خواص روغن گل میخک

خواص روغن گل میخک

روغن گل میخک از جوانه های گل ساحلی Eugenia caryophyllata استخراج می شود اما در حال حاضر این گل در بسیاری از مناطق گرمسیری در سراسر جهان رشد می کند.
میخک دارای آنتی اکسیدان با ارزش ORAC 290،283 واحد است؛ این ادویه در مقادیر کم برای طعم دادن به غذا استفاده می شود. روغن گل میخک مشکلات گوارشی را رفع کرده و به هضم غذا کمک می کند. همچنین در طب سنتی برای بیهوشی از آن استفاده می شد.

خواص گل میخک و روغن گل میخک

1. درمان درد دندان: درد شدید از پوسیدگی دندان، معمولا زمانی شروع می شود که میکروب ها و اسیدهای تولید شده به لایه های عمیق تر دندان ها نفوذ کنند و خود را به اعصاب برسانند. برای تسکین درد دندان با استفاده از گل میخک، کوبیده آن را در حفره های دندان قرار داده تا اثر بیهوشی آن درد را به سرعت از بین برد. برای تسکین درد دندان معمولا از روغن گل میخک استفاده نمی شود چرا که به دلیل قدرت بسیار، به بافت های سالم نیز آسیب وارد می کند.
اما اگر درد ناشی از دندان بسیار زیاد باشد، استفاده از یک قطره روغن گل میخک در حفره دندان پوسیده می تواند امدادرسانی سریع را فراهم کند، اما به هر حال استفاده از پنبه ای که به مخلوط روغن گل میخک و روغن نارگیل آغشته شده است، ایمن تر است.
از آنجا که روغن گل میخک با بیهوشی اعصاب درد را تسکین می دهد، باید به عنوان یک ماده موقت برای درمان دندان درد مورد استفاده قرار گیرد.

2. التهاب دهان و گلو را تسکین می دهد: زخم های دهان که در لب ها و گونه ها رشد می کنند بسیار دردناک است و التهاب لثه نیز ناشی از عفونت باکتریایی است. اثر بیهوشی روغن گل میخک می تواند درد را تسکین دهد، همچنین اثر ضد التهابی و ضد باکتری آن موجب بهبود زخم ها نیز می شود.

3. خوشبو کننده نفس: در طب سنتی از مخلوط روغن گل محمدی و روغن گل میخک (به علت خاصیت ضد میکروبی) به منظور خوشبو کننده دهان استفاده می شده است.
برای این منظور 1 قطره از هر یک از روغن ها را با 1 فنجان آب مخلوط کرده و به عنوان خوشبو کننده دهان استفاده کنید.

4. برای حالت تهوع و استفراغ: زنان باردار که از بیماری تهوع در صبح رنج می برند، می توانند با بوئیدن مخلوط یک قطره روغن گل میخک و چند قطره روغن نعناع برای از بین بردن حالت تهوع خود استفاده کنند.

5. حفاظت از انسان در مقابل حشرات خون آشام: بوی خاص روغن گل میخک موجب می شود حشرات و مخصوصا پشه ها، رنج ببرند. این یک شیوه معمول، در مناطق استوایی برای محافظت در مقابل حشرات خون آشام است.
برای این منظور 10-5 قطره روغن گل میخک را با مقداری روغن نارگیل مخلوط کرده و آن را بر روی صورت، دست ها و پاهای خود بمالید. راه دیگر برای در امان ماندن از حشرات اضافه کردن چند قطره روغن گل میخک به شمع در حال سوختن است.

6. عفونت های قارچی: استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها، باکتری های سودمند روده را از بین می برد، که اغلب منجر به رشد بیش از حد قارچ ها در دستگاه گوارش می شود. روغن گل میخک با داشتن خاصیت درمان عفونت های قارچی در این مورد نیز می تواند استفاده شود.
برای این منظور 2 قاشق غذا خوری روغن نارگیل را گرم کرده تا ذوب شود و سپس10 قطره روغن گل میخک به آن اضافه کنید، مخلوط کنید و اجازه دهید سرد شود. از این مخلوط می توان به صورت موضعی برای درمان عفونت های قارچی در هر نقطه از پوست استفاده کرد. همچنین برای درمان عفونت های قارچی دهان نیز کاربرد دارد.

خواص روغن گل میخک

7. کنترل آکنه: به طور کلی آکنه ناشی از تولید بیش از حد چربی توسط غدد پوست است که معمولا با تغییرات هورمونی ایجاد می شود. با این حال، می تواند توسط عفونت های باکتریایی پیچیده شود، همانطور که در مورد کیست آکنه اتفاق می افتد. گرو و غبار و باکتری ها در حفره های پوست لانه می کنند و سپس توسط چربی بیش از حد پوست مدفون می شوند و همین امر موجب به وجود آمدن جوش های بزرگ می شود.
در اینجا نیز روغن گل میخک با داشتن ویژگی ضد التهابی و ضد باکتریایی می تواند مفید باشد. اما روغن گل میخک بسیار قوی است و در صورت مصرف زیاد می تواند پوست را به طور کامل بسوزاند. بنابراین برای استفاده از این روغن همیشه آن را با روغن ملایم تری مخلوط کرده و استفاده کنید.
برای بهره مندی از خواص روغن گل میخک در درمان آکنه فقط 1 قطره روغن گل میخک را با 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل مخلوط کرده، کمی گرم کنید و آن را روی صورت بمالید و به آرامی آن را با نوک انگشتان خود ماساژ دهید. اما ممکن است چند هفته طول بکشد تا آکنه به طور کامل برطرف شود.
حتی پس از برطرف شدن آکنه، استفاده از روغن گل میخک به عنوان شستشو دهنده صورت کمک می کند. برای این منظور 2 قطره روغن گل میخک را با 100 گرم آب مخلوط کنید و از آن برای شستن صورت خود در صبح و قبل از رفتن به رختخواب استفاده کنید و سپس با آب سرد آبکشی نمایید.

8. مبارزه با خستگی: روغن گل میخک یک تقویت کننده انرژی است و گردش خون را بهبود می بخشد. همچنین به مبارزه با خستگی فیزیکی و ذهنی کمک می کند. برای این منظور یک یا دو قطره روغن گل میخک را با یک یا دو قاشق چایخوری روغن دیگر مخلوط کرده و در نقاط مورد نظر ماساژ دهید. همچنین می توان چند قطره روغن گل میخک را در آب وان حمام اضافه کنید تا خستگی عضلانی را پس از یک روز پر مشغله از بین ببرد.

9. عملکرد جنسی را افزایش می دهد: استفاده موضعی از روغن گل میخک که به اندازه کافی با روغنی دیگر رقیق شده است، عملکرد جنسی را بهبود می بخشد و مانع از انزال زودرس می شود. روغن گل میخک گردش خون را در ناحیه تناسلی افزایش می دهد و اثر بی حس کننده خفیف آن می تواند باعث طولانی شدن نعوظ شود.

10. سردرد را تسکین می دهد: برای این منظور چند قطره روغن گل میخک را با مقداری روغن نارگیل مخلوط کنید. سپس پنبه ای را به آن آغشته کرده و در محل درد ماساژ دهید.

11. مشکلات تنفسی را کاهش می دهد: روغن گل میخک معمولا در بسیاری از پماد ها استفاده می شود تا از گرفتگی قفسه سینه و مشکلات سینوسی که به علت برونشیت و سرد شدن شدید ایجاد شده اند، جلوگیری کند.
استنشاق بخار ناشی از اضافه کردن 3-2 قطره روغن گل میخک و روغن اوکالیپتوس به آب موجب می شود به سرعت راه های تنفسی باز شود و به شما کمک می کند آسان تر نفس بکشید.

12. بهبود درد مفاصل برای بیماری های مفاصل روماتیسمی و آسیب های ورزشی: درد مفاصل و عضلات به علت شرایط مزمن مانند روماتیسم و همچنین گرفتگی و کبودی ناشی از فعالیت های ورزشی ایجاد می شود. روغن گل میخک با افزایش گردن خون در مفاصل و عضلات به بهبودی سریع تر کمک می کند.
یک کاسه موم زنانه را در یک دیگ بخار ذوب کنید. آن را حرارت دهید و یک فنجان روغن نارگیل به آن اضافه کنید. اجازه دهید کمی سرد شود سپس 10 قطره روغن گل میخک و 5 قطره از هر یک از روغن نارگیل، نعناع و روغن آرنیکا به آن اضافه کنید. مخلوط حاصل را در بطری های شیشه ای یا فلزی بریزید. از این مخلوط به عنوان مومیایی کردن مو استفاده کنید.

خواص روغن گل میخک

13. تسکین درد گوش: خواص بیهوشی و ضد درد گل میخک در از بین بردن گوش درد نیز مفید است.
برای این منظور 2 قطره روغن گل میخک را در 1 قاشق چای خوری روغن کنجد مخلوط کنید و آن را به آرامی گرم کنید تا به دمای بدن برسد. سپس از یک قطره چکان برای تزریق 2- 1 قطره مخلوط در هر گوش استفاده کنید.

14. آفت کش و علف کش قدرتمند: به جای استفاده از ترکیبات شیمیایی مضر برای دفع آفات و علف های هرز می توان از روغن گل میخک استفاده کرد.
برای این منظور 1 قاشق غذا خوری روغن گل میخک را با 5 قاشق غذاخوری روغن نایم در یک گالن آب مخلوط کرده و سپس یک قاشق چای خوری صابون ظرف به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. سپس می توان برای دفع آفات و حشرات گیاهان خانگی و باغات خود از این مخلوط به صورت اسپری استفاده کنید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دره گل ها ارمنستان

سالم ترین روغن برای آشپزی کدام است؟

میخک را بهتر بشناسید

خواص درمانی آناناس

خواص درمانی انگور فرنگی

خواص درمانی توت سفید

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد