Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/chaharfa/public_html/libraries/src/Plugin/PluginHelper.php on line 178

خواص دارویی بابونه

بابونه دارای چند نوع مختلف است. اسانس بابونه در عطر سازی و برای معطر کردن غذاها بکار می رود. برای تهیه روغن بابونه مقدری از گل خشک بابونه را با چهار برابر وزن آن روغن کنجد مخلوط کرده و سپس به اندازه دو برابر گل بابونه بآن آب اضافه و آن را روی چراغ گذاشته و بگذارید بجوشد تا این که آب آن به کلی تبخیر شود و فقط روغن باقی بماند البته باید دقت کرد که روغن نسوزد.

 

خواص دارویی بابونه

از خواص مفید بابونه به ضد التهابات پوستی، برطرف کننده زخم های جلدی، رفع اگزما، ضد آکنه و جوش غرور، ترمیم سوختگی، زیبایی پوست، مراقبت از مو، طلایی و بلوند کردن مو و ضد عفونی کننده پوست می باشند. بابونه می‌تواند باعث کاهش تهوع، کاهش التهاب و به دنبال آن مهار اسهال شود. یک لیوان چای بابونه قبل از هر وعده غذایی سبب افزایش ترشح شیره معده و هضم بهتر غذا و جلوگیری از نفخ شکمی می گردد. بابونه به عنوان دهان شویه برای درمان بیماری های دهان مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد فعال موجود در بابونه کامازولین، فلاونوئید و کومارین هستند. تقویت قوای جنسی و اعصاب، مقوی مغز، ادرار آور و قاعده آور و درمان کننده کمی ترشحات عادت ماهیانه و تسکین درد قاعدگی، افزایش شیر در مادران شیرده، درمان کننده سردرد و میگرن ، خرد کننده و دفع کننده سنگ مثانه، درمان تکرر ادرار با چای بابونه، ضد حساسیت، درمان چشم درد با بخور بابونه به همراه سرکه، تسکین دردهای عضلانی ، درمان زخم های دهان با جویدن بابونه، تب بر و تسکین دهنده درد، برای تسکین درد در هنگام دندان درآوردن بچه ها ، به آنها چای بابونه بدهید، از موارد درمانی و دارویی گیاه بابونه است.

رفع بیخوابی و بی اشتهایی و رفع ورم روده، درمان کننده کم خونی ، رفع کرم معده و روده ، حمام بابونه اثر نیرو دهنده دارد ، اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام برای رفع ناراحتی های پوستی نظیر اگزما ، کهیر و خارش مفید است. برای رفع گوش درد و سنگینی گوش ، یک قطره روغن بابونه را در گوش بچکانید. از مصرف بابونه و فرآورده های آن در اطراف چشم پرهیز باید کرد. بعلت موارد نادر حساسیت در استفاده بصورت موضعی با مقدار کم درمان شروع گردد. استفاده نادرست و افراطی از بابونه موجب تعریق زیاد، ورم چشم، سقط جنین، سردرد و سنگینی سر، پیدایش زخم در دهان، کاهش شیر مادران و ورم پروستات می گردد.

 

خواص دارویی بابونه

خواص دارویی بابونه