خواص دارویی سیر

سیر گیاهی است علفی و دائمی که ساقه آن تا ارتفاع 40 سانتیمتر نیز می رسد . قسمت زیر زمینی آن متورم و مرکب از 5 تا 12 قطعه و محصور در غشاهای نازک و ظریف برنگ خاکستری مایل به سفید می باشد. برگ های آن باریک و نواری شکل برنگ سب تیره و گلهای آن کوچک و صورتی رنگ که بصورت یک چتر در انتهای ساقه ظاهر می شود.

 

خواص دارویی سیر

مصرف سیر خوراکی برای عموم مردم مطمئن و ایمن است. اما نکاتی در مصرف سیر وجود دارد که توجه شما را به آن معطوف می کنیم. سیر می تواند باعث بوی بد دهان، احساس سوزش در دهان و یا معده، سوزش معده، باد شکم، تهوع و استفراغ، بوی بد بدن و اسهال شود. این عوارض جانبی عموما در مصرف سیر خام بیشتر است. به علاوه سیر می تواند خطر خونریزی را نیز افزایش دهد. آسم و سایر واکنش های آلرژیکی نیز در افرادیکه سیر مصرف می کنند ممکن می باشد.

از سالهای دور تا کنون از سیر برای تصفیه خون استفاده می شده است. سیر حاوی ترکیبات گوگرد است که سیستم ایمنی بدن را تحریک و پتانسیل بالایی در نابودی تومورهای سرطانی دارد. بعضی از افراد از روغن بدست آمده از سیر برای درمان عفونت های قارچی، زگیل ها و میخچه استفاده می نمایند. هرچند تحقیقات دانشمندان گویای آن است که سیر می تواند قادر به درمان عفونت های قارچی از قبیل پای ورزشکاران می باشد، اما کارایی روغن سیر برروی زگیل ها و میخچه ثابت نشده است اماچینی ها قرن هاست که برای پائین آوردن فشار خون از سیر‌ استفاده می کنند. خوردن سیر مجاری تنفس و خون را پاک می کند و با این کار از شدت و زحمت تنگ نفس کاسته و گاهی موجب درمان آن می شود.

پزشکان بعضی از انواع سل ریوی را با سیر معالجه می کنند مخصوصا وقتی که با شیر ممزوج شود، زیرا در این صورت اثر قابل توجهی در کشتن میکرب کوخ دارد . سیر پوست بدن را خوش رنگ و گونه را سرخ و روده ها را از عفونت ها پاک کرده و در اطفال، و با این خصوصیت سپری مقابل تیفوئید و دیفتری و مسکن سیاه سرفه و خروسک است. اگر سیر له شده را روی زگیل قرار دهید از بین می رود. خوردن سیر آنتی اکسیدان قوی موجود در آن، رادیکال های آزاد را که باعث پیری و بیماری می شود خنثی می کند. سیر مانع از انعقاد خون می شود باید در مصرف سیر احتیاط کنند. پزشکان می گویند ‏ افرادی که جراحی می کنند، باید 7 تا 10 روز پیش از جراحی از خوردن سیر خودداری کنند، زیرا زمان خونریزی را ‏طولانی تر می کند. عموما هنگامی که سیر برروی پوست استفاده می گردد، می تواند خطرناک باشد.

سیر می تواند باعث آسیب دیدن پوست به شکل سوختگی شود. اما به خاطر داشته باشید که یک حبه سیر می‌تواند حاوی منگنز، ویتامین ب۶، ویتامین سی، فسفر، ویتامین ب۱، آهن، و پتاسیم باشد. با این حال ۲۸ گرم سیر‌ تنها ۴۲ کالری دارد. پس بدون هیچ نگرانی آن را به غذاهای مختلف اضافه کنید. برای تحریک سیستم ایمنی بدن و بهبود گردش خون مصرف روزانه سیر مفید می باشد. سیر حاوی ماده ی معدنی سلنیوم است که به عنوان آنتی اکسیدان با رادیکال های آزاد مبارزه و می تواند به درمان دیسک کمر، درد مفاصل و زانو درد کمک کند. فشار خون بالا یکی از علل بیماری های قلبی می باشد، تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد که مصرف سیر فشار خون بالا را کاهش می دهد و می تواند باعث درمان بیماری های قلبی شود.

 

خواص دارویی سیر

خواص دارویی سیر

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

خواص درمانی آناناس

خواص درمانی انگور فرنگی

خواص درمانی توت سفید

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص درمانی موز

خواص دارویی مصرف نارگیل تایلندی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد