خدمتکار و پروفسور اثر یوکو اوگاوا

خدمتکار و پروفسور اثر یوکو اوگاوا

نام اصلی این کتاب معادلة محبوب پروفسور نام دارد که اثری است از نویسنده و ریاضیدان ژاپنی یوکو اوگاوا، اوگاوا این کتاب را در سال 2004 نگاشت که در همان سال به پرفروش ترین کتاب مبدل شد.
داستان این کتاب روایت پرستاری جوان است که مسول مراقبت از پروفسور پیری است که زمانی نابغة ریاضیات بوده است، پروفسور در سانحه ای که هفده سال قبلتر برایش رخ داده حافظه اش را از دست داده است او قادر است همه چیز را تنها هشتاد دقیقه به خاطر بسپارد اما تنها چیزی که همیشه به یاد دارد معادلات و فرمولهای سخت ریاضیات و خاطراتی که مربوط به 17 سال قبل است. پروفسور هربار فکر می کند اولین باری است که خدمتکار را می بیند و این ماجرا دایم تکرار می شود، پروفسور دایم در حال یادداشت برادری از مسایلی است که در لحظه به ذهنش خطور کرده و این امر باعث شده است که سرتا پای او از تکه کاغذهایی که به لباسش چسبانده پر شود.اما خدمتکار جوان در همه این بی نظمی ها بدنبال نظمی تازه در زندگی پروفسور است.

خدمتکار و پروفسور اثر یوکو اوگاوا
خدمتکار و پروفسور قلمی روان و ساده دارد و بسیار خلاقانه نوشته شده و فوق العاده تاثیرگذار و تکان دهنده است
بخشی از کتاب
همانطور که آرایشگر موهای پروفسور را کوتاه می کرد این سوال به ذهنم خطور کرد که آیا آرایشگر می دانست داخل سر پوشیده از موی همچون برف پروفسور مغزی هست که می تواند تمامی اعداد اول بین یک تا یک میلیون را بگوید؟ و آیا مشتری های دیگری که روی مبل نشسته بودند و بی صبرانه منتظر بودند تا اصلاح این پیرمرد عجیب و غریب تمام بشود و نوبت خودشان بشود می دانستند چه رابطه ی عجیبی بین تاریخ تولد من و شماره ای که روی ساعت پروفسور حک شده وجود دارد؟ بنا به دلایلی نامعلوم از این که چنین رازهایی را می دانستم به نوعی احساس غرور می کردم و همین فکر باعث شد لبخند شادتری به پروفسور که داشت تو آینه به من نگاه می کرد، بزنم.
مدتی بعد از آغاز به کارم برای پروفسور، دریافتم او هرگاه در مورد این که چکار کند و یا چه بگوید تردید داشته باشد درباره ی اعداد حرف می زند. انگار اعداد راه او برای اتصال به دنیای واقعیات بودند. یعنی اعداد مطمئن و سبب آرامش خاطرش بودند.

خدمتکار و پروفسور اثر یوکو اوگاوا

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر