خواب ناکافی

خواب ناکافی
خواب ناکافی اصلی ترین دلیل احساس خستگی است. افراد بین سن18 الی 60 سال به 7 ساعت یا بیشتر خواب احتیاج دارند. خوابیدن کمتر از این میزان نه تنها باعث خستگی و عملکرد نامناسب می شود بلکه یکی از دلایل تصادفات  است و بر روی سلامتی نیز اثر منفی می گذارد. اثرات منفی کمبود خواب بر روی سلامتی شامل  چاقی با فشار خون بالا، افسردگی، بیماری های قلبی، سکته و افزایش احتمال مرگ می باشد.
اگر شما تلاش می کنید تا بتوانید در شبانه روز 7  ساعت خواب داشته باشید، نکات زیر شاید برای شما مفید باشد.
- برنامه خواب منظم و ثابت داشته باشید:

خواب ناکافی
تلاش کنید که هر شب  در زمام معینی به خواب بروید و هر روز صبح در زمان همیشگی  از خواب بیدار شوید. حتی سعی کنید، آخر هفته ها  و روزهای تعطیل هم این روند را حفظ کنید.
- چرت نزنید:
ما در طول شبانه روز به میزان خواب معینی احتیاج داریم نه بیشتر از آن؛ چرت زدن میزان خوابی را که ما در شب به آن نیاز داریم را کاهش می هد، که در نتیجه می تواند منجر به دشواری در خوابیدن در شب شود.
- زمان بیداری درخواب را به 5 الی 10 دقیقه  محدود کنید. اگر زمانی که در رختخواب آماده خواب هستید  وای افکار  نگران کننده و یا تخریب کننده به مغزتان هجوم آورده اند سریعا از رختخواب بیرون بیایید و در تاریکی  بشینید تا اینکه  احساس خواب آلودگی کنید، آن زمان  دوباره به رختخواب بروید.
- مطمئن شوید که اتاق خواب تان آرام، تاریک و دارای  دمای مناسب است. هر نوری که وارد اتاق خوابتان شود، می تواند خواب شما  را به هم بریزد. مطمئن شوید اتاقتان تاریک است و نور  وسایل دیجیتال باعث بی خوابی شما نمی شود. اتاق خوابهای سرد، مکان های بهتری برای  خواب هستند.
تاثیرات بی خوابی

خواب ناکافی
- بیماری های مزمن
بیخوابی مزمن با ریسک بالای دیابت نوع۲، بیماری قلبی-عروقی، چاقی و افسردگی مرتبط است.
- هورمون های گرسنگی
کم خوابی با افزایش اشتها در مقایسه با زمانی که خواب کافی داشته اید، مرتبط است. همچنین مشخص شده است که افزایش  چاقی همزمان با کاهش عادات خواب است.
- عملکرد شناختی
اختلالات قابل توجه شناختی ناشی از بیخوابی می تواند بر عملکرد وظایف عادی نظیر رانندگی و کار با ماشین آلات تاثیر گذارد. همچنین می تواند بر حافظه بلندمدت و کوتاه مدت، توانایی تمرکز، قابلیت تصمیم گیری، پردازش ریاضیات، سرعت شناختی و جهت یابی مکانی تاثیر گذارد.
- سیستم ایمنی
بیخوابی می تواند با توانایی بدن در مقابله با عفونت ها تداخل یابد. تحقیقات نشان می دهد خواب و ساعت درونی بدن، موجب تنظیم سیستم ایمنی بدن می شود.
- ظاهر
خواب کافی موجب جذابیت ظاهر می شود. محققان دریافته اند کم خوابی و بیخوابی با سلامت کمتر، جذابیت کمتر و خستگی بیشتر در مقایسه با زمانی که خوب استراحت می کنید، همراه است.
ضررهای کم خوابی و ارتباط آن با سرطان

خواب ناکافی
طبق مطالعات انجام شده، کم خوابی و محرومیت از خواب کافی شبانه، خطر رشد سلول‌های سرطانی را افزایش می‌دهد.
اختلال و آشفتگی در خواب تنها در مدت چهار هفته می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد؛ بلکه می تواند به سیستم ایمنی بدن و توانایی این سیستم در کنترل یا ریشه‌کن کردن سلول‌های سرطانی اولیه آسیب برساند.
در این بررسی آزمایشگاهی که روی دو گروه موش و کیفیت خواب آنها انجام گرفت، مشخص شد که تومورهای موجود در بدن موش‌ها با الگوی خواب نامنظم، دو برابر بزرگتر از تومورهای موش‌هایی است که خواب کافی و طبیعی داشته‌اند. الگوی خواب ناپیوسته بر چگونگی مقابله سیستم ایمنی بدن با سرطان تاثیر گذاشته و موجب می‌شود بیماری تهاجمی‌تر شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر