خواص درماني گل ختمي
خواص درمانی گل ختمی

شايد براي برخي از ما عجيب باشد که گل ختمي نيز مانند بسياري از گياهان دارويي، خواص درماني دارد. برگ ها، گلبرگ ها و ريشه ي اين گياه ارزشمند داراي خواص درماني بسياري است و معمولا به صورت دمنوش مورد استفاده قرار مي گيرد.

گل ختمي گياه بومي اروپا، آفريقا و آسيا است و در برخي از مناطق و کشورها به عنوان ادويه نيز استفاده مي شود. اين گياه داراي رنگ هاي مختلفي است و معمولا به رنگ هاي سفيد، قرمز و ياسي ديده شده است.

در اين مطلب، تعدادي از خواص درماني گل ختمي را بيان خواهيم نمود.

خواص دارويي گل ختميخواص درمانی گل ختمی

1- برطرف کننده التهاب ريه: گل ختمي داراي ماده اي با عنوان فلاونوئيد است که اين ماده در درمان التهاب ريه و سرفه هاي مزمن ناشي از آن بسيار موثر است. به همين دليل در طب سنتي دمنوش گل ختمي براي درمان سرماخوردگي و مشکلات تنفسي ناشي از آن توصيه شده است.

2- بهبود اختلالات گوارشي: دمنوش گل ختمي به عنوان يک ملين طبيعي شناخته شده است و براي برطرف کردن مشکلات گوارشي به ويژه يبوست کاربرد فراوان دارد. همچنين مصرف روزانه اين دمنوش، در برطرف کردن کوليت، التهاب معده، زخم معده و ريفلاکس اسيد معده به مري موثر مي باشد.

3- آسم: آسم يکي از مشکلات دستگاه تنفس است. چاي گل ختمي با داشتن ميزان زيادي تانين، فوليک اسيد، فلاونوئيد و روغن هاي فرار ديگر، تاثير بسزايي در بهبود آسم و سرفه هاي ناشي از آن دارد.

4- برطرف کننده مشکلات کليه: يکي از مشکلاتي کليه، ايجاد سنگ در اين عضو است. دمنوش گل ختمي يکي از داروهايي گياهي بسيار موثر براي برطرف کردن سنگ هاي کليه است. همچنين مصرف منظم اين دمنوش در درمان عفونت کليه نيز موثر است. علاوه بر اين اين گياه ادرارآور است و در برطرف نمودن مشکلات مربوطه نيز کاربرد دارد.

5- کاهش فشار و کلسترول خون: در طب سنتي ايراني، از دمنوش گل ختمي براي تنظيم فشار خون و پايين آوردن کلسترول بد خون استفاده مي شود.

خواص درمانی گل ختمی

6- کاهش وزن: مصرف منظم عصاره گل ختمي، متابوليسم بدن را تنظيم کرده و موجب کاهش وزن مي شود.

7- درمان کبد چرب: مصرف دمنوش گل ختمي از رسوب چربي در کبد جلوگيري مي‌کند و در درمان برخي از انواع کبد چرب موثر است.

8- درمان سرطان: در طب سنتي براي درمان برخي از سرطان ها از دمنوش گل ختمي استفاده شده است. البته مطالعات در اين مورد هنوز ادامه دارد.

9- کاهش دماي بدن: در طب سنتي برخي از کشورها، براي کاهش دماي بدن ناشي از تب، از دمنوش گل ختمي استفاده مي شود.

10- درمان مشکلات پوست و مو: براي درمان برخي از بيماري هاي پوست و مو، مانند شپش و شوره سر، از گل ختمي مي توان استفاده کرد. همچنين براي برطرف کردن جراحت هاي پوستي، مي توان از خمير برگ گل ختمي به عنوان ضماد استفاده کرد.

11- درمان خارش، التهاب و عفونت واژن: مي توان براي برطرف کردن مشکلات گفته شده، از نشستن در وان آب حاوي عصاره گل ختمي بهره برد.

طرز تهيه دمنوش گل ختميخواص درمانی گل ختمی

براي تهيه دمنوش گل ختمي مي توان مقداري برگ و گل ختمي خشک را در يک ليوان آب جوش اضافه کرده و سپس به مدت 10 دقيقه اجازه دهيد تا دم بکشد.

نوع ديگري از دمنوش اين گياه را از ريشه آن تهيه مي کنند که به اين شرح است: 25 گرم ريشه گل ختمي را در يک ليتر آب قرار داده و اجازه دهيد جوشيده تا عصاره ريشه به خوبي خارج شود. سپس دمنوش حاصل را صاف کرده و ميل نماييد.

موارد منع مصرف گل ختمي

با وجوي که گل ختمي داراي خواص دارويي بسياري است، اما مصرف هر نوع دمنوش، عصاره و چاي اين گياه و ريشه آن براي زنان باردار ممنوع است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دره گل ها ارمنستان

خواص درمانی آناناس

خواص درمانی انگور فرنگی

خواص درمانی توت سفید

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص درمانی موز

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد