خواص گیاه سپستان

سپستان گیاهی از تیره گاوزبان است، که در نواحی خلیج فارس می روید. میوه این گیاه به اندازه لوبیا بوده و شکلی شبیه به آلو دارد. رنگ میوه سپستان به هنگام رسیدن زرد رنگ است و در موقع خشک شدن سیاه می شود.

میوه این گیاه ماده ای لزج مانند دارد که در وقت رسیدن لعابی است. گیاه و میوه سپستان دارای خاصیت دارویی می باشند که ازخشک و تازه آنها برای درمان استفاده می کنند، و کاربردهای فراوانی دارند.

خواص گیاه سپستان

تا به حال دو نوع گونه برای این گیاه در ایران شناخته شده است، که گونه اول دارای ماده لعابی بیشتر و شیرینی کمتر و گونه دوم برعکس آن ( شیرینی بیشتر و ماده لعابی کمتری ) می باشد.

مهم ترین ترکیبات شیمایی موجود در گیاه سپستان آلکالوئیدهای پیرالوزیدین، کومارین ، ساپونین، ترپن ها و استرول ها هستند. همینطور مواد روغنی موجود در آن حاوی اسیدهای اولئیک، لینولئیک، بِهِنیک، آراشیدیک، استئاریک و پالمیتیک می باشند.

خواص درمانی گیاه سپستان

•یکی از خواص مهم گیاه سپستان که در طب سنتی نیز بسیار حائز اهمیت است نرم کنندگی آن می باشد. به طوریکه مصرف این گیاه برای بیماران ریوی توصیه می شود.

•همینطور از برگ  های گیاه پودر شده گیاه سپستان به صورت موضعی می توان برای ارام نمودن درد ها و بهبود زخم استفاده کرد.

خواص گیاه سپستان

•مصرف گیاه سپستان باعث رفع تشنگی می گردد.

•برگ سپستان دارای خاصیت مدر و تعریق آور است. همچنین این گیاه تصفیه کننده خوب و مسکن قوی نیز می باشد.

•این گیاه درمان کننده خراش های رودوی که بر اثر مصرف نوشابه های گازدار و یا مشروبات الکلی به وجود آمده است.

•مصرف گیاه سپستان کرم معده را از بین می برد.

•استفاده از برگ، ریشه و میوه این گیاه درد گلو حاصل از سرماخوردگی و همینطور سوء هاضمه را رفع می کند.

•برای درمان افراد صفراوی مزاج که دارای تب های شدیدی هستند استفاده از این گیاه به همراه سایر دارو های پزشکی توصیه می شود.

•دم کرده گیاه سپستان برای افرادی که دچار سرفه های خشک هستند و یا ریه شان خشک و خشن شده است، همچنین تارهای صوتی ورم کرده ای دارند به عنوان یک داروی قوی گیاهی توصیه می گردد.

خواص گیاه سپستان

•افرادی که مرتب تشنه می شوند می توانند گیاه سپستان را خیس کرده و از مایع آن بیاشامند و یا اینکه میوه این گیاه را مک بزنند، تشنگی را برطرف می کند.

•در طب قدیم قبل از اختراع آنتی بیوتیک ها به دو روش از گیاه سپستان برای درمان سوزاک استفاده می کردند. روش اول اینکه این گیاه را شب در آب خیس می کردند، و از عصاره و لعاب آن می خوردند. روش دوم، لعاب این گیاه را به همراه آب دزدک درون لوله های مجاری ادرار وارد می کردند.

مضرات استفاده از گیاه سپستان

مصرف زیاده از حد این گیاه برای معده و کبد مضر است. همینطور برای افرادی که قصد دارند تا از این گیاه استفاده کنند بهتر است که آن را به همراه عناب و یا برگ گل سرخ به مصرف رسانند. البته توصیه اکید ما به شما این است که قبل از هر مصرف دارویی از این گیاه حتما با پزشک مربوطه مشورت کنید.

خواص گیاه سپستان

نحوه کاربرد صحیح از گیاه سپستان

برای مصرف بهینه از این گیاه بهتر است تا از میوه رسیده ان استفاده شود. بدین صورت که 5 تا 30 عدد از میوه سپستان را با توجه به مصرف دارویی در یک و نیم لیتر آب جوش دم کنید.
مییوه سپستان را می توانید به صورت خشک شده نیز مصرف کنید، که البته با توجه به اینکه خشک شده این میوه به دلیل خاصیت لعابی رطوبت زیادی را جذب می کند باید که به هنگام دم کردن از آب بیشتری استفاده نمایید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

خواص درمانی آناناس

خواص درمانی انگور فرنگی

خواص درمانی توت سفید

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد