حمله قلبی

مروری اجمالی حمله قلبی هنگامی رخ می دهد که جریان خون به سمت قلب مسدود می شود. این موضوع در اغلب موارد با افزایش چربی، کلسترول و سایر مواد تشکیل دهنده پلاک در شریان هایی که قلب را تغذیه می نمایند (عروق کرونر) در ارتباط بوده که نهایتا و متعاقب توقف یا اختلال در آن ، می تواند موجب آسیب یا تخریب در بخشی از عضله قلب گردد. حمله قلبی که تحت عنوان انفارکتوس میوکارد یا سکته قلبی نیز نامیده می شود، می تواند مرگبار باشد، ولی در عین حال روش های درمانی نیز در طی سالیان اخیر به طور چشمگیری بهبود و ارتقا یافته است. بعد از خواندن این مقاله ،هر زمان اگر فکر کردید که با نشانه ها و علائمی از احتمال وقوع حمله قلبی مواجه هستید، این دست و آن دست نکنید و بلکه سریعا با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

 

حمله قلبی

علائم و نشانه های معمول در حمله قلبی عبارتند از: 

• فشار، تنگی، درد، یا احساس سختی در قفسه سینه یا بازوهایتان که ممکن است به گردن، فک و یا پشتتان نیز کشیده شود. 

• تهوع، سوء هاضمه، سوزش سر دل و یا درد شکم

• تنگی نفس

• عرق سرد

• خستگی

• سرگیجه ناگهانی

علائم حمله قلبی متفاوت است همه افرادی که دچار حمله قلبی می شوند، نشانه های مشابه و شدت علائم یکسانی ندارند. برخی افراد درد خفیفی دارند در حالی که برخی دیگر درد شدیدتری دارند. در مقایسه با دیگران، بعضی از افراد نشانه ای ندارند و حتی ممکن است دچار ایست قلبی ناگهانی شوند. در هرصورت هرچقدر علائم و نشانه های بیشتری را داشته باشید، احتمال ابتلا به حمله قلبی در شما بیشتر خواهد شد. برخی از حملات قلبی به طور ناگهانی ایجاد میشوند، ولی در بسیاری از مردم علائم و نشانه های هشدار دهنده ساعت ها،روزها و یا هفته ها وجود خواهد داشت. اولین هشدار ممکن است دردهای مکرر در ناحیه قفسه سینه (آنژین صدری) باشد که توسط استرس فعالیت های بدنی شدید ایجاد می شود و با استراحت کاهش می یابد. آنژین ناشی از کاهش موقت جریان خون به قلب است.

حمله قلبی از وضعیتی که قلب شما به طور ناگهانی متوقف می شود،تفاوت دارد.توقف ناگهانی قلب زمانی اتفاق می افتد که اختلالات الکتریکی باعث اختلال در عملکرد پمپاز قلبی شود و نهایتا موجب توقف جریان خون در بقیه اعضای بدن گردد. البته حمله قلبی هم می تواند باعث ایست قلبی شود ولی در عین حال تنها دلیل برای این موضوع محسوب نمی گردد. زمان مراجعه به پزشک فوری اقدام نمایید. بعضی از مردم به مدت طولانی صبر می کنند زیرا علائم و نشانه های مهم را نمی شناسند و یا اینکه نمی توانند تشخیص دهند.در موارد وقوع حمله قلبی مراحل را انجام دهید: برای درخواست کمک های پزشکی با اورژانس تماس بگیرید. اگر مشکوک به حمله قلبی هستید، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

اگر به خدمات اورژانسی دسترسی ندارید، ازکسی درخواست کنید که شما را به نزدیکترین بیمارستان برساند. صرفا در صورتی که گزینه های دیگری وجود نداشته باشد، خودتان رانندگی کنید. از آنجا که وضعیت شما می تواند بدتر شود، رانندگی می تواند هم خود شما و هم دیگران را در معرض خطر قرار دهد. در صورت تجویز قبلی توسط پزشک از نیتروگلیسیرین استفاده کنید. در حالی که در انتظار رسیدن اورژانس هستید از آن استفاده نمایید. اگر قبلا توسط پزشک مصرف آسپیرین توصیه شده است،آن را مصرف کنید. مصرف آسپیرین در طی حمله قلبی با کمک به جلوگیری از لخته شدن خون شما، می تواند آسیب های قلبی را کاهش دهد.البته آسپیرین می تواند با سایر داروها تداخل داشته باشد، بنابراین آسپرین را مصرف نکنید مگر اینکه پزشک یا پرسنل پزشکی اورژانس مصرف آن را توصیه کنند. 

 

حمله قلبی

اگر با فردی که دچار حمله قلبی شده است مواجه شدیم، چه کارهایی را میتوان انجام داد ؟ اگر با کسی که از هوش رفته است مواجه شدید، ابتدا با اورژانس تماس بگیرید. سپس CPR (عملیات احیا قلبی - تنفسی)را برای حفظ جریان خون، شروع کنید.به سینه شخص بطور سخت و سریع و با یک ریتم نسبتا تند(در حدود 100 تا 120بار فشار در یک دقیقه) فشار دهید. ضرورتی نداردکه راه تنفسی فرد را بررسی نموده و یا تنفس مصنوعی را انجام دهید، مگر اینکه دوره های آموزشی CPR را گذرانیده باشید. علل حمله قلبی زمانی رخ می دهد که یک یا چند تا از عروق کرونری قلب شما مسدود شده باشد. با گذشت زمان، عروق کرونری می تواند در اثر رسوب مواد مختلفی از جمله کلسترول (آترواسکلروز) مسدود شود. این وضعیت که به عنوان بیماری عروق کرونری شناخته می شود، عامل ایجاد اکثر حملات قلبی محسوب می شود.

در طی حمله قلبی، یکی از این پلاکها می تواند پاره شده و کلسترول و سایرمواد را به داخل جریان خون واردکند.لخته خون در محل پارگی ایجاد می شود. اگر لخته به اندازه کافی بزرگ باشد، می تواند جریان خون را از طریق شریان کرونر به طور کامل متوقف سازد. یکی دیگر از دلایل حمله قلبی، اسپاسم(انقباض) یک عروق کرونری است که جریان خون را به بخشی از عضله قلب را دچار اختلال می کند. استفاده از دخانیات و مواد مخدر مانند کوکائین، می تواند موجب ایجاد این نوع اسپاسم شود. حمله قلبی نیز ممکن است به علت پاره شدن در عروق قلبی رخ دهد (پارگی عروق کرونر خودبخودی) جلوگیری هیچ وقت دیر نیست اگر شما اقدامات لازم برای جلوگیری از حمله قلبی (حتی اگر سابقه قبلی از حمله قلبی هم داشته باشید) را انجام دهید.

راه هایی برای جلوگیری از حمله قلبی وجود دارد که می توان به موارد ذیل اشاره داشت: داروها مصرف داروها می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش دهد و به بهبود عملکرد قلب آسیب دیده کمک کند.مصرف داروهایی را که پزشک برایتان تجویز می کند را ادامه دهید و از پزشک خود نحوه نظارت بر سلامت و تندرستی خودتان را جویا شوید. شیوه زندگی شما با انجام تمرینات منظم وزن مناسب را بدست آورید. رژیم غذایی سالم داشته باشید.سیگار نکشید، مدیریت استرس داشته باشید و شرایطی مانند فشار خون بالا، کلسترول و دیابت را که می توانند منجر به حمله قلبی شوند را تحت کنترل خود درآورید.

 

حمله قلبی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر