خسارت سیل به بناهای تاریخی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

خسارت سیل به بناهای تاریخی

بارش باران یک نعمت الهی است؛ اما متاسفانه شروع سال 98 آنگونه که تصور می کردیم، پیش رفت. بارش شدید باران به دلیل مشکلات زیر ساختی، خساران جانی و مالی زیادی را به جا گذاشت. متاسفانه سفره های رنگی مردم به سفره عزا تبدیل شد و غم بزرگی تمام ایران را فرا گرفت. علاوه بر این، آثار و بناهای تاریخی زیادی هم از بین رفتند. سازمان یونسکو از ایران درخواست کرد تا گزارش آسیب سیل به بناهای تاریخی را به این سازمان ارائه بدهد. آقای طالبیان، معاون میراث فرهنگی، خسارت سیل به بناهای تاریخی کشور را در حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برآورد کرده است.

خسارت سیل به بناهای تاریخی


آقای محمد حسین طالبیان، معاون میراث فرهنگی، چند روز قبل به استان لرستان سفر کرده بودند تا آسیب های وارده به آثار و بناهای تاریخی استان لرستان مثل فلک الافلاک و پل های قدیمی را بررسی کنند. ایشان در مصاحبه ایی که با خبرنگار ایسنا داشتند در مورد خسارت سیل به بناهای تاریخی کشور گفت: متاسفانه ۷۳۰ اثر تاریخی در ۲۵ استان کشور به دلیل بارش شدید باران و جارش شدن سیل آسیب دیده اند. بر اساس بررسی های انجام شده، این خسارت ها حدود ۳۰۰ میلیارد تومان میباشند که برای مرمت این آثار به بودجه ای در این حدود نیاز خواهد بود. ایشان در این گفتگو بیان کردند: البته هنوز هیچ گزارشی مبنی بر خسارت و آسیب سیل در استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، زنجان، اردبیل، آذربایجان شرقی و گیلان به دست ما نرسیده است. به گفته ایشان: متاسفانه سیل در برخی استان ها خسارت های زیاد و جبران ناپذیری به آثار و بناهای تاریخی وارد کرده است. هم چنین بسیاری از آثار هنوز هم در میان آب ها قرار گرفته و در برخی از استان ها همچنان بارش باران ادامه دارد. با اینکه  آقای طالبیان خسارت سیل به بناهای تاریخی کشور را حدود ۳۰۰ میلیارد تومان گزارش کرده؛ اما ایشان اعلام کرده اند که این رقم و گزارش شامل محوطه ها و تپه های تاریخی نمی شود؛ زیرا این محوطه های باستانی هنوز در آب قرار دارند و خسارت و آسیب به آن ها بررسی نشده است.

خسارت سیل به بناهای تاریخی

ساختار اصلی پل های تاریخی آسیب ندیده اند!

معاون میراث فرهنگی، بناهای تاریخی که هنوز درآب قرار گرفته اند را به دو بخش عمده تقسیم می کند. به گفته ایشان این سازه ها یا پل های سالمی هستند که همچنان ساختار اصلی و اجزای خود را حفظ کرده اند یا آسیب و خسارت کمی دیده اند. یکی از این پل ها، پل گپ در استان لرستان می باشد که آسیب کمی به آن وارد شده و ساختار اصلی خود را حفظ کرده است. اما بخش دوم شامل پل هایی هستند که آسیب و خسارت زیادی دیده اند. مثل پل ساسانی دزفول و پل افرینه در لرستان که دچار فرسایش و آسیب زیادی شده اند. متاسفانه پل شکسته یا پل دختر به دلیل شدت سیل، واژگون شده و آسیب و خسارت فراوانی دیده است.

خسارت سیل به بناهای تاریخی

چند اثر و بنای تاریخی در سیل به طور کامل تخریب شده اند؟

آقای طالبیان در مورد تعداد بناهایی که کاملا تخریب شده اند می گوید: ما هنوز گزارش دقیقی در این مورد نداریم. اما مثلا در برخی مناطق روستایی که شدت بارش بیشتر بوده، آسیب های زیادی به بناهای تاریخی وارد شده و حتی شاهد فرو ریختن یک دیوار یا سقف بنای تاریخی بوده ایم. ایشان در مورد تخریب ۷۰ درصدی یخچال میرفتاح در استان همدان هم گفت: زمانی که موقعیت بحرانی بارش و سیلاب اعلام شد، باید در مورد هدایت آب تدابیری صورت می گرفت؛ اما متاسفانه بارش باران و سیلاب همه ما را غافلگیر کرد و شدت آن به قدری بود که باعث تخریب بخش زیادی از این بنای با ارزش تاریخی شده است.

خسارت سیل به بناهای تاریخی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

شهر تاریخی میسیس آنتالیا

شهر تاریخی حریره کیش

دیگه لازم نیست حواستون به کالری باشه. رژیم گیاهخواری داشته ب

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد