خواص برگ زبان گنجشک - 4.5 out of 5 based on 2 votes

خواص برگ زبان گنجشک
خواص برگ زبان گنجشک

درخت زبان گنجشک، یکی از گونه های گیاهان گلدار از دسته نعناسانان است که در کشور ما در رشته های البرز می روید. این درخت به خاطر شکل خاص میوه خاص خود به این نام مشهور شده و البته در میان محلیان به درخت ون نیز شناخته می شود.

خواص درمانی گیاه درخت زبان گنجشک

برگ زبان گنجشک دارای طبیعتی گرم و خشک است و در طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری ها از آن استفاده شده است. خواص درمانی این گیاه عبارتند از: خلط آور، قابض، تب بر، ضد یبوست، ضد درد، تقویت نیروی جنسی، ضد سرفه و...

در این مطلب تعدادی از خواص درمانی این گیاه دارویی را بررسی می کنیم.

خواص برگ زبان گنجشک

1- برطرف کننده سنگ کلیه و مثانه: برگ زبان گنجشک دارای خاصیت برطرف کنندگی سنگ کلیه و مثانه است. به همین دلیل می توان از جوشانده این برگ برای از بین بردن سنگ های کوچک استفاده کرد. برای این منظور 25 گرم برگ زبان گنجشک را در 0.5 لیتر آب سرد مخلوط کرده و سپس اجازه دهید تا با هم به جوش آیند. سپس به مدت 30 دقیقه جوشانده حاصل را دم کرده و پس از سرد شدن، آن را صاف کرده و روزانه دو مرتبه میل نمایید.

2- برطرف کننده دردهای حاصل از رماتیسم: برای برطرف کردن درد ناشی از رماتیسم، 15 گرم برگ خشک زبان گنجشک را در یک لیوان آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت نیم ساعت دم بکشد. این دمکرده را بعد از هر وعده غذایی با مقداری عسل مخلوط کرده و میل نمایید.

3- نقرس: برای برطرف کردن نقرس نیز می توان از برگ خشک شده زبان گنجشک استفاده کرد. برای این منظور 30 گرم برگ زبان گنجشک را در هاون کوبیده تا کاملا نرم شود. دقت نمایید برای نرم کردن این گیاه هرگز از میکسر برقی استفاده نکنید. سپس گیاه کوبیده شده را با یک لیوان آب در یک ظرف مسی به مدت 20 دقیقه دم کنید. پس از گذشت مدت مذکور دمنوش را صاف کرده در صورت تمایل با عسل شیرین کنید و دو مرتبه در روز میل نمایید.

4- برطرف کننده تب: در طب سنتی برای برطرف کردن تب استفاده از برگ زبان گنجشک بسیار توصیه شده است. برای این منظور 10 گرم از این گیاه را بکوبید تا نرم شود. سپس آن را در یک لیوان آب جوش به مدت 20 دقیقه دم کنید. دمنوش حاصل را شب قبل از خواب میل نمایید.

خواص برگ زبان گنجشک

5- کمک به کاهش وزن: برگ زبان گنجشک برای کاهش وزن نیز موثر است. برای این منظور این گیاه را مانند چای دم کرده و میل نمایید.

6- برطرف کننده درد ناشی از گرفتگی عضلات: برای این منظور برگ های تازه گیاه را کوبیده و با مقدار کمی سرکه طبیعی مخلوط نمایید. سپس مخلوط حاصل را بر روی محل درد قرار داده و پس از چند دقیقه پاک کنید.

7- کاهش تکرر ادرار: برگ زبان گنجشک برای برطرف کردن تکرر ادرار نیز کاربرد دارد. برای این منظور 30 گرم برگ زبان گنجشک را در یک لیتر آب جوش مخلوط کرده و اجازه دهید 30 دقیقه دم بکشد. پس از سرد شدن دمنوش حاصل را صاف کرده و هر 4 ساعت حدود 50-30 میلی لیتر میل نمایید.

 

4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (2 Votes)

مطالب مشابه

هتل سی برگ مشهد

زبان مردم مالزی

زبان مردم پاریس

زبان مردم مادرید

زبان مردم بارسلونا

زبان مردم رم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر