درمان خانگی بوی بد پا
درمان خانگی بوی بد پا

بوی بد پا، زیر مجموعه ای از بوی بد بدن است و با آن که بیماری جدی و خاصی محسوب نمی شود، می تواند موجب جخالت، آزار و اذیت فرد در محافل عمومی شود. همچنین ممکن است این مشکل خود نشانه ای از وجود بیماری دیگری باشد. بنابراین نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت.

برای از بین بردن بوی بد پا، درمان های خانگی بسیاری وجود دارد که می توان آنها را امتحان کرد. اما اگر این درمان ها حداکثر پس از 4 هفته، تغییری در وضعیت بوی پا ایجاد نکنند؛ بایستی به پزشک مراجعه کرد.

در ادامه به بررسی درمان های ساده خانگی برای برطرف کردن بوی بد پا، خواهیم پرداخت.

رفع بوی بد پا با راهکارهای ساده خانگی

1- جوش شیریندرمان خانگی بوی بد پا

جوش شیرین ماده ایست که می تواند سطح PH قسمت هایی از پوست بدن را که تعرق زیادی دارند را خنثی کند. همچنین این ماده از رشد و تکثیر باکتری های مضری که بر روی سطح پوست زندگی می کنند و موجب تجزیه عرق و ایجاد بوی نامطبوع می شوند، جلوگیری می کند.

برای این منظور، 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین را در 1 لیتر آب مخلوط کرده و پاهای خود را به مدت حداقل 15 دقیقه در آن قرار دهید. تکرار هفتگی این کار موجب می شود، بوی بد پا، به میزان زیادی برطرف گردد.

همچنین می توان با پاشیدن جوش شیرین در کفش و جوراب از ایجاد بوی نامطبوع در آنها جلوگیری کرد. علاوه بر این ماساژ دادن پاها با جوش شیرین نیز می تواند بسیار موثر باشد.

2- سرکه طبیعیدرمان خانگی بوی بد پا

سرکه دارای خاصیت اسیدی است که در از بین بردن باکتری های مضر کمک بسیاری می کند. برای مبارزه با بوی بد پا، نصف پیمانه سرکه طبیعی را در ظرفی که حاوی 2 لیتر آب داغ است، مخلوط کرده و پاهای خود را به مدت حداقل 15 دقیقه در این محلول نگه دارید.

تذکر: ممکن است پس از پایان کار، پاها بوی سرکه بدهند. برای از بین بردن بوی سرکه می توان پاها را با آب و صابون شستشو داد.

3- چای سبزدرمان خانگی بوی بد پا

چای سبز دارای خاصیت ضد باکتریایی است و به همین دلیل از رشد و تکثیر باکتری هایی که موجب بروز بوی بد پا می شوند، جلوگیری می کند.

برای این منظور، 2 عدد چای سبز کیسه ای را در 3 لیوان آب داغ جوشانده تا عصاره آنها به خوبی خارج شود. سپس این جوشانده را با حدود 2 لیتر آب با دمای معمولی، مخلوط کرده و پاهای خود را به مدت حداقل 15 دقیقه در آن قرار دهید. برای به دست آوردن نتیجه دلخواه، این کار را هفته ای 1 مرتبه تکرار نمایید.

تذکر: در صورتی که چای سبز در دسترس نبود، می توان از چای سیاه کیسه ای نیز استفاده کرد. چای سیاه دارای ترکیباتی با عنوان تانن و پلی فنل است که خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی داشته که به از بین بردن بوی بد پا کمک می کنند.

4- الکل طبیعیدرمان خانگی بوی بد پا

الکل طبیعی یکی از موثرترین مواد برای مقابله با بو بد پا است. الکل ماده ای ضد عفونی کننده است و باکتری های مضر موجود بر روی پوست پا را نابود می کند. به همین دلیل با استفاده از الکل، بوی بد پا کاهش یافته و یا حتی از بین می رود.

برای این منظور، مقداری الکل را با آب مخلوط کرده و به وسیله اسپری، این محلول را داخل کفش های خود بپاشید. همچنین اگر کفش هایتان قابل شستشو است، می توانید به وسیله این محلول کفش ها را شسته تا باکتری ها و آلودگی ها به طور کامل نابود شوند.

5- نمکدرمان خانگی بوی بد پا

نمک با داشتن خاصیت جذب رطوبت، می تواند رطوبت بیش از حد پا را به خود جذب کرده و در نتیجه محیط را برای رشد و نمو باکتری های مضر موجود بر روی سطح پا، نامناسب کند. در نتیجه با کاهش رشد باکتری های مضر، بوی بد پا نیز کاهش می یابد.

برای این منظور، 1 پیمانه نمک را در 2 لیتر آب گرم خوب مخلوط کرده و پاهای خود را به مدت 20 دقیقه در آن قرار دهید. برای به دست آوردن نتیجه دلخواه این کار را به مدت حداقل 1 هفته و روزانه 2 مرتبه تکرار نمایید.

6- روغن نارگیلدرمان خانگی بوی بد پا

روغن نارگیل به دلیل داشتن اسید لوریک، باکتری های مضر موجود بر روی سطح پا را از بین می برد. همچنین می توان برای به دست آوردن نتیجه سریع تر، روغن نارگیل را با روغن چوب سدر که دارای خواص ضد قارچی بسیار قدرتمندی است، مخلوط کرده و از این مخلوط برای برطرف کردن بوی بد پا استفاده کرد.

برای این منظور، 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با 5 قطره روغن معطر چوب سدر، مخلوط کرده و پس از شستن و خشک کردن پاها، پاهایتان را با این ترکیب به خوبی ماساژ دهید تا کاملا جذب پوست شود. سپس پاها را در معرض جریان هوا قرار دهید تا خشک شوند. برای به دست آوردن نتیجه دلخواه، این کار را روزانه 1 مرتبه تا زمانی که بوی بد پاها به طور کلی برطرف شود، ادامه دهید.

7- آبلیمودرمان خانگی بوی بد پا

آبلیمو دارای اسید سیتریک است که خاصیت ضد باکتریایی داشته و با از بین بردن باکتری های موجود بر روی پوست، بوی بد پا را کاهش می دهد. همچنین آبلیمو دارای خاصیت قابض است. این خاصیت موجب می شود منافذ پوست کوچک یا بسته شوند و در نتیجه میزان تعرق پاها به این روش، کاهش می یابد.

برای این منظور، 1 پیمانه آبلیمو را در چند لیتر آب داغ مخلوط کرده و پاهای خود را به مدت حداقل 15 دقیقه در این محلول قرار دهید. پس از پایان کار، پاهای خود را با آب معمولی شستشو دهید. برای به دست آوردن نتیجه مورد نظر، این کار را روزانه 2 مرتبه تکرار نمایید.

8- روغن های گیاهی معطردرمان خانگی بوی بد پا

روغن های گیاهی معطر مانند روغن اکالیپتوس، روغن اسطوخودوس، روغن درخت چای و... خواص ارزشمند بسیاری دارند. اکثر این روغن ها دارای خواص ضدمیکروبی و ضد قارچی هستند که می توانند باکتری های موجود بر روی پاها را به راحتی نابود کنند و بوی بد پاها را برطرف نمایند.

برای این منظور، حداکثر 10 قطره از یک یا دو مورد از این روغن ها را با چند لیتر آب گرم مخلوط کرده و پاهای خود را به مدت 20 دقیقه در آن قرار دهید. پس از آن، پاها را از آب خارج و خشک کنید. برای به دست آوردن نتیجه دلخواه، روزانه 2 مرتبه و به مدت حداقل 1 هفته این کار را ادامه دهید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

شلغم بهترین آنتی بیوتیک خانگی