درمان خانگی خون دماغ

دستکاری مکرر بینی، گرفتگی مداوم بینی در اثر سرماخوردگی یا بیماری های دیگر، مصرف برخی از داروها، خشکی، سردی و گرمی بیش از حد هوا و ابتلا به برخی از بیماری ها موجب پارگی مویرگ های موجود در بینی شده و به دنبال آن با جاری شدن خون از بینی مشکلی جدی برای عده ای از افراد به وجود می آورد. خونریزی بینی که در اصطلاح خون دماغ نامیده می شود، عارضه ای شایع در میان اکثر مردم است؛ که در اغلب موارد مشکل جدی نیست و با راهکارهای ساده قابل درمان و جلوگیری است. در این مطلب در مورد درمان خانگی خون دماغ مواردی را ذکر خواهیم کرد.

درمان خانگی خون دماغ

راهکارهای خانگی برای درمان خونریزی بینی


1- فشار دادن بینی
یکی از ساده ترین و در عین حال قدیمی ترین روش ها برای بند آوردن خون دماغ، گرفتن و فشار دادن بینی است. در بیشتر موارد این کار موجب توقف سریع جریان خون می شود. برای این که خونریزی بینی با این روش قطع شود بایستی حداقل 5 دقیقه بینی خود را گرفته و در جایی آرام بنشینید. البته نیازی به بالا نگه داشتن سر یا خوابیدن نیست.
این راه حل برای افرادی مناسب است که مشکل انعقاد خون نداشته باشند و خون دماغ در اثر عوامل دیگر ایجاد شده باشد.
2- آب برگ ریحان
ریحان دارای خاصیت قابض است. به همین دلیل می توان از آن در بند آوردن خونریزی استفاده کرد. برای این منظور مقداری برگ ریحان را کوبیده و له کنید، سپس آن را در دستمال تمیزی قرار داده و آب آن را استخراج نمایید. سپس در هر سوراخ بینی خود دو قطره از آب ریحان را چکانده و منتظر باشید تا خونریزی دماغ به سرعت قطع شود.
3- سرکه اورگانیک سیب
استفاده از سرکه اورگانیک سیب برای درمان خونریزی یکی از کارآمدترین روش هاست. برای این منظور تکه ای پنبه را به سرکه سیب آغشته کرده و در سوراخ بینی خود فرو برید. پس از چند دقیقه خونریزی کاهش یافته و نهایتا قطع می شود. همچنین مصرف خوراکی سرکه سیب نیز در درمان خون دماغ موثر ااست. برای ااین منظور روزانه 2 قاشق چایخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب مخلوط کرده و بنوشید.
تذکر: در صورتی که سرکه سیب در دسترس نبود، می توان از سرکه انگور، آبغوره یا آبلیمو نیز استفاده کرد.

درمان خانگی خون دماغ4- پیاز
یکی از راهکارهای خانگی بسیار موثر در بند آوردن خونریزی بینی، استفاده از آب پیاز است. برای این منظور پیاز را رنده کرده و 3-2 قطره آب حاصل از آن را در هر سوراخ بینی بچکانید. این کار موجب می شود خونریزی بینی به سرعت و در عرض چند دقیقه کاملا متوقف شود.
5- فلفل قرمز
فلفل قرمز یکی از مواد ارزشمند طبیعی برای تنظیم فشار خون و انعقاد سریع خون است. به همین دلیل می توان از آن برای توقف خونریزی استفاده کرد.
برای درمان سریع خونریزی بینی با استفاده از فلفل قرمز 1 قاشق چایخوری فلفل قرمز را در یک لیوان آب گرم مخلوط کرده و بنوشید. همچنین اگر زیاد خون دماغ می شوید، مصرف فلفل قرمز را در برنامه غذایی خود افزایش دهید و یا از کپسول های فلفل قرمز استفاده نمایید.
6- آب نمک
یکی دیگر از درمان ههای خانگی خون دماغ استفاده از آب نمک است. برای این منظور 1 قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب به خوبی حل کنید و سپس 3-2 قطره از ان را در هر سوراخ بینی بچکانید. این کار به خصوص در فصل های سرد سال که خشکی داخل بینی موجب خونریزی ان شده است؛ با تحریک غشاهای بینی، از خونریزی مجدد جلوگیری می کند.
7- چای گزنه
گزنه یکی از گیاهان دارویی است که دارای خاصیت قابض است. مصرف این گیاه سبب لخته شدن خون و توقف خونریزی می شود. افرادی که مکرر دچار خون دماغ می شوند می توانند با مصرف 2-1 فنجان چای گزنه در روز، مشکل خود را تا حدود زیادی بهبود بخشند. همچنین برای توقف سریع خون دماغ، می توان آب گیاه گزنه را استخراج نموده و 3-2 قطره در هر سوراخ بینی چکاند.

درمان خانگی خون دماغ

8- آب گشنیز
گشنیز گیاهی است که معمولا در تهیه انواع سوپ استفاده می شود. دلیل مصرف زیاد نیز، به خاصیت آنتی هیستامین آن برمی گردد، که در درمان حساسیت هایی که موجب خشکی و خون دماغ می شود، موثر است.
برای توقف سریع خون دماغ با استفاده از گشنیز، می توان آب گشنیز را گرفت و سپس 3-2 قطره ااز ان را در هر سوراخ بینی چکاند. علاوه بر این قرار دادن کوبیده برگ گشنیز بر روی پیشانی نیز موثر است.
9- کمپرس سرد بینی
کمپرس سرد محل خونریزی در هر نوع آن، یکی از روش های موثر در توقف سریع خونریزی است. برای منظور چند تکه یخ را در پلاستیک قرار داده و سپس ان را در حوله ای کوچک قرار دهید. سپس در حالی که سر را در حالت نشسته به سمت عقب خم کرده اید؛ کمپرس یخ را در انتهای استخوان بینی خود قرار دهید. این کار تا زمانی که خونریزی متوقف شود ادامه دهید؛ این کار با تنگ کردن رگ ها و پایین آوردن فشار خون موثر واقع می گردد. همچنین توجه داشته باشید، هرگز یخ را مستقیما بر روی محل خونریزی یا دماغ خون قرار ندهید.
10- استشمام بوی هل
بر طبق تحقیقات انجام شده، می توان با استشمام بوی هل خونریزی از بینی را متوقف کرد. البته تحقیقات در این زمینه هنوز ادامه دارد.
11- مرطوب نگه داشتن بینی
یکی از علل شایع خون دماغ، مخصوصا در فصل پاییز و زمستان خشکی مخاط درون آن می باشد. به همین دلیل مرطوب نگه داشتن ان امری ضروری است. برای این کار سعی کنید در محیط زندگی خود از دستگاه بخور سرد استفاده نمایید و در صورتی که این کار برایتان امکان پذیر نیست، کاسه را از آب جوش پر کرده و سپس سر خود را در بالای کاسه گرفته و سر و کاسه آب جوش توسط حوله پوشانده و مرتبا نفس عمیق بکشید. این کار را حداقل روزی یک مرتبه به مدت 10 دقیقه تکرار کنید تا مخاط و غشای داخلی بینی مرطوب باقی بماند.

درمان خانگی خون دماغ

12- وازلین
یکی از از راهکارهای خانگی برای مرطوب نگه داشتن بخش داخلی بینی، استفاده از وازلین است. برای این منظور روزانه با مقدار بسیار کمی وازلین داخل سوراخ های بینی خود را مرطوب نگه دارید.
13- مصرف ویتامین K , C و کلسیم
یکی از علل عمده ابتلا به خون دماغ، کمبود مواد معدنی و ویتامین هاست. در این میان کمبود کلسیم و ویتامین های K , C بیشتر مورد توجه می باشند.
برای درمان و جلوگیری از خون دماغ از مواد غذایی که سرشار از ویتامین K هستند مانند اسفناج، بروکلی و کلم پیچ استفاده کنید. همچنین برای دریافت مقدار مناسب ویتامین C، مواد غذایی مانند پرتقال، کیوی و آناناس را در برنامه غذایی خود جای دهید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر