ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

داستان توسعه در ایران

در عمده ی کتب تاریخ که برای عموم نوشته می شود روند توسعه از ایران را از عباس میرزا و امیر کبیر آغاز می کنند، به رضا شاه می رسند و از مصدق می گویند، وانگهی پرش می کنند و شکوفایی را به انقلاب اسلامی متصل می کنند. اما حتی اگر این روایت تحریف نباشد، همه ی ماجرا نیست. توسعه تنها اقتصاد نیست و امکان ندارد تنها به وسیله ی یک صدر اعظم مقتدر چون عباس میرزا اجرایی شود. تعداد زیادی دست اندرکار نیاز است و افراد تحصیل کرده که نه تنها در اقتصاد (که حتی اولین اولویت هم نیست) بلکه در فرهنگ، سیاست، محیط زیست و علم مفهوم توسعه را در یک کشور پی ریزی کنند.

داستان توسعه در ایران

شاید یک بعدی بودن تلاش های توسعه در ایران را باید مهم ترین علت شکست این تلاش ها به شمار آورد. عباس میرزا که با شکست در برابر روس ها و قرارداد گلستان متوجه ضعف و عقب ماندگی عمیق ایران شد، دست به اصلاحات اقتصادی و سامان دهی قشون زد، اما از روحانیونی که از نجف فتوای جهاد می دادند غافل شد و وانگهی ایران را در جنگ دیگری با روسیه دید که همین روحانیون فراریان آن بودند و ایران شکست خورده ی این جنگ و نهایتا برای باقی ماندن ایران از بین نرفتنش، قرار داد ترکمنچای بسته شد و پاره از ایران جدا. مشروطه خواهان اگر چه بر این مسئله فکر کردند و در برابر تزهای مشروطه ی مشروعه ی شیخ فضل الله نوری ایستادند، اما از اقتصاد غافل شدند و به سرعت محبوبیت خود را از دست دادند. رضا شاه به اقتصاد رسیدگی کرد و توسعه ی خوبی همراه آورد، از نقش مخرب برخی مذهبیون هم غافل نشد، اما آن قدر فضا را بست و دیکتاتوری مخوفی ایجاد کرد که در زمان نیاز به مردم و وزرا و یارانش، دید هیچ کس کنارش نیست و آن چه توسعه می دانست تنها به درد قطارهای انگلیسی برای کمک به شوروی می خورند. به همین ترتیب همیشه یک پا از هزارپای توسعه در ایران لنگ بود و توسعه رخ نداد و تنها راه فهم علت این شکست ها این است که با خوانش تاریخ بفهمیم کجای کار را اشتباه رفتیم و باید چه کنیم.

داستان توسعه در ایران

کتاب داستان توسعه در ایران از امیرکبیر تا انقلاب اسلامی، تحقیق جامعی بر تلاش های بزرگ و کوچک و یافتن نقش های خرد و کلان در این تلاش ها برای توسعه ایراناست. این کتاب تنها از امیرکبیر و رضاشاه نام نمی برد، بلکه از افراد ناشناخته تر که تاثیر مثبت یا منفی داشتند هم نام می برد تا تمام جوانب توسعه و ریزه کاری های آن در ایران مورد بررسی قرار بگیرد. این کتاب به خوبی نشان می دهد نه تنها باید توسعه همه جانبه باشد که باید سرعت مناسبی هم داشته باشد و تندتر و کندتر از میزانی نباشد تا با یک شکست مواجه نشود. این کتاب در هفت فصل به نگارش در آمده است و داستان توسعه ی ایران را در دفتر نخست خود با بررسی هفت دوران مختلف بیان می کند. جلد بعدی کتاب که در دست انتشار است، داستان توسعه در ایران را در زمان بعد از انقلاب اسلامی سال 57 مورد بررسی قرار می دهد. با این همه بدون جلد دوم هم می توان کاستی های توسعه در ایران را با توسل به همین کتاب متوجه شد و تلاش کرد اشتباهات تکرار نشوند.

داستان توسعه در ایران

اطلاعات کتاب:

نام کتاب: داستان توسعه در ایران از صدارت امیر کبیر تا انقلاب اسلامی

نویسنده: گروه نویسندگان خرد

انتشارات: لوح فکر

تعداد صفحات: 428

قیمت: 38000 تومان

داستان توسعه در ایران

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد