ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

درآمدی بر نجوم پزشکی در مکتب طب ایرانی

ستارگان و علم نجوم همیشه تاثیر بسیار زیادی بر بشریت در حوزه های گوناگون داشته است. اسکندر به خاطر یک ماه گرفتگی حمله ی خود را به تعویق انداخت، نماز آیات در اسلام با یک ماه گرفتگی آغاز شد، علم طالع بینی منشا خود را در نجوم می یابد، هنرهای متعددی از ستارگان و ماه و خورشید مدد می گیرند، یک شهاب سنگ نوید دهنده ی تولد عیسی بود، ادیان مصری، یونانی، بابلی، هندی و ایران باستان متاثر از خورشید و ماه بودند و می توان گفت نجوم در همه ی ابعاد انسان از دوران کهن و بدون تاریخ تا همین امروز موثر بوده است. شاید جالب باشد اگر بدانید تنها برتری آمریکا نسبت به شوروی علاوه بر اقتصاد، سفر به ماه بود و اگر شوروی پول زیادی برای جبران این عقب ماندگی صرف نمی کرد شکست نمی خورد.

درآمدی بر نجوم پزشکی در مکتب طب ایرانی

پزشکی هم چون نجوم، جهان عجیبی برای انسان داشته است. انسان ها همیشه به دنبال جاودانگی بودند و پزشکی تنها راه عملی برای رسیدن به این آرزو محسوب می شده است. پزشکان در تمام تاریخ به واسطه ی چنین نقشی منزلت بالایی داشتند. حتی امروزه عقیده بر این است که مدرنیزاسیون از طریق پزشکی انجام می شود. اگر در دنیای قدیم، اولین حرکت پس از تولد کودک خواندن اذان و اقامه در گوش هایش بود، امروزه به دنیا آمدن کودک با آزمایش های مختلف پزشکی و غربالگری است. ازدواج بیش از آن که یک امر الهی و سنت پیامبر باشد یک امر پزشکی است که باید شامل انواع آموزش ها و تست ها باشد.

درآمدی بر نجوم پزشکی در مکتب طب ایرانی

این دو علم در نقاط گوناگونی با هم تلفیق شدند. بسیاری نحس و سعد بودن آمیزش، به دنیا آمدن فرزند، درمان بیماری، پیش بینی شروع طاعون و... را از روی مکان ستارگان تشخیص می دادند. البته سخن از این نیست که آیا چنین شیوه ای صحیح بوده است یا نه (که قطعا اشتباه بوده است) بلکه سخن از تاریخ عقاید اعمال انسان ها با التقاط این دو علم است. بالاخره انسان هایی که عقیده داشتند ستارگان پیش گو هستند و مریضی یک امر شیطانی، از تلفیق این دو هم توان تخیل تاثیر ستارگان بر شیوع طاعون را داشتند.

کتاب درآمدی بر نجوم پزشکی در مکتب طب ایرانی با مروری کوتاه بر نجوم ایرانی و طب ایرانی تاریخ تلفیق این دو علم در ایران را مورد بررسی قرار می دهد. این کتاب از سه بخش تشکیل شده است شامل "مکتب پزشکی ایرانی"، "تنجیم" و "جایگاه تنجیم در مکتب طب ایرانی". اهمیت این کتاب در این است که اولین اثری مکتوب از تلفیق این دو علم در ایران است و تا کنون چنین موضوعی مورد بررسی دقیق قرار نگرفته است.

اطلاعات کتاب:

نام کتاب: درآمدی بر نجوم پزشکی در مکتب طب ایرانی

نویسنده: برزو قادری

انتشارات: سورا

تعداد صفحات: 162

قیمت: 25000

درآمدی بر نجوم پزشکی در مکتب طب ایرانی

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

رستوران ایرانی شیروان ارمنستان

رستوران ایرانی آریا ارمنستان

مسجد ایرانیان در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد