و اسلامی را می بینید که فضاهایی بسیار زیبا و اصیل را بوجود آورده اند. در این حمام، تعداد 4 ستون سنگی قرار دارد و سقف، طاق نماهای باشکوهی در آن کار شده است که تمام این ها معماری ناب ایرانی را به رخ می کشند. البته اگر این حمام را با دیگر حمام های وجود در استان مقایسه کنید خواهید فهمید که حمام قلعه همدان چیز دیگریست.

حمام قلعه همدان

همانطور که گفته شد، موزه با مجسمه هایی تزیین شده است که نقش افرادی را دارند که در گذشته در حمام کار می کردند. قرار گرفتن در میان این مجسمه ها که به زیبایی و دقت کار و ساخته شده اند، این احساس را در شما بوجود می آورد که گویی در داخل یک حمام واقعی هستید. پس هوس حمام به سرتان نزند! گفته می شود که در این حمام تعدادی رگ زنی صورت گرفته است که این اتفاق نیز در قالب مجسمه به نمایش درآمده است. این مکان در یک دوره ای سفره خانه نیز بود. بطوریکه بعد از بازدید از حمام و موزه برای استراحت و رفع گرسنگی می توانستید به آنجا بروید و غذاهای محلی و بسیار خوشمزه ای را میل کنید. اما مدتی است که این کاربری حذف شده است و امید است که به زودی دوباره به مجموعه اضافه شود. موسیقی زنده ای نیز در فضا پخش می شد که بسیار خوردن غذا را دلچسب و گوارا می کرد. البته هنوز چیزی از اصالت و جذابیت این بنا کم نشده است. بازدید از آن را تنها از نزدیک قدر خواهید دانست.

حمام قلعه همدان

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

مطالب مشابه

قلعه امبرد و کلیسای استوتساتسین ارمنستان

قلعه تاتیو ارمنستان

قلعه سرخ هند

قلعه آمبر در جیپور هند

قلعه سنت آنجلو رم

قلعه پتر و پاول سن پترزبورگ روسیه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر