خواص چای دارچین

دارچین یک گیاه درمانی با خواص بی نظیر و ارزشمند است که می توان آن را به عنوان یک ماده غذایی کامل در تغذیه دائمی خود به کار ببریم و به صورت ثابت از فواید آن بهره مند شویم. همینطور چای دارچین نیز یک نوشیدنی پرخاصیت می باشد، که می توان از آن در رژیم غذایی خود استفاده نمود. در این مطلب سعی داریم تا شما را با مهمترین خواص دارچین آشنا کنیم و فوایدی که مصرف چای دارچین برای بدن دارد را شرح دهیم.

خواص چای دارچین
 طبق آمار پزشکی آمریکا در دهه های اخیر در هر 40 ثانیه یک نفر بر اثر بیمای های قلبی جان خود را از دست می دهد. که بیشترین موارد مرگ و میر به علت بالا بودن کلسترول بد در خون و انسداد رگها صورت می گیرد. همانطور که می دانید دو نوع کلسترول در بدن وجود دارد که یکی نوع بد به نام LDL و نوع خوب آن که HDL نام دارد. یکی از فواید چای دارچین این است که کلسترول نوع بد را پایین آورده و نوع خوب را در حد متعادل در خون نگه می دارد.

خواص چای دارچین
چای دارچین به علت ماده ضد انعقاد خون به نام سینا مالدئین از لخته شدن خون در رگها جلوگیری کرده و از به وجود آمدن بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری می کند. کارآیی دیگر چای دارچین پایین آوردن قند خون است. طبق مطالعات اخیر در آزمایشی به افرادی که بیماری دیابت از نوع دوم داشته اند تا چهل روز به آنها چای دارچین خورانده می شد، تا اینکه بعد از چهل روز اثری از دیابت در آنها دیده نشد. بنابراین می توان گفت چای دارچین می تواند عامل کاهنده بسیار قوی برای قند خون در نوع دیابت دوم برای این افراد به حساب آید.

خواص چای دارچین
چای دارچین همچنین به علت ترکیبات ارگانیکی که دارد از سیستم ایمنی بدن به خوبی محافظت می کند. و یک ضد ویروس و ضد قارچ قوی نیز محسوب می شود. مواد موجود در چای دارچین با ترکیب در شیره معده به هضم بهتر غذا کمک کرده و مشکل هاضمه و نفخ معده و روده را رفع می کنند، که  به این صورت باعث بهبود در کار سیستم گوارشی نیز می شوند.
چای دارچین یک گیاه استراتژیک برای درمان فراموشی یا آلزایمر است. به طوریکه به قوای مغزی برای بهبود حافظه و تمرکز حواس کمک می کند و نقش به سزایی را در این مورد به عهده دارد، و در سرعت شناخت مغز برای به یاد آوردن موارد خاص نقش موثری را ایفا می کند.

خواص چای دارچین
فایده دیگر نوشیدن چای دارچین برطرف کردن درد و درمان التهابات است. التهابات انواع مختلفی دارد و به شکل های گوناگون و متفاوت خود را در بدن نشان می دهند. عوارضی مثل خارش گلو، پوست تا موارد دیگری چون التهاب ریه ها، روده، درد مفاصل و غیره هستند که با تاثیر آرامش بخشی و ضد دردی که مصرف چای دارچین دارد این گونه عوارض التهابی کاهش می یابند و در تسکین این گونه دردها این چای نیز نقش مهمی را ایفا می کند. چای دارچین علاوه بر آن برای دردهای قاعدگی خانم ها بسیار خوب بوده و حکم یک مسکن قوی دارد.

خواص چای دارچین

تهیه چای دارچین:
به مقدار یک یا دو چوب از دارچین را در دو الی سه لیوان آب در داخل قوری بریزید و بگذارید تا به مدت بیست دقیقه  در حرارت ملایم خوب دم بکشد و یا بجوشد. بعد از آن می توانید چای را داخل فنجان یا لیوانی بریزید و با عسل و یا کشمش نوش جان کنید

خواص چای دارچین

نکاتی در مورد تهیه و مصرف چای دارچین وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید:

•چنانچه چای دارچین را در قوری فقط دم می کنید، میزان کمتری مواد مغذی از آن استخراج می شود. ولی اگر مخلوط آب و دارچین را بجوشانید تاثیر بیشتری دارد.

•در مصرف چای دارچین نباید زیاده روی کرد. زیرا در دارچین ماده ای به نام کومارین وجود دارد که به علت مصرف  زیاد آن، ممکن است به کبد آسیب بزند. البته میزان مصرف چای بستگی به نوع دارچینی دارد که از آن استفاده می کنید.

•دارچین کاسیا که پوست سختی دارد و تیره رنگ است، شبیه تیوپ تو خالی می باشد که میزان استفاده از این دارچین به علت کومارین زیادی که دارد یک فنجان در روز است.

•دارچین سیلان شبیه یک تیوپ توپر بوده، با پوستی نرمتر که کومارین کمتری دارد. بنابراین استفاده از چای دارچین سیلان به دلیل کومارین کمتر می تواند در روز دو الی سه فنجان هم باشد.

خواص چای دارچین
در هر دو نوع، چای دارچین فواید زیادی دارد که اگر به مدت حداقل یک ماه به طور مداوم آن را مصرف کنید، مزایای معجزه آسای آن را خواهید دید. 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

خواص درمانی آناناس

خواص درمانی انگور فرنگی

خواص درمانی توت سفید

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص درمانی موز

خواص دارویی مصرف نارگیل تایلندی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد