خاصیت دارویی و درمانی طالبی

طالبی متعلق به خانواده خیار و کدو است. طالبی به خاطر عطر و طعم دلپذیرش، یکی از پرطرفدارترین میوه های فصل تابستان در سرتاسر جهان است. مواد موجود در ۱۰۰ گرم طالبی ویتامین C 67.52 میلی گرم/ ویتامین A 5158.40 واحد / پتاسیم ۴۹۴.۴۰ میلی گرم / ویتامین B6 0.18 میلی گرم / فولات ۲۷.۲۰ میکرو گرم/ فیبر ۱.۲۸ گرم/ ویتامین B3 0.92 میلی گرم هستند. هر یک فنجان طالبی دارای ۵۶ کالری انرژی است. این مقدار میوه دارای ۵ هزارو ۱۵۸واحد ویتامین A است و ۶۷/۵ میلی گرم ویتامین C دارد. این میوه از ۹۰ درصد آب تشکیل می‌شود و همین موضوع موجب کم کالری بودن آن شده است.

 

خاصیت دارویی و درمانی طالبی

در هر ۱۰۰ گرم طالبی ۳۰ تا ۵۰ کیلو کالری وجود دارد و حاوی حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد قند است. سطح بالای بتا کاروتن باعث ایجاد رنگ نارنجی و سبز گوشت طالبی شده است. طالبی سه برابر پرتقال تازه این کاروتنوئید مهم را دارا است و دسترسی زیستی آن تقریباً هم‌سطح با هویج است. اگرچه یک پیمانه طالبی تنها حاوی ۵۶ کالری انرژی است، ولی همین میزان کل ویتامین A روزانه موردنیاز بدن را تأمین می‌کند. ویتامین C بالای طالبی به همراه بتاکاروتن، احتمال بروز سرطان هایی نظیر سرطان ریه، پستان، مثانه، روده بزرگ، معده و لوزالمعده را در افراد مستعد کاهش می دهد. این دو ماده مغذی (ویتامین C و بتاکاروتن) با فعالیت آنتی اکسیدانی که دارند، از فعالیت تخریبی رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و مانع تشکیل غدد سرطانی می شوند.

طالبی حاوی فیبرهای حلّالی مثل پکتین بوده آب را جذب کرده، حجم مدفوع را افزایش می‌دهد و به این ترتیب عبور آن‌را از روده‌ها آسان و نقش مهمی در هضم غذا دارند. اگر قصد ترک سیگار را دارید از آب طالبی غافل نشوید. این ماده حاوی مواد مغذی و معدنی است که می‌تواند به شما در ترک سیگار و بهبودی و بازیابی بدن در رهایی از نیکوتین کمک می‌کند. اگر سنگ کلیه و مثانه دارید به مدت ۲ هفته شام خود را به طالبی اختصاص دهید. در خوردن طالبی به این نکته توجه کنید افرادی که پس از مصرف میوه ها دچار نفخ می شوند، آب میوه را بگیرند و فیبر آن را نخورند. برای رفع این مشکل پس از مصرف میوه عرق نعناع بخورید. ویتامین C موجود در طالبی در حفظ و تقویت سیستم ایمنی بدن نقش مهمی را ایفا می کند. ویتامین C باعث تولید گلبول‌های سفید خون می‌شود که باکتری‌های خطرناک، ویروس‌ها و دیگر مواد سمی که از خارج بدن به درون خون راه پیداکرده‌اند را تعقیب و از بین برده و قدرت سیستم دفاعی بدن را به‌شدت افزایش می‌دهد.

 

خاصیت دارویی و درمانی طالبی

خاصیت دارویی و درمانی طالبی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر