خواص دارویی انبه مصری

منشا انبه هند و مالزي و برمه ميباشد ولي هم اكنون در تمام مناق استوايي و حاره كشت ميشود . انبه از 4000 سال پيش وجود داشته است. بذرهای انبه به دوصورت چند جنینی وتک جنینی مشاهده می شوند. بذور چند جنینی پس از کاشت، تولید چندنهال می نمایند که به جز یکی بقیه به لحاظ صفات، کاملا شبیه پایه مادری هستند. خواص میوه انبه رسیده از منظر طب قدیم ایران گرم و خشک و نارس آن سرد و خشک است. انبه نارس تولید کننده بلغم و سودا در بدن می‌باشد. انبه بسیار مقوی بوده و تقویت کننده بدن است. انبه تقویت کننده قوای جنسی است. رنگ صورت را درخشان می‌کند.

 

خواص دارویی انبه مصری

. ادرارآور و یبوست را برطرف می‌کند. انبه دارای مقدر زیادی اسید گالیک است. به علاوه دستگاه گوارش را ضد عفونی و تمیز می‌کند. انبه تمیز کننده و خوردن انبه بوی بد بدن را از بین می‌برد. انبه حرارت بدن را کاهش می‌دهد و تب را پائین می‌آورد. برای رفع اسهال مفید است. خوردن انبه ، سردرد ، تنگی نفس و سرفه را از بین می‌برد. برای درمان بواسیر مفید، عطش را برطرف می‌کند. انبه چون گرم است برای گرم مزاجان مناسب نیست و این اشخاص باید آن را با سکنجبین بخورند. انبه دارای هسته بزرگی است که در وسط آن مغز آن قرار درد که به جای مغز بادام می‌توان از آن در شیرینی‌جات استفاده کرد. خوردن مغز هسته اسهال را برطرف می‌کند. برای معالجه سرماخوردگی مصرف می‌شود.

سرفه‌های سخت را درمان می‌کند. درمان کننده بواسیر خونی است. خانمهایی که دچار خونریزی از رحم می‌باشند و یا بین دو عادت ماهیانه خونریزی دارند برای رفع آن باید از مغز انبه استفاده کنند. مغز هسته انبه کرم کش و ضد اسهال است. برای تسکین آسم و تنگی نفس مفید است. ضد استفراغ است. گل انبه سرد و خشک است و اسهال را رفع می‌کند. اگر شکوفه درخت انبه را خشک کرده و هر روز حدود 3 گرم آن را با 10 گرم شکر بخورند سرعت انزال را معالجه می‌کند. صمغ درخت انبه را با روغن و آبلیمو مخلوط کنید برای ناراحتی های پوست مفید است. برای برطرف کردن ریزش مو ، آب برگهای درخت انبه را روی سر بمالید. برای تقویت دندان و لثه دم کرده برگ درخت انبه را مضمضه کنید.

 

خواص دارویی انبه مصری

خواص دارویی انبه مصری

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

خواص درمانی آناناس

خواص درمانی انگور فرنگی

خواص درمانی توت سفید

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص درمانی موز

خواص دارویی مصرف نارگیل تایلندی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر