خال چشمی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

خال چشمی

شاید شما زمانی که کودک بودید، نقطه ی کوچکی روی چشم خود داشتید یا وقتی که برای معاینه چشمی رفتید متوجه ان شده اید. خال روی چشم ممکن است، عجیب به نظر برسد ولی انها بسیار شایع و معمولا بی خطر هستند. خال های چشمی معمولا به صورت دوره ای معاینه و برررسی می شود. خیلی نادر است ولی امکان دارد خال چشمی تبدیل به نوعی سرطان به نام ملانوما شود.

 

خال چشمی

خال چشمی چیست:

دو نوع خال چشمی وجود دارد. نوع مادر زادی انها مشابه با خال های روی پوست شما هستند. این خال ها می توانند به اسانی دیده شوند یا اینکه در پشت چشم بوده و قابل دیدن نباشد. رنگ این خال ها می تواند زرد، قهوه ای و خاکستری یا اینکه ترکیبی از این رنگها باشد. این خال ها توسط سلول های خاصی بنام ملانوسیت ها بوجود می اید که باعث رنگ پوست و چشم های شما می شود. این ملانوسیت ها معمولا پخش شده هستند اما وقتی تعدادی از انها جایی جمع می شوند، خال را به وجود می اورند. نوعی از خال های چشمی خال عنبیه نام دارد که نقاط کوچک در بخش رنگی چشم شما هستند. این خال ها تنها روی سطح چشم شما هستند و بر روی شکل آنها اثر نمی گذارد. تقریبا نیمی از مردم خال عنبیه دارند. خال های عنبیه معمولا در بزرگسالی خود را نشان می دهند.

علت ایجاد خال های عنبیه چیست:

هنوز محققین نمی دانند چرا عده ای این خال ها را دارند و عده ای ندارند؟ اما مواردی وجود دارد که می تواندتاثیر گذار باشد:

نژاد: در افراد سفید پوست خال های مشیمیه بسیار شایع هستند.

قرار گرفتن در معرض خورشید: امکان دارد قرار گرفتن در معرض خورشید باعث افزایش احتمال ایجاد خال چشمی شود. بخصوص احتمال بروز خال های عنبیه.

درمان:

اکثر این خال ها بی خطر هستند و مانند خال های پوست احتیاجی به درمان ندارد و انها قرار نیست که روی دید شما تاثیر بگذارند. تنها زمانی این خال های چشمی احتیاج به درمان دارند که احتمال تبدیل شدن به ملانوما داشته باشند. اگر خال چشمی که اخیرا ایجاد شده همراه با موارد زیر باشد، حتما به متخصص مراجعه کنید:

-خال چشمی شما بزرگتر شود یا رنگ و شکل ان تغییر کند.

-درد چشمی

-دیدن جرقه های نوری مقابل چشم

-تغییرات دید

برای محافظت از چشم خود از عینکهای افتابی استفاده کنید تا 99 درصد اشعه مضر افتاب را مسدود کند. استفاده از عینک افتابی احتمال تبدیل شدن خال چشمی به ملانوما را کاهش می دهد. البته استفاده از عینکهای افتابی مناسب می تواند از مبتلا شدن شما به آب مروارید و سایر بیماری جدی چشمی پیشگیری کند.

 

خال چشمی

خال چشمی

0.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.50 (1 Vote)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد