دانستنی های شهر آیوتهایا در کشور تایلند (1) - 5.0 out of 5 based on 1 vote

دانستنی های شهر آیوتهایا در کشور تایلند (1)

شهر آیوتهایا مرکز استان آیوتهایا است و در جنوب تایلند واقع شده است. این شهر در مجاورت رودخانه چائو فرایا و در نزدیکی ( شمال ) بانکوک قرار دارد. وسعت این شهر حدودا به 15 هزار کیلومتر مربع می رسد.

طبق آمار و سرشماری در سال 2009، جمعیت این شهر حدودا 54 هزار نفر اعلام شد و تراکم جمعیت آن حدودا 3 هزار نفر در هر کیلومتر مربع. این شهر در سال 1350 توسط پادشاه بزرگ یو _ تونگ، بنا شد. بعد از آن از سال 1351 تا 1767 پایتخت سیام ( تایلند قدیمی ) بوده است. در قرن 18 برمه ای ها به این شهر حمله کردند و قسمت اعظم این شهر را خراب کردند. اما بخشی از این شهر باقی ماند و در حال حاضر پارک تاریخی ایوتهایا است. پس از آن حکومت دست به کار شد و دوباره این شهر را در نزدیکی بقایای آیوتهایای قدیمی بنا کرد.

دانستنی های شهر آیوتهایا در کشور تایلند (1)

آیوتهایا مرکز مهم تجارت و بازرگانی است. در این شهر شالیز های برنج بسیاری وجود دارد و بخشی از صادرات بزرگ برنج تایلند را آیوتهایا تامین می کند. آیوتهایا به علت داشتن مکان های تاریخی بسیاری به ثبت یونسکو به عنوان میراث جهانی در آمده است. بیش تر آثار تاریخی این شهر در قسمت شمال غربی ( در نزدیکی جزیره ) واقع شده است. هم چنین منظره های زیبایی از ساحل های رودخانه های مقابل شهر آیوتهایا وجود دارد.

دانستنی های شهر آیوتهایا در کشور تایلند (1)

مراکز خرید آیوتهایا

  • مرکز خرید آیوتهایا: این مرکز یک ساختمان 3 طبقه است و دارای وسعت 100 هزار متری است. یک طبقه از این ساختمان پارکینگ بزرگی که مخصوص کارکنان و بازدید کنندگان است، وجود دارد و در طبقات دیگر دارای فروشگاه های زنجیره ای مواد غذایی، پوشاک، مراکز فرهنگی و سرگرمی ( مثل یک شهر بازی مخصوص کودکان )، تئاتر و سینما، سالن های غذا خوری و رستوران و کافی شاپ است.
  • بازار چائو پروم: می توان گفت این بازار یکی از مهم ترین بازار های آیوتهایا است. چائو پروم در تقاطع دو جاده ی اوتونگ و نورسان قرار دارد. در این بازار بیش تر طلسم های مختلفی از بودا، دعا و جادو و غیره فروخته می شود.

دانستنی های شهر آیوتهایا در کشور تایلند (1)

  • فروشگاه آمپو: ساختمان این فروشگاه دارای 6 طبقه است. در هر طبقه خدمات مختلفی وجود دارد. مثلا در این ساختمان یش تر از 100 نوع مغازه، رستوران، سوپر مارکت، موسسه آموزشی و سرگرمی و ... وجود دارد.
  • بازار مرکزی محصولات کشاورزی: همان طور که از اسم این بازار پیدا است، در این بازار محصولات مختلف کشاورزی به فروش می رسد. از جمله این محصولات می توان به این موارد اشاره کرد: بذز بیش تر گیاهان و درختان، محصولات کشاورزی بومی و محلی. مشتری های این بازار بیش تر افراد علاقه مند به گل و گیاه هستند.

دانستنی های شهر آیوتهایا در کشور تایلند (1)

مکان های دیدنی

همانند شهر های دیگر تایلند مثل بانکوک و چیانگ مای، در این شهر معابد بسیاری وجود دارد. از جمله:

  • معبد فراسی سانفت: این معبد در مرکز منطقه اصلی پایتخت قدیمی واقع شده است. فراسی سانفت توسط پادشاه وقت ( بورو ماتریلو کانات ) و به دستور او در سال 1448 ساخته شد. این معبد دارای 3 گنبد اصلی است. این 3 گنبد رنگ طلایی ای دارند و به شکل زنگوله هستند. در هر کدام از این گنبد ها خاکستر 3 پادشاه نگهداری می شود. می توان گفت این 3 گنبد، نماد اصلی آیوتهایا است. در گذشته محل اقامت پادشاه بود ولی اکنون فقط برای جشن های مذهبی و سلطنتی از آن استفاده می شود.
  • معبد فرارام: این معبد در جنوب شرقی پارک فرارام واقع شده است. فرارام به سبک خمر بنا شده و در آغاز دوره آیوتهایا تاسیس شده است.
  • معبد راتبورانا: این معبد به دستور پادشاه وقت ( بوروما راجای دوم ) بنا شد و زمان ساخت آن به سال 1424 میلادی بر می گردد. هم اکنون این معبد در مرکز شهر فعلی واقع است.

دانستنی های شهر آیوتهایا در کشور تایلند (1)

  • معبد ماهاتات: این معبد در اوایل حکومت آیوتهایا به دستور پادشاه وقت ( بوروما راجای اول ) بنا شد. زمان ساخت آن به اواخر قرن 14 میلادی بر می گردد. این بنا درست در مرکز آیوتهایا واقع است. در گذشته در این معبد صومعه ای وجود داشت که به علت گذر زمان و در دوره های مختلف تخریب شد و هم اکنون از آن فقط پایه های اصلی اش باقی مانده است. علاوه بر آن از جاذبه های مهم که توریست ها به دیدن آن می آیند، درختی است که در کنار مجسمه بودا واقع شده است. نکته قابل توجه در مورد این درخت شاخه هایش است که تمام شاخه های آن دور سر مجسمه بودا را پوشانده است.
  • معبد یای چای مونکون: این معبد در سال 1357 میلادی ساخته شد. علت ساخت آن هم راهبه هایی بودند که از کشور سریلانکا باز می گشتند. این راهبه ها بعد از این سفر دور و دراز در این معبد استراحت می کردند و بعد از آن به مراقبه و عبادت و تفکر می پرداختند. در حال حاضر این معبد در کناره جنوب شرقی شهر آیوتهایا واقع شده است.
  • معبد نا فرامان: این معبد در شمال جزیره سلطنتی ایوتهایا واقع شده است. با این که این معبد کوچک است، اما نقشی اساسی را در تاریخ آیوتهایا ایفا کرده است. 

مطالب مرتبط: 

دانستنی های شهر آیوتهایا در کشور تایلند (1)

دانستنی های شهر آیوتهایا در کشور تایلند (2)

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تور تایلند

تور تایلند ویژه نوروز

تور تایلند ویژه عید

تور تایلند ویژه فروردین

تور تایلند ویژه تعطیلات عید

تور تایلند نوروز 94

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر