خواص دارویی و درمانی گیاه پولک - 5.0 out of 5 based on 5 votes

خواص دارویی و درمانی گیاه پولک

پولک (پُلک) یا سنبله ارسبارانی با نام انگلیسی Hedge nettle و نام علمی Stachys schtschegleevii، اندام مورد استفاده آن برگ و سرشاخه‌های تازه، علفی و گیاهی گل‌دار می باشد. گیاه پولک با وجود انواع فلاونوئیدها و اسانس‌هایی از جمله آلفا پینن، بتا پی‌نن، او سیمن، لیمونن و میرسن، دارای خاصیت ضدعفونی‌کنندگی بسیار بالا دارد. در طب سنتی از برگ‌ها و سرشاخه‌های گل‌دار گیاه پولک به عنوان آنتی بیوتیک استفاده می‌کنند.

خواص دارویی و درمانی گیاه پولک

گیاه پولک ضد التهاب، ضدعفونی‌کننده، ضد باکتری و ضد میکروب است. در درمان بیماری‌هایی از جمله سینوزیت، آسم، روماتیسم، سرماخوردگی، عفونت ادراری و سوزش ادرار و عفونت داخلی زنان بسیار موثر است و برای ضد عفونی کردن دستگاه تنفسی، دستگاه ادراری و دستگاه تناسلی زنان به کار می رود. برای درمان انواع عفونت‌ها می‌توانید از دم کرده گیاه پولک استفاده کنید بدین صورت که یک قاشق از گیاه را داخل قوری چینی دم کنید و به مدت حداقل ۴ روز، روزی ۲ استکان نوش جان کنید. به جای خوردن آزیترومایسین که یک آنتی بیوتیک قوی است می‌توانید آویشن، پولک و پونه را با هم مخلوط کرده و نوش جان کنید.

خواص دارویی و درمانی گیاه پولک

می‌توانیم از مخلوط آویشن، پولک و پنیرک به جای آموکسی سیلین یا آمیکاسین که آن هم نوعی آنتی بیوتیک است استفاده کنیم. برای درمان عفونت‌های ادراری و ترشحات زرد دوران بارداری ، زنان باردار می توانند هر ۸ ساعت یک استکان عرق پولک بخورید. خیسانده این گیاه در برخورد با باکتری‌ها اثر مهار کننده قابل توجهی دارد. پس بهتر است به جای اینکه به محض احساس گلو درد خودمان را به انواع آنتی بیوتیک‌ها ببندیم کمی دم نوش پولک و پونه و پنیرک دم کنیم و با کمی عسل یا نبات بنوشیم.

خواص دارویی و درمانی گیاه پولک

دیگر خواص دارویی آن شامل ضد عفونت داخلی زنان، ضد باکتری، ضد میکروب، ضد آسم، ضد سینوزیت، ضد سرماخوردگی، ضد روماتیسم، ضد التهاب، ضد عفونی نمودن مجاری ادراری، درمان عفونت‌های مجاری تنفسی است. عصاره آبی گیاه پولک، اثر قوی آنتی باکتریال بر انتروباکترآئروژنز که یک باکتری مولد عفونت ادراری است، دارد. 

3.6923076923077 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.69 (13 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر