خواص تره فرنگی (1)

تره فرنگی گیاهی است از خانواده پیاز و سیر که از لحاظ خواص و شکل ظاهری چیزی شبیه تره و پیازچه می باشد. که در ایران قدیم به آن تره شامی و اکنون آن را به تره فرنگی می شناسند.

خواص تره فرنگی

دو نوع تره فرنگی به طور معمول یافت می شود، که اولی دارای پیاز کوچک و دومی پیاز بزرگتری دارد. در مصر و یونان و روم باستان از تره فرنگی به خاطر خواص دارویی اش استفاده می کردند. به خصوص اگر این گیاه در شام خورده شود بدن را از لحاظ منبع غنی ویتامین تامین می کند، و خوابی راحت را به شما هدیه می دهد زیرا بسیار زود هضم و گواراست.
تره فرنگی سرشار آنتی اکسیدان است و املاح معدنی چون پتاسیم و کلسیم و منیزیم و ویتامین C دارد، ولی به نسبت تره معمولی این عناصر در آن کمتر است.

خواص تره فرنگی
تره فرنگی ادرار آور بوده و ضد نفخ می باشد، و اغلب آن را به صورت پخته مصرف می کنند. همچنین این گیاه خوراکی شیر و عرق را در انسان زیاد می کند، و تنگی نفس را شفا می دهد.

منبع پروبوتیک یک ترکیب عالی در تره فرنگی، که مجموعه ای از باکتری های مفید بوده و به جذب و هضم سریع غذا کمک می کند. علاوه بر آن از فلور روده نیز محافظت کرده و ترشح صفرا را نیز فعال می کند که به دنبال آن گوارش غذا نیز آسانتر می گردد، برای همین است که خوردن آن در شب توصیه می گردد. زیرا تره فرنگی گیاهی زود هضم بوده و می تواند بدون ایجاد مشکلی در گوارش به خوبی جذب سلول ها در بدن شود.

خواص تره فرنگی

همانطور که گفته شد تره فرنگی حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند کاروتنوئیدها و فلاوونوئیدها است که سلول های بدن را از رادیکال های آزاد مصون نگه داشته و باعث جلوگیری از سرطان و بیماری های قلبی و عروقی می گردد.

بتا کاروتن موجود در تره فرنگی یکی از کاروتنوئید های مهم در این گیاه است که خاصیت ضد سرطانی بالایی دارد و برای رفع ناخوشی های دوران پیری نیز توصیه می شود. تره فرنگی به مانند سیر و پیاز حاوی ترکیب گوگردی آنتی اکسیدانی است که خاصیت آنتی باکتریالی دارد و عفونت های بدن را پاک می کند. برگ های سبز تیره تره فرنگی این خاصیت را بیشتر دارند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

خواص درمانی آناناس

خواص درمانی انگور فرنگی

خواص درمانی توت سفید

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص درمانی موز

خواص دارویی مصرف نارگیل تایلندی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد