خط سفیدی که در آسمان می بینید، رد هواپیما نیست! - 5.0 out of 5 based on 1 vote
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خط سفیدی که در آسمان می بینید، رد هواپیما نیست!

در سراسر دنیا، پدیده های عجیبی وجود دارند که همیشه باعث شگفت زدگی گردشگران می شوند. یکی از این پدیده های نادر، ابر شکوه صبح (The Morning Glory Clouds)  نام دارد که در مواقع گوناگونی رخ می دهد. با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با این پدیده آشنا کنیم.

ابر شکوه صبح استرالیا

خط سفیدی که در آسمان می بینید، رد هواپیما نیست!

ابر شکوه صبح، یکی از پدیده های خارق العاده هواشناسی است که در کویینزلند استرالیا و در خلیج کارپنتاریا، مشاهده می شود. از اوایل مهر ماه تا آبان ماه، آسمان شهر برکتاون (Burketown) در شمال خلیج کارپنتاریا در کویینزلند، پر از توده های ابری غیر عادی می شود که به ابر شکوه صبح معروف است. این ابر ها مانند لوله های پنبه ای سفید در چند ردیف و به صورت منظم کنار هم قرار گرفته اند. ابر شکوه صبح استرالیا می توانند تا ۱۰۰۰ کیلومتر طول داشته باشند و قد آن ها هم تا ۲ کیلومتر می رسد. یکی از تفریحاتی که در زمان رخ دادن این پدیده می توان انجام داد، کایت سواری است. افرادی که موفق شدن در این زمان، کایت سواری کنند احساس خود را مانند زمان موج سواری روی دریا تشبیه کرده اند.

خطرات ابر شکوه صبح استرالیا

خط سفیدی که در آسمان می بینید، رد هواپیما نیست!

این پدیده زیبا معمولا با طوفان های ناگهانی، تغییرات ناگهانی باد (که برای هواپیما بسیار خطرناک است)، افزایش سریع در جابجایی عمودی هوا و پرش های شدید فشار در سطح زمین همراه است. گاهی سرعت ابرها به 60 کیلومتر در ساعت می رسد و به همین خاطر، امکان دارد که رگبارهای شدید و رعد و برق های ترسناک رخ دهد.

دلیل به وجود آمدن ابر شکوه صبح

خط سفیدی که در آسمان می بینید، رد هواپیما نیست!

علت به وجود آمدن این پدیده هنوز مشخص نیست و عوامل مختلفی توسط دانشمندان ارائه شده است. برخی معتقدند که در بعضی از مناطق مانند کویینزلند استرالیا، عواملی همچون پیکربندی خاص زمین شبه جزیره کیپ یورک (Cape York)  و نزدیکی به دریا، نقش مهمی در ایجاد این ابرها داشته اند. وسعت این شبه جزیره، به ۵۶۳ کیلومتر  می رسد که از شمال به خلیج کارپنتاریا و از شرق به دریای کورال (Coral Sea) محدود می شود. در طول روز از طرف دریای کورال نسیمی می وزد که از سمت شرق وارد شده و از سمت غرب به این منطقه می رسد. در واقع ورزش باد ها از دو جهت، عصرگاه به مرکز پنینسولا می رسند و باعث بالا رفتن هوا شده و ابرهای لوله ای شکلی در بالای این منطقه را تشکیل می دهند. با تاریک شدن آسمان، هوا سرد شده به پایین می آید. در همین زمان، وارونگی دما رخ می دهد و باعث می شود که هوایی که از سمت شرق می آید با وارونگی دمای هوای دیگری، به حالت استوانه ای در بیایند و در کل منطقه پخش شده و پدیده ابر شکوه صبح رخ دهد.

گزارشاتی از ابر شکوه صبح در مناطق دیگر

خط سفیدی که در آسمان می بینید، رد هواپیما نیست!

پدیده ابر شکوه صبح، بیشتر در مناطق جنوبی خلیج کارپنتاریا، رخ می می دهد. البته مناطق دیگری هم وجود دارند که این پدیده در آنجا مشاهده می شود از جمله: مناطق مرکزی آمریکا، تونل انگلیس، مونیخ، برلین، شرق روسی و مناطق دیگری در خود استرالیا.  هم چنین ابر شکوه صبح در مناطق دیگری همچون زیر کیپ کاد در دریای آتلانتیک و در خلیج کالیفرنیا در سواحل مکزیک نیز گزارش شده است. به علاوه در مناطقی از جزیره سابل (Sable)، گزارشاتی از این ابرها وجود دارد.

ابرهای عجیب دیگر در جهان

خط سفیدی که در آسمان می بینید، رد هواپیما نیست!

در جهان علاوه بر ابر شکوه صبح استرالیا، ابرهای دیگری هم مشاهده می شوند که بسیار عجیب هستند. در ادامه برخی از آن ها را به شما معرفی می کنیم.  

ابرهای لنزی شکل (Lenticular): این ابرها به بشقاب پرنده شباهت دارند و به همین دلیل این نوع ابر را با نام یوفو (UFO) نیز می شناسند. این ابرها اکثرا در مناطق کوهستانی شکل می گیرد. در زمان هایی که هوا ثابت است، هوای مرطوب به سمت بالای کوهستان رفته و داغ می شود و باعث تشکیل این ابر ها که شبیه لنز های عکاسی هستند، می گردد.
ابرهای آتش (Fire Cloud): این ابرها نمونه هایی از ابرهای کومولوس هستند اما به دلیل گرمای شدید سطح زمین، ظاهر آنها مانند یک فوران آتشفشانی شده است. این ابرها به دلیل اینکه به شعله های داغ شباهت دارند به ابرهای آتش نیز معروف می باشند.
ابرهای موج دار (Billow Clouds): این ابرها به امواج دریا شباهت دارند و دقیقا شبیه به موج های یکدست دریا می باشند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل می تاور مالزی

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

هتل آسمان اصفهان

مسجد ایرانیان در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد