دانستنی هایی که درباره مورچه ها نمی دانستید

کشتن مورچه های زامبی

در آمریکای جنوبی نوعی مورچه به اسم مورچه ی نجار carpenter ant وجود دارد. این نوع از مورچه ها ممکنه به یک نوع قارچ انگلی دچار شوند که مغز آنها را تحت کنترل خود قرار داده و آسیب بزند و مورچه به دستور قارچ، به سمت موقعیت دقیقی در بیشه راه می‌افتد و آغاز به خوردن برگ ها می کند. او کاملا تحت اختیار قارچی هست که وجود او را تسخیر کرده هست. پژوهش ها نشان می دهد که مورچه های سالم، با کشتن مورچه ی مریض و قطعه قطعه کردن اجزای بدن او خود را از دست این عنصر معیوب رها می کنند و آرامش را به کلونی باز می گردانند. به علاوه مورچه های نجار مورچه های پیر را برای انجام کارهای خطرناک به بیرون از کلونی می فرستند تا در دنیای بیرون کارهای سخت و خطرناکی را انجام دهند. مورچه های کم سن در داخل کلونی باقی می شبیه و مورچه های پیر را وادار می کنند تا برای به دست آوردن غذا برای کلونی خطرپذیری کنند.  

دانستنی-هایی-که-درباره-مورچه-ها-نمی-دانستید

نوع دیگری از مورچه ها در جزیره ی کریسمس (نزدیک استرالیا) حیات می کنند که به آنها مورچه های دیوانه  crazy ants گفته می شود. غیرعادی هست این مورچه ها جذب محل هایی می شوند که وسایل برقی و الکترونیکی داشته باشد و کلونی های خود را در قریب چنین موقعیت هایی بنا می کنند. همین مسئله باعث از بین رفتن سیم های تلویزیون و دستگاه های الکترونیکی می شود، هر چند مسئولان این منطقه سعی دارند با برپایی تغییرات طبیعی این مورچه های دیوانه را از بین ببرند، اما می توان گفت که از بین بردن این تعداد از مورچه ها کار زیاد دشواری هست. مورچه های دیوانه حتی حیوانات را هم می کشند و خطر بزرگی برای خرچنگ های قرمز جزیره ی کریسمس به تعداد می روند.

دانستنی-هایی-که-درباره-مورچه-ها-نمی-دانستید

مورچه های برده دارو مبارز

یک نوع مورچه هم به اسم slave maker وجود دارد. این مورچه ها فک بزرگی دارند، البته نه برای غذا خوردن بلکه برای مبارزه. مورچه های برده دار نمی توانند خودشان غذای مورد نیاز را به دست بیاورند. بنابر این به کلونی دیگر مورچه ها حمله می کنند و در یک مبارزه ی نفس گیر، پیله ی دیگر مورچه ها را می دزدند، و به کلونی های خود می آورند و می پرورانند. وقتی مورچه ها بزرگ شدند برای آنها کار می کنند و از آنها فرمان می برند. این برده داری در مورچه ها تا جایی هست که چنان چه مورچه برده ای نداشته باشد، غذایی برای خوردن نخواهند داشت.

ساختن دام برای شکارکردن قربانی

در منطقه ی آمازون نوعی از مورچه ها وجود دارند که برای شکار حشرات بزرگ دام هایی را صحیح می کنند، آن ها با استفاده از برگ درختان دام هایی را می سازند که  حفره های بزرگی دارد. وقتی قربانی درون دام می افتد به او  حمله می کنند و او را با فک خود مورد تهاجم قرار می دهند.

دانستنی-هایی-که-درباره-مورچه-ها-نمی-دانستید

مورچه ی خطری و آتشین

مورچه ی آتشین از جمله خطرناک ترین مورچه ها در دنیا هست که می تواند با سرعت سرسام آوری سطوح عمودی را بالا برود. این مورچه ها گزش های دردناکی دارند و بر روی پوست بدن  انسان نقاط سوزناک سفیدی برجای می گذارند. در چند مورد مورچه های آتشین منجر به مرگ انسان ها و صدمات جدی به آنها شده اند. پرنده ها، مارمولک ها و حتی حیواناتی نظیر آهو و گوزن هم از سوی مورچه های آتشین مورد آسیب و تهدید جدی بوده اند.

دانستنی-هایی-که-درباره-مورچه-ها-نمی-دانستید

 ارتش بزرگ مورچه ها

ارتش مورچه ها در بیشه های بارانی آمریکای جنوبی و آفریقا به چشم می خورند، این مورچه ها لانه های دائمی ندارند، بلکه لانه های موقتی را از طریق متصل کردن اجساد خود به هم می سازند و یک پوشش نگهبان برای اقلیم خود در موقع تخم گذاری شکل می دهند. وقتی نوزادان از پیله بیرون شدند و جنبش کردند، این مورچه ها با سرعت و هیجان همچون یک خط دفاعی به جنبش در می آیند و هر چیزی را که در مسیرشان باشد می خورند و از بین می برند. البته یک مورچه به تنهایی نمی تواند کاری از قبل ببرد، اما وقتی در کنار هم ارتش مورچه ها را تشکیل می دهند می توانند فیل ها را هم از پا در بیاورند، ملت بومی آفریقا برای از بین بردن زنجیره ی این مورچه ها آتش روشن می کنند و یا موادی را سر راه آنها می ریزند، اما این طور که به نظر می رسد هیچ چیز جلودار این مورچه ها نیست.

دانستنی-هایی-که-درباره-مورچه-ها-نمی-دانستید

بیشتر مورچه ها در هوای سرد و درجه حرارت پایین می میرند. اما مورچه ی "فرعون" برای زنده ماندن در ماه های سرد سال راه حلی پیدا کرده هست. این مورچه ها لانه های خود را درون سیستم گرمایشی و دیوارهای گرم منزل ها می سازند. هر چند که این روش برای خود مورچه ها بی نهایت پُر فایده هست، اما می تواند باعث آلودگی در منزل ها و یا بیمارستان ها شود و در محیط حیات انسان ها دردسر صحیح کند.

 مورچه های برگ بُر

 مورچه های برگ بُر یکی از انواع مورچه ها هستند که به سختی می توان از شرشان خلاص شد. البته جای بسی خوشحالی هست که این مورچت های سِمج گوشتخوار نیستند. آنها از برگ درختان تغذیه می کنند. به همین علت می توانند در درازا یک شبانه روز همه باغچه و یا درختچه های حیاط منزل ی شما را بخورند و آن را به بیابانی لم یزرع و خشک مبدل می شود. این مورچه ها برگ های درختان را می بُرند و آنها را به لانه هایشان می برند تا در شرایط محیطی ویژه بر روی برگ ها قارچ بروید و سپس این قارچ ها به غذای یک کلونی بزرگ تبدیل شود. مورچه های برگ بر به گل های سرخ و گیاهان معطر تمایل بیشتری دارند. کلونی آنها اغلب در کومه و تپه های بزرگی هست که به مناطق سرسبز منتهی می شود.

 

 

 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

درباره ما

صفحه پکیج ها

دره گل ها ارمنستان

هتل بارویک ها اند اسپا مسکو روسیه

دهکده فیل ها در پاتایا تایلند

معبد بهشت و جهنم چینی ها کوالالامپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد