دانستنی های شهر چیانگ مای در کشور تایلند (1) - 5.0 out of 5 based on 1 vote

دانستنی های شهر چیانگ مای در کشور تایلند (1)

این شهر بزرگ ترین و مهم ترین شهر فرهنگی تایلند است و در 700 کیلومتری شمال این کشور واقع شده است. مساحت تقریبی چیانگ مای حدودا 40 هزار متر مکعب است. این شهر در بین بلند ترین کوه های تایلند و روی رودخانه پینگ قرار دارد. رود خانه پینگ از رود چائو فرایا سر چشمه می گیرد. این شهر آب و هوای خوبی دارد و سرد ترین ماه سال دسامبر و گرم ترین ماه سال آوریل است. در چیانگ مای بیش ترین میزان بارش اوت و کم بارش ترین ماه سال ژانویه است.
طبق آمار و سر شماری که در سال 2009 میلادی انجام شد، میزان جمعیت این شهر حدودا 146 هزار نفر اعلام شد. هم چنین تراکم جمعیت در همان سال حدودا 3 هزار و 500 نفر بوده است. محل پیدایش چیانگ مای در سال 1296 روی یک اقامت گاه محلی بوده و به عنوان مرکز مذهبی قلمروی تایی لان نا تاسیس شده است. این شهر ابتدا در سال های 1558 تا 1775 جزوی از کشور برمه بوده، اما پس از آن از این کشور جدا شده و به شهری نیمه مستقل تبدیل شده؛ بعد از آن هم در اواخر قرن 19 به کشور تایلند پیوست.

همان طور که گفتیم چیانگ مای در قسمت شمالی تایلند واقع شده و در حقیقت شهر مهمی از نظر اقتصاد برای بخش شمالی تایلند در نظر گرفته می شود. پایانه راه آهن شمالی در این شهر واقع است و بخش اعظمی از حمل و نقل شمالی از این طریق انجام می شود. این شهر در سال های اخیر به شهری مدرن تبدیل شده اما هنوز به پای خصوصیات بین المللی بانکوک نمی رسد. چیانگ مای بیشت تر برای گردشگران جاذبه توریستی و طبیعی دارد. هم چنین از گذشته تا کنون اهمیت تاریخی بسیار مهمی داشته و بیش تر به عنوان یک موقعیت استراتژیک در نظر می گرفته شده، چرا که در مسیر اصلی بازرگانی قدیم قرار داشته است. پس از آن هم توریست های کشور های دیگر برای صنایع دستی، چتر، جواهرات مثل نقره، منبت کاری و غیره جذب چیانگ مای می شوند.

دانشگاه های چیانگ مای

چیانگ مای دانشگاه های مختلفی دارد از جمله: دانشگاه چیانگ مای، چیانگ مای راجاهات، دانشگاه راجامانگالا (در این دانشگاه تکنولوژی تدریس می شود)، دانشگاه پایاپ، دانشگاه مای جو. علاوه بر آن کالج های بسیاری هم در این شهر دیده می شود. می توان گفت دانشگاه چیانگ مای اولین دانشگاه دولتی است که خارج از شهر بین المللی بانکوک در سال 1946 میلادی تاسیس شده است. هم چنین دانشگاه پایاپ اولین مرکز خصوصی آموزش تایلندی بوده که امتیاز دانشگاه توسط دولت به آن اعطا شده است.

مراکز خرید در شهر چیانگ مای
چیانگ مای یکی از ارزان ترین شهر های تایلند است. از این رو برای خرید کردن بسیار مناسب است و بیش تر گردشگران این شهر را برای خریدن سوغاتی و غیره انتخاب می کنند. هم چنین این شهر از مراکز صنایع دستی این کشور است و در غرفه ها و فروشگاه ها انواع صنایع دستی مثل ابریشم، نقره جات، پوشاک، چوب دستی، سفال گری، عتیقه جات، هنر های بودایی مثل مجسمه های بودا و غیره به فروش می رسد.
در این شهر بازاری به نام بازار شبانه وجود دارد که در آن صنایع دستی مردم اقلیم شمال کشور را می توان خریداری کرد. هم چنین در مرکز این شهر هم فروشگاه های صنایع دستی بسیاری وجود دارد.

1- بورسانگ: یکی از مراکز خرید است که در آن صنایع دستی مخصوصا چتر ها به فروش می رسد. این چتر ها کار دست بوده و با کاغذ های مخصوص و رنگارنگ درست می شوند.

2- بان تاوای: یکی دیگر از مراکز هنر های دستی آسیا است. این مرکز در جنوب شهر چیانگ مای واقع شده و کارگاه های هنر دستی بسیاری دارد.

3- بازار عمومی: این بازار آخر هفته یعنی هر یک شنبه برگزار می شود. محل قرار گیری این بازار در مرکز شهر و در خیابان اصلی، در محل مرکز تاریخی است. در این بازار مواد غذایی، پوشاک، صنایع دستی دیده می شود و مردم می توانند از این بازار ما یحتاج روزانه خود را تامین کنند.

مکان های دیدنی چیانگ مای

این شهر همانند شهر بانکوک معبد های بسیاری دارد که تعداد آن ها به 300 تا معبد می رسد. علت آن هم اهمیت مردم و دولت به دین و مذهب بودا از گذشته تاکنون بوده است. از مهم ترین این معبد ها می توان معبد فرادات دوی سوتپ و معبد چیانگ مای را نام برد. معبد فرادات دوی سوتپ از معروف ترین معبد های این شهر است که در شمال غربی این شهر واقع شده است. این معبد به دستور پادشاه وقت در سال 1383 میلادی ساخته شده و محل قرار گیری آن بر روی تپه ای است. معبد چیانگ مای از دیگر معابد قدیمی این شهر است که در قرن 13 تقریبا هم زمان با معبد فرادات دوی سوتپ ساخته شده است. در این معبد دو تن از شخصیت های مهم و محترم بودا به خاک سپرده شده اند. هر ساله مردم برای بزرگ داشت این دو تن به عبادت در این معبد می پردازند. این معبد در گذشته محل اقامت شاه منگرای، موسس چیانگ مای بوده است.

 

مطالب مرتبط: 

دانستنی های شهر چیانگ مای در کشور تایلند (1)

دانستنی های شهر چیانگ مای در کشور تایلند (2)

دانستنی های شهر چیانگ مای در کشور تایلند (3)

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تور تایلند

تور تایلند ویژه نوروز

تور تایلند ویژه عید

تور تایلند ویژه فروردین

تور تایلند ویژه تعطیلات عید

تور تایلند نوروز 94

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر