درمان آرتروز

فرآیند های درمانی
در حال حاضر فرآیند ایجاد و پیشرفت آرتریت را نمی توان معکوس کرد، اما معمولا علائم ناشی از این بیماری، به طور موثر و خوبی با انجام تغییرات در شیوه زندگی، فیزیوتراپی، درمان های دیگر، داروها و جراحی کنترل و مدیریت می شوند. ورزش کردن و دستیابی به وزنی در محدوده سلامتی، معمولا مهمترین راهکار ها برای درمان استئوآرتریت است. پزشک شما همچنین می تواند موارد ذیل را توصیه نماید:
داروها
علائم استئوآرتریت، در درجه اول درد بوده، که ممکن است با استفاده از مصرف داروهای خاصی تسکین داده شود، از این داروها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

درمان آرتروز

• استامینوفن (Tylenol، و سایر ترکیبات دارویی مشابه). اثبات شده است که استفاده از استامینوفن برای افراد مبتلا به استئوآرتریت با درد خفیف تا متوسط می تواند موثر واقع شود.البته لازم به این توضیح است که مصرف بیش از دوز توصیه شده از استامینوفن، می تواند باعث آسیب های کبدی شود.
• داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs). مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، از جمله ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، و سایر ترکیبات دارویی مشابه) و ناپروکسن سدیم (Aleve، و سایر ترکیبات دارویی مشابه)، در دوز توصیه شده، به طور معمول دردهای ناشی از استئوآرتریت را کاهش می دهند. داروهای NSAID قوی تر نیز که به صورت تجویز با نسخه پزشک در دسترس هستند، باعث کاهش التهاب و کاهش درد نیز می شوند.
NSAID ها می توانند ناراحتی های گوارشی، مشکلات قلبی عروقی، مشکلات خونریزی و آسیب های کبدی و کلیوی را ایجاد کنند. NSAID های موضعی عوارض جانبی کمتری داشته و ممکن است درد را نیز کاهش دهند.
• Duloxetine. این نوع ترکیبات دارویی که تحت نام برند Cymbalta فروخته می شود،به طور معمول به عنوان یک داروی ضد افسردگی استفاده می شود، ولی از این دارو برای درمان دردهای مزمن، از جمله درد استئوآرتریت نیز می توان استفاده کرد. 

 

درمان آرتروز
روش های درمانی
• فیزیوتراپی. یک فیزیوتراپیست می تواند با شما کار کند تا یک برنامه تمرینی انفرادی و اختصاصی برایتان را تنظیم و آماده نماید، که استفاده از آن عضلات اطراف مفصل شما را تقویت، دامنه حرکت مفصلی را افزایش، و میزان درد را کاهش دهد. تمرینات ملایم و منظمی که خودتان می توانید انجام دهید، مانند شنا یا پیاده روی، می تواند به همان اندازه نیز موثر باشد.
•کار درمانی. یک درمانگر شغلی می تواند به شما در پیدا کردن راه هایی برای انجام کارهای روزمره خودتان و یا انجام کارهایتان بدون اعمال فشار اضافی بر روی مفاصل که قبلا آسیب دیده و در حال حاضر دردناک هستند، کمک کند. به عنوان مثال، اگر شما استئوآرتریت انگشت دارید، استفاده از یک مسواک با دسته بزرگ می تواند موجب تسهیل کار مسواک زدن شود. در صورتی که دارای استئوآرتریت زانو باشید، وجود یک نیمکت در حمام، می تواند به کاهش درد ناشی از حالت ایستادن کمک کند.
• تای چی و یوگا. این درمان های حرکتی شامل انجام تمرین های ملایم و کششی همراه با تنفس عمیق است. بسیاری از افراد از این درمان ها برای کاهش استرس در زندگی خود استفاده می کنند و تحقیقات نشان می دهد که تای چی و یوگا ممکن است باعث کاهش درد استئوآرتریت و بهبود حرکتی شوند. هنگامی که این ورزش ها توسط یک مربی وارد و کارآزموده هدایت می شود، بی خطر و ایمن می باشند. از حرکاتی که باعث ایجاد درد در مفاصل شما می شوند، اجتناب کنید. 

 

درمان آرتروز
سایر روش ها
اگر درمان های محافظه کارانه به شما کمک نمی کند، ممکن است بخواهید روش هایی مانند زیر را انجام دهید:
• تزریق کورتیزون. تزریق داروهای کورتیکواستروئید ممکن است درد را در مفصل تان کاهش دهد. در جریان این روش دکتر، ناحیه اطراف مفصل شما را بی حس می کند و سپس یک سوزن را در فضای داخل مفصل شما وارد کرده و عمل تزریق را انجام می دهد. تعداد تزریق کورتیزون که هر ساله می توانید دریافت کنید به طور کلی به سه یا چهار تزریق محدود می شود، زیرا این داروها می تواند در طول زمان آسیب مفصلی را بدتر کند.
• تزریق مواد لغزان کننده. تزریق اسید هیالورونیک ممکن است باعث کاهش درد با فراهم ساختن حالت انعطاف پذیری در زانوی شما شود، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که این تزریق ها هیچ اثر تسکینی بیشتری نسبت به دارونما ها ندارند. اسید هیالورونیک شبیه به یک ترکیبی است که به طورطبیعی در مایع مفصلی شما یافت می شود.
• اصلاح کردن استخوانها. اگر استئوآرتریت به یکی از سطوح زانوهای شما بیشتر از طرف مقابل آسیب رسانیده است، عمل استئوتومی ممکن است مفید باشد. در عمل استئوتومی زانو، جراح در سراسر استخوان، هم در بالا و هم در پایین زانو، برش هایی را ایجاد و سپس یک تکه استخوان را حذف یا اضافه می کند. این کار تحمل وزن بدن شما را از روی ناحیه فرسوده زانوی شما دور می سازد.
• تعویض مفصل. در جراحی تعویض مفصلی (آرتروپلاستی)، جراح شما سطوح مفصلی آسیب دیده را حذف می کند و آنها را با قطعات پلاستیکی و فلزی جایگزین می کند. خطرات جراحی عبارتند از عفونت و لخته شدن خون. مفاصل مصنوعی می توانند از بین رفته و یا سست شوند و ممکن است که در نهایت مجددا تعویض شوند. 

 

درمان آرتروز
شیوه زندگی و درمان های خانگی
تغییرات شیوه زندگی می تواند علائم استئوآرتریت را به طور قابل توجهی تغییر دهد. سایر درمان های خانگی نیز ممکن است کمک کننده باشند. برخی از چیزهایی که باید سعی کنید انجام دهید عبارتند از:
•ورزش. ورزش می تواند استقامت شما را افزایش دهد و عضلات اطراف مفصل را تقویت کند، و مفصل شما را پایدارتر و مقاوم تر می کند. سعی کنید پیاده روی، دوچرخه سواری و یا شنا کنید. اما اگر احساس درد جدید در مفاصلتان کردید، آنها را متوقف کنید.
درد جدیدی که به مدت چند ساعت پس از ورزش طول می کشد، احتمالا به این معنی است که شما کمی زیاده روی کرده اید، اما به این معنا نیست که شما آسیبی جدی داشته اید و یا نباید ورزش کنید. یک یا دو روز بعد از اینکه شدت آن کمتر شد، به راحتی می توانید ادامه بدهید.
• کاهش وزن. چاقی و یا حتی تا حدودی اضافه وزن، باعث افزایش فشار در مفاصل تحمل کننده وزن، مانند مفاصل زانو و لگن شما می شود. حتی مقدار کمی از کاهش وزن می تواند مقدار فشار را کاهش دهد و درد شما را نیز کمتر کند.
با متخصص تغذیه در مورد استفاده از روش های سالم برای کاهش وزن، صحبت کنید. اکثر افراد تغییرات در رژیم غذایی خود را با افزایش در تمرینات ورزشی توام می کنند.
• برای کنترل درد از گرما و سرما استفاده کنید. هم گرما و هم سرما می توانند احساس درد را در مفاصل تان از بین ببرند. گرما همچنین سختی را نیز از بین می برد و سرما می تواند اسپاسم عضلانی و درد را از بین ببرد.
• کپسایکین. استفاده از کرم کپسایسین موضعی( یک ماده فعال در فلفل های تند) برای تسکین درد مفصل آرتریتی ممکن است که روشی جایگزین برای افرادی باشد که نمی تواننداز داروهای NSAID استفاده کنند. این ماده ممکن است اثر قابل ملاحظه ای را نداشته باشد، مگر اینکه به طور مداوم و سه الی چهار بار در روز و برای چند هفته استفاده شود. بعد از استفاده از کرم کپسایسین، دست ها را خوب بشویید. 

 

درمان آرتروز
• استفاده ازکرم های ضد درد بدون نیاز به نسخه پزشک. کرم ها و ژل های موجود در داروخانه ها ممکن است به طور موقت در تسکین درد استئوآرتریت موثر باشند. بعضی از کرم ها با ایجاد حس گرما و یا سرما باعث بی حس شدن ناحیه دردناک می شوند.
کرم های دیگری نیز وجود دارند که حاوی داروهایی مانند ترکیبات مشابه آسپیرین هستند که جذب پوست شما می شوند.کرم های ضد درد در مفاصلی که نزدیک به سطح پوست شما هستند، مانند مفاصل زانو و انگشتان ، بهتر عمل می کنند.
• استفاده از کفی های مخصوص کفش. پزشک شما ممکن است کفی های داخل کفش یا سایر وسایلی را توصیه کند که می توانند در هنگام ایستادن یا راه رفتن به کاهش درد شما کمک کنند. این وسایل می توانند نقش حمایتی مفاصل را داشته و بدین ترتیب به کاهش فشار بر آنان کمک نمایند.
• زانو بند. استفاده از زانو بند، ممکن است به کاهش درد استئوآرتریت زانو کمک کند. از یک پزشک یا فیزیوتراپیست بخواهید تا به شما نشان دهد که بهترین جا برای بستن آن کجاست.
• از وسايل کمکي استفاده کنيد. دستگاه های کمکی می توانند به شما در گذراندن روز خود بدون احساس درد در مفاصلتان یاری کنند. استفاده از یک عصا ممکن است فشار وزن وارده بر روی زانوهایتان یا لگنتان را در حین راه رفتن،کمتر نماید. هنگام راه رفتن، از عصا در سمت مقابل پای آسیب دیده تان استفاده نمایید.
اگر شما استئوآرتریت در انگشتان خود دارید، استفاده از ابزارهای جمع و جور کننده وسایل، می تواند کار در آشپزخانه را برایتان ساده تر کند. پزشک یا درمانگر شغلی، ممکن است ایده های جالبی درباره استفاده از انواع مختلف وسائل کمک کننده، برای شما داشته باشند. کاتالوگ ها و فروشگاه های لوازم پزشکی نیز ممکن است جزو جاهایی باشند که شما برای جستجوی ایده های جدید سری بدان ها بزنید. 

 

درمان آرتروز

 طب جایگزین
انواع پزشکی مکمل و جایگزین ممکن است به تسکین علائم استئوآرتریت کمک کند. روش های درمانی که برای استئوآرتریت بکار می روند، عبارتند از:
• طب سوزنی. برخی مطالعات نشان می دهد که طب سوزنی می تواند درد را کاهش داده و عملکرد را در افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو بهبود بخشد. در جریان طب سوزنی، سوزن های نازک موئینه را به داخل پوست نقاط مشخصی از بدن شما وارد می کنند.
• گلوکوزامین و کندرووتین. نتایج مطالعات در مورد این مکمل های غذایی مختلف بوده است. مواردی چند برای افراد مبتلا به استئوآرتریت مفید بوده است، و در حالی که بیشتر موارد نشان می دهد که این مکمل ها بهتر از پلاسیبو(دارونما)کار نمی کنند.
اگر به سخت پوستان دریایی حساسیت دارید،گلوکوزامین را مصرف نکنید. گلوکوزامین و کندرووتین ممکن است با رقیق کننده های خون مانند وارفارین تداخل داشته و لذا مشکلات خونریزی را ایجاد نمایند.
• ترکیب سویا- آووکادوی صابونی نشده. از این مکمل تغذیه ای( ترکیبی از روغن سویا و آووکادو ) به طور گسترده ای در اروپا برای درمان استئوآرتریت زانو و لگن استفاده می شود. این ترکیب به عنوان ضد التهاب عمل می کند و برخی مطالعات نشان داده اند که ممکن است باعث کاهش یا حتی جلوگیری از ایجاد آسیب های مفصلی شود. 

 

درمان آرتروز
مقابله و حمایت
تغییر سبک زندگی و انجام درمان های خاص، شاه کلید مدیریت درد و ناتوانی در رابطه با این موضوع هستند، اما یکی دیگر از مولفه های اصلی درمان، چشم انداز شما در زندگی است. توانایی شما برای مقابله با درد و ناتوانی ناشی از استئوآرتریت اغلب تعیین می کند که چقدر استئوآرتریت بر زندگی روزمره شما می تواند تاثیر گذار باشد . اگر احساس ناراحتی می کنید با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ممکن است ایده هایی در مورد نحوه مقاومت و مقابله داشته باشد و یا اینکه شما را به کسی که می تواند کمک کند ارجاع دهد.  

 

درمان آرتروز
آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک
هرچند که ممکن است شما در ابتدا مسایل و مشکلات خود را با یک پزشک عمومی مطرح نمایید، ولی در نهایت او ممکن است شما را به متخصص بیماری های مفصلی (روماتولوژیست) یا جراح ارتوپدی ارجاع دهد.
آنچه شما می توانید انجام دهید
شما ممکن است بخواهید یک لیست را بنویسید که شامل موارد زیر باشد: 

 

درمان آرتروز
• شرح کاملی از علائم شما
• اطلاعات در مورد مشکلات پزشکی که داشته اید
• اطلاعات در مورد مشکلات پزشکی والدین و یا خواهر و برادران شما
• تمام داروهای تجویزی و آزاد و مکمل های غذایی که مصرف می کنید و دوز آنها
• سوالاتی که می خواهید از دکتر بپرسید
چه انتظاراتی باید از دکتر خود داشته باشید
پزشک ممکن است برخی از سوالات زیر را از شما بپرسد:
• چه زمانی درد مفصل شما شروع شد؟
•آیا درد مداوم است یا اینکه می آید و می رود؟
• آیا فعالیت های خاصی درد را بهتر یا بدتر می کند؟
•آیا قبلا هم این مفصلتان آسیب دیده بود؟

 

درمان آرتروز

درمان آرتروز

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

تاثیر مثبت پرتقال توسرخ در درمان بیماری ها

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر