درد در ناحیه چپ و پایین شکم

دردی که اغلب در ناحیه پایین و تحتانی شکم احساس می شود دارای عوامل متعدد زیادی است، که می تواند علامت هشداری برای بروز مشکل و یا وجود بیماری باشد، که در این مطلب به اصلیترین آنها می پردازیم.

درد در ناحیه چپ و پایین شکم

دلایل مختلف درد ناحیه چپ شکم:

یبوست: یبوست حاد و مزمن می تواند یکی از علت های اصلی درد در ناحیه چپ و پایین شکم باشد، و این یکی از ناتوانی های اصلی در دفع مدفوع است که معمولا با اجابت مزاج رها می شود. در زمانی که عبور مدفوع کمتر از سه بار در هفته رخ دهد، یبوست پیش می آید. از علائم یبوست نفخ و یا احساس پری در رکتوم روده است. داروهای مسهل، مصرف زیاد مایعات، و یک رژیم غذایی مناسب با فیبر بالا می تواند این مشکل را حل نماید.

درد در ناحیه چپ و پایین شکم

انسداد روده: هر انسدادی در قسمت روده کوچک یا بزرگ می تواند یکی از علت های دیگر درد در ناحیه چپ و پایین شکم باشد، که شامل تومور و چسبندگی ها نیز می شود. انسداد روده مانع عبور غذا و مایعات از روده کوچک شده و عامل ایجاد درد در ناحیه پایین شکم می گردد. دردی که بر اثر انسداد روده در ناحیه تحتانی شکم پیش می آید به صورت تناوبی است، که با طولانی شدن انسداد روده ممکن است فرد حتی قادر به دفع گاز و مدفوع نیز نباشد.

درد در ناحیه چپ و پایین شکم

متیل اشمبث: درد تخمک گذاری یا متیل اشمیث مربوط به شروع دوران قاعدگی است و دو هفته قبل از آن آغاز می شود. این عارضه در تخمدان چپ اتفاق می افتد، که معمولا درد را در ناحیه تحتانی و سمت چپ شکم به وجود می آورد. متیل اشمیث را با خوردن دارو و استراحت می توان درمان کرد.

کیست تخمدان چپ: این درد مربوط به کیسه مایع بالای تخمدان چپ می باشد، که به خاطر پر شدگی ایجاد درد می کند. معمولا کیست ها بدون ضرر هستند و درد آنها به صورت دورانی و متناوب است و گاهی تا کمر هم کشیده می شود. بیشتر کیست ها در مدت زمانی از بین می روند، ولی چنانچه علائمی مثل درد شدید، استفراغ، و یا تهوع و یا تب همراه این درد باشد، می توانید با پزشک در این مورد مشورت نمایید.

درد در ناحیه چپ و پایین شکم

سنگ کلیه چپ: هنگامی که دستکاه ادراری به خصوص کلیه ها آن هم در ناحیه سمت چپ دچار سنگ می شود، آن را از قسمت کلیه ها به مثانه عبور می دهد که دردی در ناحیه چپ شکم و در زیر دنده ها ایجاد می کند. خوردن داروها با مصرف زیاد مایعات می تواند درد حاصل را کاهش دهد، ولی اگر درد در ناحیه چپ شکمی شدید است حتما معاینه پزشکی لازم و واجب بوده و حتی عمل جراحی برای برداشتن سنگ الزامی است.

درد در ناحیه چپ و پایین شکم
عفونت کلیه چپ: چنانچه در قسمتی دستگاه ادراری عفونی شود، این عفونت توام با درد می تواند به کلیه سمت چپ گسترش یابد و کمر، پشت و حتی کشاله ران پا را نیز درگیر نماید.
این درد بر خلاف سنگ کلیه ناگهانی رخ نمی دهد، بلکه بیمار احساس ناخوشی توام با علایمی چون تب و استفراغ، ادرار کردن دردناک و مکرر دارد و خون و چرک در ادرارش دیده می شود. عفونت کلی باید هر چه سریعتر توسط مصرف آنتی بیوتیک درمان شود، زیرا در غیر این صورت به کلیه ها آسیب و صدمه جدی وارد می کند.
بارداری خارج از رحم: این درد در ناحیه سمت چپ شکم بر اثر بارداری خارج از رحم رخ می دهد که تخمک بارور شده در تخمدان چپ، لوله فالو و یا در هر حفره ای از شکم ولی خارج از رحم کاشته می شود که با رشد جنین درد نیز به وجود می آید. این مشکل معمولا با علائم دوران بارداری، تاخیر در دوره قاعدگی، و خونریزی واژینال، همراه است.

درد در ناحیه چپ و پایین شکم

از آنجایی که بارداری خارج از رحم نمی تواند مانند یک بارداری طبیعی ادامه پیدا کند، مشاوره پزشکی در این موقع لازم و ضروری می باشد، زیرا که ممکن است لوله فالو بر اثر فشار زیاد پاره گردد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر