خواص دارویی گل ختمی

گل ختمی شامل گل‌های صورتی، قرمز و سفید است که از آن برای روکش داروها استفاده می‌شود. گل ختمی چند نوع است از جمله ختمی بنفش، ختمی سفید و ختمی سیاه که خواص دارویی و درمانی گل ختمی بنفش بیشتر است. از منظر طب سنتی ایران گل ختمی سرد و تر است و بر روی تمام اعضای بدن انسان مانند روده ها ، ریه ها ، معده ، کلیه ها و مثانه موثر است .

 

خواص دارویی گل ختمی

از ضماد برگ ختمی در برطرف کردن دمل ها و ورم پستان و روم معده استفاده می کنند . برای درمان شکستگی ها ، برگ ختمی را بصورت ضماد در بیاورید و بر روی محل شکستگی بگذارید . ضماد برگ ختمی در برطرف کردن درد سیاتیک مفید است .اگر ده گرم ریشه ختمی را پوست بکنید ، خرد کنید و در یک لیتر آب سرد خیس کنید و پس از 8 ساعت آنرا صاف کرده و نگهدری کنید در رفع اسهال خونی بسیار نافذ است .برای تهیه دمنوش اعجاب آمیز گل ختمی، گل خشک شده ختمی را در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید بماند تا سرد شود سپس آنرا با قند یا عسل شیرین میل کنید .اما مهمترین کاربرد آن درمان مشکلات تنفسی و درمان برونشیت می باشد. 

 

خواص دارویی گل ختمی

عرق گل ختمی ملین و مسهل قوی و درمان کننده سرماخوردگی و گلودرد می باشد. گل ختمی در درمان امراض کبدی و جوش صورت بسیار تاثیر گذار است کافیست گلبرگ های گل ختمی را خشک وآسیاب کنید و برای هر بار استفاده یک قاشق مرباخوری از پودر آسیاب شده را در یک لیوان آب جوشیده سرد شده یا عرق کاسنی برای مدت ۸ ساعت خیسانده و مصرف کنید. استفاده از گل ختمی به کاهش تاثیر ورم کمک کرده و پوست را جوان‌سازی می‌کند و در درمان زخم‌ها، سوختگی‌ها و جای زخم‌ها بسیار موثر است چرا که فرآیند اکسید سلول‌ها، به کمک این گیاه، متوقف می‌شود. این گیاه برای پاکسازی و تسکین دستگاه گوارش و مثانه نیز به کار می‌رود. استفاده از ریشه گیاه ختمی به عنوان داروی گیاهی سابقه ای چند هزار ساله در طب سنتی ایرانی دارد که این خاصیت درمانی فوق العاده حاصل لعابی است که از خیساندن گلبرگ ها و ریشه این گیاه حاصل می شود.

 

خواص دارویی گل ختمی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دره گل ها ارمنستان

خواص درمانی آناناس

خواص درمانی انگور فرنگی

خواص درمانی توت سفید

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص درمانی موز

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر