درمان خانگي آبريزش چشم
درمان خانگي آبريزش چشم

جريان اشک يکي از واکنش هاي طبيعي چشمان براي شستشو و خارج کردن اجسام خارجي از چشم است. اما اگر اشک بيش از حد توليد شود و يا در مواردي که چشم مشکلي ندارد ايجاد گردد، موجب بروز مشکل براي فرد مي شود و حتي ممکن است ديد عادي فرد را دچار مشکل کند.

معمولا آبريزش چشم در هر فردي با هر سني ممکن است اتفاق افتد، اما در کودکان و کهنسالان شايع تر است. آبريزش چشم در طولاني مدت مي تواند موجب افزايش فشار داخلي چشم شده و درد و سوزش و خارش را نيز به همراه داشته باشد.

در اين مطلب چند شيوه درمان آبريزش چشم را بيان خواهيم نمود.

روش هاي درمان آبريزش چشم در خانه

1- شستشوي چشم: اگر آبريزش چشم در اثر گرد و غبار، نور شديد خورشيد، گرده گياهان و... ايجاد شده است؛ مي توان با شستشوي مکرر با آب سرد مشکل را برطرف نمود. البته در صورتي که پس از چند روز شستشو همچنان آبريزش داريد، حتما به چشم پزشک مراجعه نماييد.

درمان خانگي آبريزش چشم

2- شير مادر: اگر نوزاد شما دچار آبريزش چشم شده است؛ براي درمان آن کافي است يک قطره شير مادر را بر روي چشمان او بچکانيد. همچنين شير مادر به علت داشتن آنتي بادي هايي که براي درمان حساسيت ها موثر هستند، براي درمان آبريزش هايي که در اثر آلرژي ايجاد شده اند نيز مفيد است.

3- روغن کرچک: براي درمان آبريزش چشم مي توان از خواص ضد التهابي روغن کرچک کمک گرفت. براي اين منظور يک قطره روغن کرچک اورگانيک را داخل چشم بريزد و براي اثربخشي بيشتر دو بار در روز تکرار نماييد.

4- بابونه: اگر آبريزش چشم در اثر عفونت و يا حساسيت ايجاد شده باشد، بابونه يکي از موثرترين روش هاي درمان خانگي اين مشکل است.

براي اين منظور يک قاشق چايخوري گل بابونه را درون يک ليوان آب گرم ريخته و با گذاشتن سرپوشي بر روي آن، اجازه دهيد چند دقيقه دم بکشد. سپس گل ها را فشار داده تا آب آنها به خوبي خارج شود. از اين محلول براي شستشوي چشمان خود استفاده نماييد.

البته مي توان براي راحتي کار از کيسه هاي چاي بابونه نيز استفاده کرد. براي اين منظور پس از استفاده از کيسه هاي چاي بابونه، آنها را در يخچال قرار دهيد تا خنک شوند. سپس بر روي چشمان خود بگذاريد.

5- آب گل رز: در طب سنتي براي درمان آبرزش چشم از آب گل رز خالص استفاده شده است. براي اين منظور چند قطره آب گل رز را با مقداري آب مقطر مخلوط کرده و براي شستشوي چشمان خود استفاده نماييد.

درمان خانگی آبریزش چشم

6- کمپرس سرد: کمپرس سرد با کاهش جريان خون در چشم مي تواند از توليد اشک بيشتر جلوگيري نمايد. براي اين منظور در يک حوله کوچک چند تکه يخ قرار داده و به مدت چند دقيقه بر روي چشمان خود بگذاريد. اين کار را 2 بار در روز تکرار کرده تا موثر واقع شود.

7- کمپرس گرم: در صورتي آبريزش چشم در اثر التهاب و يا خشکي چشم است، کمپرس گرم مي تواند موثر واقع شود. براي اين منظور حوله کوچکي را در آب گرم فرو برده و آب اضافه آن را بگيريد. سپس به مدت چند دقيقه بر روي چشمان خود قرار داده و اين کار را دو بار در روز انجام دهيد.

 

8- سرکه سيب: اگر آبريزش چشم در اثر عفونت هاي باکتريايي ايجاد شده باشد، سرکه سيب يکي از بهترين درمان هاي خانگي براي اين مشکل است.

براي اين منظور يک چهارم قاشق چايخوري سرکه سيب را با يک دوم ليوان آب جوش مخلوط کرده و سپس يک دوم ليوان آب سرد اضافه نماييد. از يک پنبه تميز براي شستشوي چشمان خود توسط اين محلول استفاده نماييد. در پايان از يک پنبه خشک و تميز براي تميز نمودن چشمان خود استفاده کنيد. براي اثربخشي اين روش، اين کار را چند بار در روز به مدت 3 روز ادامه دهيد.

درمان خانگی آبریزش چشم

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

شلغم بهترین آنتی بیوتیک خانگی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر