خواص چهار عرق سرد - 1.0 out of 5 based on 1 vote

خواص چهار عرق سرد

عرق چهار گیاه یا چهار عرق سرد هم نامیده می شود این عرق از نظر طبیبان و صاحب نظران در طب سنتی دارای طبیعتی سرد است و از خواص بی شماری برخوردار می باشد که می توان از این خواص به تب بر بودن آن، تقویت پوست و کلیه و کبد، آرام بخش بودن، دارای ویتامین ث، تصفیه کننده خون، باز کننده رگ ها، مداوای درد مفاصل که از گرمی مزاج می آید، ضد نفخ، رفع سو هاضمه، ضد دل پیچه، مقوی برای معده، رفع اسهال های عادی، کاهنده چربی و قند، ضد عفونی کننده اشاره کرد. به علاوه توصیه می شود که این عرق را یک فنجان در یک لیوان آب سرد بعد از غذا میل کنید. ترکیبات شامل کاسنی ، شاتره ، بید ، خارشتر می باشد.

 

خواص چهار عرق سرد

طریقه ی مصرف آن بدین صورت است که یک فنجان در یک لیوان آب سرد بعد از غذا میل شود. عرق بید تب بر است و اثر قاطع ولی کند بر تب های مداوم دارد. رفع کننده ی بی خوابی های ناشی از ضعف اعصاب، رفع قاعدگی های دردناک، مقوی معده، اشتهاآور و درمان کننده یرقان، تسکین دهنده ی دردهای دستگاه تناسلی، رفع کننده ی سردرد، خنک، رفع زخم دهان، دفع آفت دهان، ضد آبله مرغان، آرام بخش، مدر قوی، ضد تشنج و رماتیسم است. تقویت قلب، تصفیه خون، رفع شوره سر، لطیف کننده مو، تسکین دهنده ی دردهای مفصلی و... است.

عرق خارشتر ضد عفونت های مجاری اداری و رفع سوزش مجاری ادرار، ضد سیاه سرفه، برطرف کننده ی سنگ کلیه و مثانه، تقویت کننده ی اعمال کلیه و شتشودهنده ی کلیه ها، تقویت کننده ی کبد، تصفیه ی خون، مدر قوی و ضد تب و لرز بودن از خواص آن است. عرق شاهتره ضد خارش های پوستی، رفع کننده ی بیماری های پوستی، شفادهنده ی عفونت های پوستی و قارچ های جلدی و تقویت کننده ی پوست، ضد حساسیت ها، صفرابُر، تقویت کبد، نشاط آور، ضد نفخ و اشتهاآور است. معتدل، تصفیه کننده ی خون، ادرارآور، ضد یرقان، تقویت لثه، هضم کننده ی غذا، معرق و سرشار از ویتامین c همچنین نارسایی های کبدی، کم کننده ی غلظت و چسبندگی خون، آرام بخش، جلوگیری از خونریزی داخلی، مسهل اخلاط ثلاثه، دافع صفرا و سودای گرم است. عرق کاسنی موجب سفیدی و زیبایی صورت شده و از بوی بد عرق انسان می کاهد.

همچنین این عرق در تقویت معده انسان نیز مؤثر است و کلسترول خون را تنظیم می نماید. در ماه های گرم سال تحمل گرما را در بدن افزایش می دهد. این عرق هم دارای اثر ادرارآور و هم برطرف کننده ی یبوست می باشد. این عرق در درمان بیماری های کبد و همچنین پاکسازی آن از سموم تأثیر زیادی دارد.

 

خواص چهار عرق سرد

خواص چهار عرق سرد

3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل چهار فصل مسکو روسیه

خواص درمانی آناناس

خواص درمانی انگور فرنگی

خواص درمانی توت سفید

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص درمانی موز

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر