خواص گیاه رازک در درمان بیماری ها

رازک گیاهی است علفی ، چندساله و بالا رونده همراه با ریشه هایی عمیق و شاخه شاخه. این گیاه دو پایه یا نر و ماده است و سرتاسر اندام آن از تارهای خشن پر شده است. گیاه رازک در مناطق شمالی ایران مانند گرگان، چالوس، تنکابن، رشت، لاهیجان و آستارا می‌روید. از گیاه رازک به عنوان نگه‌دارنده و طعم‌دهنده در صنایع غذایی مختلف و به طور خاص برای تهیه ماءالشعیر استفاده می‌شود .

 

خواص گیاه رازک در درمان بیماری ها

طعم تلخ ماءالشعیر ناشی از وجود این گیاه در ترکیبات ماءالشعیر است. گیاه رازک در کرم‌ها و لوسیون‌های مخصوص پوست، شکلات، کیک و ژلاتین نیز استفاده می شود و خواص بی نظیر آن موجب شده است تا داروهای گیاهی حاوی رازک روز به روز در حال گسترش ‌باشند. در نقاط مختلف دنیا از دمنوش رازک ، برای کاهش استرس، اضطراب، بی‌قراری، بی‌خوابی، تنش‌های عصبی، بیش فعالی، عصبانیت، تحریک‌پذیری و ... استفاده می شود. از خواص دارویی دیگر گیاه رازک می‌توان به بهبود اشتها، افزایش جریان ادرار، افزایش جریان شیردهی، بهبود سیستم هاضمه و ... اشاره کرد به علاوه کاهش رشد سلول‌های سرطانی بالأخص در سرطان پروستات، سرطان سینه، سرطان تخمدان و ... از دیگر مزایای استفاده از آن در داروها و ترکیبات غذایی است و سبب شده است تا از رازک می‌توان به عنوان یک دمنوش استفاده شود.

 

خواص گیاه رازک در درمان بیماری ها

اسیدهای تلخ موجود در رازک، فرآیندهای التهابی را خاموش کرده و فاکتورهای نکروزکننده تومور کاهش می‌یابد. یکی از مواد شیمیایی موجود در گیاه رازک نارنجینین است که وظیفه ی آن، کاهش تخریب سلول‌های کبدی است. مصرف بی رویه رازک باعث ایحاد عوارضی همچون مشکلات معدی، اسهال ایجاد قرمزی بر روی پوست، التهاب پوستی، درماتیت، استفراغ و... می‌شود. اسیدهای تلخ گیاه رازک شامل لوپولون و هومولون دارای خواص ضد میکروبی است و خوب است یادآور شویم که رازک به صورت دم کرده با مزه ی تلخ به عنوان مقوی معده، محرک اشتها و افزاینده ی ترشحات معده کاربرد دارد. تحقیقات محققان گویای آن است زانتوهومول که ماده شیمیایی موثر گیاه رازک می باشد، فعالیت ضد ایدز دارد و برای تهیه داروهای ضد ایدز که یکی از سرسخت ترین بیماری های موجود در دنیاست، می توان از عصاره این گیاه استفاده نمود.

 

خواص گیاه رازک در درمان بیماری ها

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

صفحه پکیج ها

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

دره گل ها ارمنستان

مسجد ایرانیان در هند