درمان خانگی خلط

درمان خانگی خلط
یکی از شایع‌ترین علت وجود خلط به خصوص در ناحیه حنجره و گلو، عفونت‌ها و مخاط‌هایی است که از حفره‌های سینوسی به سمت حلق جریان پیدا می‌کند. خلط می‌تواند منبعی برای ورود عفونت به بدن باشد و با افزایش حجم خلط احتمال ورود عفونت به گلو و ریه‌ها افزایش یافته و در بلندمدت سبب ابتلا به بیماری‌های قلبی و آسم و تنگی نفس شود که انباشته شدن خلط در معده سبب لزج شدن مخاط معده و نیز بدبو شدن دهان می‌شود که کهنه شدن خلط، درمان سرماخوردگی را دچار مشکل می کند.
بخار
یکی از بهترین و ساده ترین راه برای رهای از خلط، استنشاق بخار است. این کار بسیار تاثیر گذار است. روزی دوبار و به مدت ده دقیقه به حمام پر از بخار بروید تا تاثیر شگفت انگیز آن را مشاهده کنید. روش دیگر، ریختن آب جوش گرم در یک کاسه بزرگ است. یک حوله بر سر خود  گذاشته و  بخار را  به مدت پنج تا 10 دقیقه  استنشاق کنید. این کار به رقیق شدن ترشحات در ریه ها کمک میکند. این روش آسانی است و چند بار در روز میتوانید انجام دهید
آب نمک
غرغره کردن با آب نمک گرم یکی دیگر از راه آسان برای درمان خلط است. در حالی که آب گرم  تسکین دهنده گلو است، نمک نیز برای از بین بردن باکتری ها کمک میکند. برای این کار کافی است، در یک لیوان آب گرم یک چهارم قاشق چای خوری  نمک بریزید و چند بار در روز غرغره کنید.
آبلیمو

درمان خانگی خلط
یکی از ماده های عالی برای از بین بردن خلط، مصرف لیمو است. لیمو خاصیت ضد باکتری دارد و حاوی ویتامین C  است و بدن را در برابر عفونت مقاوم میکند. دو قاشق چایخوری آب لیمو و یک قاشق غذاخوری عسل  به یک فنجان آب گرم  اضافه کنید. حداقل سه بار در روز  این مخلوط را بخورید تا به تسکین گلو و کاهش تولید خلط کمک کند.
در روش دیگر، یک برش از لیمو بردارید و مقداری نمک و فلفل بر روی بریزید و سپس آنرا بخورید. این کار را دو یا سه بار در روز انجام دهید.
جوشانده حلیله و گل ختمی
جوشانده مخصوص حلیله زرد و گل ختمی در درمان خلط موثر است. مقداری حلیله زرد و گل ختمی را آسیاب کرده و یک و نیم قاشق غذاخوری از مخلوط آسیاب شده این دو گیاه را در داخل یک لیوان آب جوش ریخته و در آن را بسته و به مدت یک شب تا صبح بماند تا این دو گیاه ته نشین شده و تاثیر ضد خلطی خود را بر روی آب لیوان بگذارد و فردا صبح آن را میل کنند.
عسل

درمان خانگی خلط
عسل خاصیت ضدویروسی، ضد باکتری و ضد قارچی دارد  و یک درمان خانگی بسیار عالی برای نرم کردن گلوی تحریک شده و پاک‌سازی خلط گلو است. فلفل برای درمان عفونت گلوی شما مفید است و همچنین عسل غشاهای مخاطی را نرم می‌کند. این ترکیب را روزانه ۲ مرتبه برای یک هفته  میل کنید.
یک قاشق غذاخوری عسل را به آب گرم اضافه کنید. این نوشیدنی را روزانه چند مرتبه بنوشید.  همچنین آب گرم باعث نازک شدن غشای مخاطی شما می‌شود و در درمان سرفه خلط دار مؤثر است.
روغن اکالیپتوس

درمان خانگی خلط
استفاده از روغن اکالیپتوس برای کاهش تولید خلط و پاک‌سازی قفسه‌ی سینه بسیار مناسب است و به ‌راحتی با چند سرفه می‌توانید خلط را از گلویتان خارج کنید.  همچنین اکالیپتوس برای برطرف‌کردن سرفه‌های ناخوشایند بسیار مناسب است. می‌توانید از اکالیپتوس در دستگاه‌های بخور استفاده کنید و بخار آن را تنفس کنید یا از کرم‌های حاوی اکالیپتوس استفاده کنید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

شلغم بهترین آنتی بیوتیک خانگی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر