خواص گیاه عشقه - 5.0 out of 5 based on 1 vote

خواص گياه عشقه

عشقه گياهي است بالارونده که برگ هاي سبز و قلبي شکلي دارد. در صورتي که اين گياه به درخت يا ديواري نزديک باشد، به دور آن مي پيچد و رشد مي کند. در غير اين صورت، بر روي زمين به صورت گياهان پوششي رشد مي کند.

عشقه گياهي با عمر طولاني است و پس از 10 سال از کاشت آن، گل مي دهد. اين گياه در فارسي پيچک يا پاپيتال ناميده شده و بيشتر در نواحي شمالي کشورمان يافت مي شود.

خواص گياه عشقه

عشقه به دو صورت يافت مي شود: عشقه سفيد و عشقه قرمز. از هر دوي اين اشکال در طب سنتي براي درمان برخي از بيماري ها و يا برطرف کردن عوارضي استفاده مي شود.

خواص درماني عشقه

1- افزايش توانايي بدن: در طب سنتي براي افزايش ميزان توانايي بدن از عشقه استفاده شده است. اين گياه همانند يک محرک در بدن رفتار مي کند. اما مزيت اصلي اين گياه طبي آن است که مصرف آن، هيچ عارضه اي بر جاي نمي گذارد و همانند داروهاي شيميايي افزايش توانايي، اعتيادآور نيست و مي توان بدون نگراني از آن استفاده نمود و هر زمان که لازم بود، مصرف آن را قطع نماييد.

2- درمان سرماخوردگي هاي متوالي: اگر به دلايل گوناگون زياد دچار سرماخوردگي مي شويد و يا مرتب گلودرد داريد، مي توانيد براي درمان بيماري خود، عشقه را امتحان نماييد. مصرف منظم اين گياه طبي، طبق دستورالعمل کارشناس طب سنتي مي تواند بيماري شما را در مدت کوتاهي درمان کند.

خواص گياه عشقه

3- افزايش تمرکز: عشقه يکي از معدود گياهان دارويي است که براي افزايش تمرکز استفاده مي شود. اين گياه داراي اثراتي است که موجب مي شود، فرد در مقابل فشارهاي روحي و رواني يا حتي فيزيکي مقاومت بيشتري پيدا کند و تمرکز خود را در شرايط حاد روحي يا فيزيکي از دست ندهد.

4- کاهش دوران نقاهت بيماري يا جراحي: مصرف عشقه مي تواند، زمان لازم براي برگشت به حالت عادي را در بيماران و يا افرادي که جراحي داشته اند، کاهش دهد.

ميزان مصرف عشقه

خواص گياه عشقه

اگر به هر دليلي تمايل به مصرف عشقه داريد ابتدا بايستي از استاندارد بودن فرآورده هاي اين گياه مطمئن شويد. براي اين منظور مششخصات دارويي محصول مورد نظر را به خوبي بررسي کرده و محصولي را خريداري نماييد که داراي علامت Rg1 باشد. اين علامت حاکي از آن است که، کيفيت فرآورده گياهي در حد مطلوبي است و مي توان بدون نگراني از آن استفاده کرد.

ميزان مصرف روزانه گياه عشقه به اين صورت مي باشد:

1- ريشه تازه: حداکثر 2-1 گرم
2- ريشه خشک شده: 2-0.6 گرم
3- عصاره مايع: 600-200 ميلي گرم

- اگر بيماري خاصي نداريد و عشقه را تنها به دليل افزايش توانايي جسمي و افزايش تمرکز مصرف مي کنيد؛ به اين شيوه عمل نماييد:

حداکثر 20 روز به ميزاني که قبلا ذکر شد، از يکي از گونه هاي اين گياه استفاده کنيد. سپس مصرف خود را به مدت 14 روز قطع نماييد.

- افراد مسن براي بهبود روند بيماري هاي خود به اين روش عشقه را مصرف نمايند:

روزانه 5 گرم عشقه به مدت 30 روز متوالي مصرف کنند و سپس 60 روز مصرف عشقه را قطع نمايند. سپس در صورت تمايل، اين روند را ادامه دهند.

موارد منع مصرف گياه عشقه

خواص گياه عشقه

1- افرادي که فشار خون بالا دارند.

2- افرادي که فشار خون پايين دارند.

3- افرادي که به بيماري هاي قلبي مبتلا هستند.

4- افرادي که ديابت دارند.

5- زنان باردار

از آنجايي که مصرف عشقه، اثر محرک هايي مانند کافئين را افزايش مي دهد، در نتيجه موجب افزايش ضربان قلب و فشار خون مي شود در نتيجه ممکن است ضربان قلب فرد مصرف کننده نامنظم شود و يا بيش از حد عادي عرق کند يا دچار اختلالاتي در خواب شود. بنابراين افرادي که داروهاي کنترل فشار خون يا ديابت مصرف مي کنند، هرگز نبايد بدون مشورت پزشک خود از عشقه يا فرآورده هاي آن استفاده نمايند.

3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (4 Votes)

مطالب مشابه

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

خواص درمانی آناناس

خواص درمانی انگور فرنگی

خواص درمانی توت سفید

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال