خواص تخم خرفهخواص تخم خرفه

خرفه دارای بذرهایی سیاه رنگ و کوچک است که از گیاه خرفه کاملا رسیده تولید می شوند. این دانه های کوچک اثرات درمانی فوق العاده ای دارند و از گیاه خرفه کاملا رسیده تولید می شوند. این دانه های کوچک اثرات درمانی فوق العاده ای دارند و همچنین در آشپزی و شیرینی پزی نیز کاربرد دارند.

علاوه بر این می توان تخم خرفه را آسیاب کرد و در طبخ غذا از آن استفاده نمود که البته از آنجایی که پس از آسیاب کردن روغن می اندازد بهتر است در معرض هوای آزاد قرار نگیرد و زودتر مصرف شود.

خواص درمانی تخم خرفهخواص تخم خرفه

1- ضد کرم: تخم خرفه دارای خاصیت ضد کرم است و برای درمان کرم کدو بسیار استفاده شده است.

2- تقویت قوای بدن

3- رفع سرفه

4- رفع تشنگی و عطش: خرفه و تخم آن دارای طبع سرد هستند و به همین دلیل برای رفع تشنگی و برطرف کردن عطش ناشی از گرما مفید می باشند.

5- برطرف کننده التهاب گوارشی

6- پاکسازی خون

7- تقویت حافظه

8- پاکسازی کبد از مواد مضر و سموم

9- برطرف کننده زردی نوزاد: در برخی از مناطق کشور مانند جنوب برای برطرف کردن زردی نوزاد از له شده خرفه و تخم خرفه به صورت موضعی استفاده می کنند که البته این مورد از لحاظ پزشکی تائید نشده و جنبه عمومی ندارد.

10- درمان زخم دهان در کودکان

موارد منع مصرف تخم خرفهخواص تخم خرفه

1- زیاده روی در مصرف گیاه خرفه و همچنین تخم آن موجب نقص در بینایی می شود. ینابراین در حد اعتدال مصرف شودد.

2- مصرف خرفه و تخم آن به هر شکل و صورت (چه به صورت خوراکی و چه به صورت مصرف داخلی) در دوران بارداری ممنوع است و زنان باردار مجاز به استفاده از آن نیستند پرا که ممکن است تاثیرات منفی جدی بر جنین بگذارد.

3- افرادی که دارای طبع سرد هستند از خرفه به تنهایی نباید استفاده کنند چرا که موجب تشدید طبع سرد در آنها شده و ممکن است مشکلاتی برای این دسته از افراد پیش آید. توصیه می شود افراد سرد مزاج برای کاستن طبع سرد خرفه آن را همراه با نعناع و یا کرفس که دارای طبع گرم می باشند مصرف کنند.

4- برای افراد با طبع سرد استفاده از گرد خرفه و تخم خرفه توصیه نمی شود چرا که برای معده و طحال این دسته از افراد ضرر دارد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل تخم مرغی پکن چین

خواص درمانی آناناس

خواص درمانی انگور فرنگی

خواص درمانی توت سفید

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص درمانی موز

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد