خواص درمانی شقایق سرخ

شقایق دارای گونه‌های مختلفی است. در این مقاله گونه ای از شقایق را به شما معرفی می کنیم که مخدر بوده و خواص دارویی نیز دارد.

نام علمی شقایق سرخ:

خواص درمانی شقایق سرخ


Papaver rhoeas L، نام فرانسه Coquelicot و نام انگلیسی آن Red poppy می‌باشد. نام‌های دیگر شقایق سرخ به فارسی، عربی و در کتب طب سنتی، شقایق، شقایق سرخ، خشخاش منثور و خشخاش‌بری نامیده شده است. این گیاه حاوی مواد روئدین، مورفین، پارامورفین و نارکوتین و در ضمن دو ماده‌ی رنگی، لعاب، قند، صمغ، روژنین، اسیدرآدیک، و اسید پاپاوریک می باشد.

مشخصات ظاهری گل شقایق سرخ:

این گیاه علفی دارای ساقه‌ای به ارتفاع حدود 80 سانتی‌متر است. برگ‌های آن کرکدار و پهن و برگ‌ها منقسم به تقسیمات عمیق دندانه‌دار بخصوص در قسمت انتهایی ساقه می باشد. در انتهای ساقه، گل دهنده و گل‌های آن درشت و سرخ رنگ است و در ته جام اغلب گل‌ها، لکه سیاهی رویت می‌شود. میوه‌ این گیاه شبیه به خشخاش مزروع  است با این تفاوت که ابعاد آن کوچکتر و محتوی دانه‌ای سیاهرنگ می‌باشد.

خواص درمانی شقایق سرخ

طبیعت شقایق سرخ:

طبق نظر حکمای طب سنتی، طبیعت آن خیلی سرد و خشک می باشد.

رویش جغرافیایی:

این گیاه در آب و هوای معتدل آسیا، اروپا و شمال غرب آفریقا رشد می کند. در ایران بیشتر در استان‌های حاشیه دریای خزر، آذربایجان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، کرمان و فارس یافت می‌شود.

ترکیبات شیمیایی و مواد موجود در گل شقایق:

این گیاه حاوی مواد روئدین، مورفین، پارامورفین و نارکوتین و در ضمن دو ماده‌ی رنگی، لعاب، قند، صمغ، روژنین، اسیدرآدیک، و اسید پاپاوریک است.

بخش مورد استفاده:

گل این گیاه قابل استفاده است. هم چنین میوه (گرزگیاه)، برگ و ریشه‌ی گیاه نیز خواص دارویی دارند. شما می توانید گرز گیاه را تیغ بزنید تا شیرابه ای از ‌آن خارج شود که خواص دارویی دارد.

نحوه مصرف گل شقایق سرخ:

معمولاً گل شقایق را به صورت دم کرده یا جوشانده استفاده می‌کنند.

خواص درمانی گل شقایق:

 از خاصیت های این گیاه می توان به خواب‌آور و آرام‌بخشی، مسکن سرفه‌های مقاوم و خلط‌ آور، ضد سیاه سرفه و تب‌بر، تسکین دهنده دردهای سیاتیک و ضد یرقان، نرم کننده سینه و ضد نفس‌تنگی، نرم کننده و ضد التهاب، کاهنده ورم‌ها و ضد برونشیت، معرق در ذات الجنب و ضد تب‌های دانه‌ای اشاره کرد. هم چنین برای بهبود آنژین‌ها، بیماری‌های سینه، زکام، گلودرد و آسم نیز موثر است. جوشانده این گیاه را می توان به صورت غرغره التیام‌بخش برای ناراحتی‌های مخاط دهان استفاده کرد.

خواص درمانی گرز و شیرابه موجود در آن:

شیرابه این گیاه خاصیت مخدر، مسکن دردهای عمومی، آرام‌بخش، تقویت کننده بدن، ضد تب و خواب‌آور دارد.

خواص درمانی برگ و دانه‌ی سیاهرنگ داخل گُرز گیاه:

خواص درمانی شقایق سرخ

برگ و دانه سیاهرنگ این گیاه، خاصیت تسکین دهنده حرارت کبد و قطع کننده سیلان رحم دارد. خواص برگ و تخم داخل کپسول شقایق سرخ از خشخاش معمولی (خشخاش تریاک) قوی‌تر است.

نکته:

در طب سنتی، شقایق به دلیل اینکه آلکالوئیدهای سمّی ندارد،؛ به عنوان تریاک بی‌زیان معروف است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

بازار شقایق کیش

قلعه سرخ هند

میدان سرخ مسکو روسیه

خواص درمانی آناناس

خواص درمانی انگور فرنگی

خواص درمانی توت سفید

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد