خواص دارویی بهار نارنج

بهار نارنج شکوفه درخت نارنج است که در عطرسازی و ساختن اسانس، انواع نوشیدنی‌های فصلی و عرقیجات و تهیه مربا، گز، سوهان و ... به کار می رود. مداومت در مصرف بهار نارنج برای رفع بزرگی طحال مفید و چنانچه به همراه آب کرفس میل شود برای استخراج سنگ‌های کلیه و مثانه و خرد کردن آن‌ها مؤثر است. مصرف این عرق هنگام بروز ناراحتی به افراد مبتلا به بیماری غش توصیه می‌شود. برای درست کردن چای بهار نارنج، کافی است 10گرم از گل بهارنارنج را در دو لیوان آب‌جوش به مدت 20دقیقه بجوشانید، سپس آن را صاف کرده، ‌همراه یک قاشق سوپ‌خوری عسل میل کنید.

با خوردن چای بهار نارنج، خواب خوش و آرامی خواهید داشت. از اشکال دارویی گل بهار نارنج روغن، دم کرده، عرق و اسانس است. مهم ترین خاصیت دارویی بهار نارنج تأثیر آن روی سیستم عصبی بدن است. بهار نارنج سردرد های میگرنی را کاهش می دهد و آرامش بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی است، در تقویت معده بسیار مؤثر است و تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را از بین می برد. از مخلوط آب کرفس و عرق بهار نارنج برای دفع سنگهای کلیه و مثانه و خرد کردن آنها نیز استفاده می شود.

 

خواص دارویی بهار نارنج

عرق بهار نارنج اشتهاآوری قوی بوده و برای رفع ضعف اعصاب، غم و افسردگی مفید و نشاط‌آور است و در تسکین ناراحتی‌های سینه و تپش قلب نیز مؤثر است. عرق بهار نارنج اشتها آور و ضد سرفه است. برای نرم کردن پوست های خشک و جلوگیری از شکنندگی مویرگ ها استفاده می شود. درمان دردهای متواتر شکمی، نفخ، اسپاسم، سوء هاضمه، فشارهای عصبی و ناراحتی های مربوط به هیجان و عاطفه نیز از موارد مصرف اسانس بهار نارنج هستند. از عرق بهار نارنج به جهت ملایم بودن آن در محصولات کودک در فرانسه استفاده می شود و برای پوست بسیار عالی است. عرق بهار نارنج سبب بالا رفتن فشارخون و افزایش ضربان قلب شده و افراد دچار بیماری قلبی باید از استفاده بیش از حد آن بپرهیزند. در دوران بارداری و شیردهی بهار نارنج با احتیاط مصرف شود و بدانید که زیاده روی در خوردن عرق نارنج بی‌خوابی ایجاد می کند.

 

خواص دارویی بهار نارنج

خواص دارویی بهار نارنج

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور هند ویژه بهار 95

تور هند ویژه تعطیلات بهار 95

تور دبی ویژه بهار 95

تور دبی ویژه تعطیلات بهار 95

تور سنگاپور ویژه بهار 95

تور سنگاپور ویژه تعطیلات بهار 95

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر