درمان خانگی سرفه خشک (1)


سرفه راهی طبیعی برای خارج کردن و پاک نمودن دستگاه تنفسی از مواد خارجی است. اما اگر در اثر عواملی سرفه حالت تکراری به خود بگیرد و از طرف دیگر نیز خشک و بدون خلط نیز باشد، علاوه بر ایجاد احساس ناخوشایند، موجب ایجاد درد و خشکی در گلو نیز می شود.
سرفه های خشک در اثر عوامل متعددی بروز می کنند که مهمترین آنها عبارتند از عفونت های ویروسی و باکتریایی. علائم متداول سرفه خشک به صورت، احساس تهوع به ویژه در صبح، سردرد، گلودرد، بدبو شدن نفس و... خود را نشان می دهند. اگر سرفه خشک در اثر بیماری خاصی نباشد، معمولا حداقل یک هفته زمان لازم است تا به طور کلی برطرف شوند.
برای درمان سرفه خشک بهتر است ابتدا عامل به وجود آورنده آن تشخیص داده شود و سپس با برطرف کردن آن عامل سرفه خشک نیز، به خودی خود برطرف می شود. در این مطلب چندین روش خانگی برای برطرف کردن سرفه خشک بیان خواهیم نمود.
درمان سنتی سرفه خشک
هرچند علم پزشکی بسیار پیشرفت کرده است و تقریبا برای هر نوع عارضه ای داروهایی وجود دارد؛ اما هنوز هم می توان برای درمان برخی از بیماری ها و عوارض ناشی از آنها، با تکیه بر طب سنتی روش هایی ساده برای درمان به کار برد. این روش ها عبارتند از:
1- عسلدرمان خانگی سرفه خشک (1)
یکی از مواد خوارکی بسیار موثر برای درمان سرفه ی خشک، عسل است. عسل دارای آنزیم هایی است که خاصیت ضد باکتری دارند، همچنین عسل با داشتن خاصیت چسبندگی بسیار زیاد، می تواند سطح مخاط های تحریک شده راه های تنفسی را پوشش دهد و از این طریق موجب تسکین عارضه مذکور گردد و دوره درمان سرفه هایی که منشاء باکتریایی دارند را کوتاه تر نماید.
عسل برای تمام افراد قابل است؛ تنها کودکان زیر دو سال مجاز به استفاده از آن نمی باشند. بزرگسالان برای درمان سرفه خشک خود توسط عسل می توانند روزانه حداقل 1 بار یا قاشق غذاخوری عسل طبیعی مصرف کنند. همچنین این میزان برای کودکان، 1 قاشق چایخوری در نظر گرفته می شود. البته بهتر است عسل را در زمان هایی که دچار حمله سرفه می شوید، مصرف نمایید. مصرف عسل را تا زمان بهبودی کامل ادامه دهید.
2- دمنوش عسل و فلفل سیاه
برای تسکین سرفه های ناشی از گرفتگی سینه می توان دمنوشی از عسل و فلفل سیاه تهیه کرد. همانطور که گفته شد، عسل دارای خاصیت ضدمیکروبی است و فلفل سیاه برای خارج کردن آلودگی ها از مجاری تنفسی بسیار کارآمد است. ترکیب این دو ماده در کنار هم، می تواند اثربخشی فوق العاده ای داشته باشد.
برای این منظور، به یک لیوان بزرگ آبجوش، 1 قاشق غذاخوری عسل و 1 قاشق چایخوری فلفل سیاه اضافه نمایید و به خوبی آنها را با یکدیگر ترکیب نمایید. سپس به تدریج ترکیب تهیه کرده را بنوشید. تا زمانی که مخاط سینه تان نرم شود این عمل را روزانه 1 بار در روز انجام دهید.

3- آب نمکدرمان خانگی سرفه خشک (1)
غره غره کردن آب نمک، نیز یکی از درمان های خانگی است که از دیرباز برای درمان سرفه و گلودرد مورد استفاده قرار می گرفته است. غرغره کردن آب نمک، به کاهش تورم سلول های تنفسی کمک کرده و موجب دفع خلط های تجمع یافته می شود.
برای این منظور، 1 قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان بزرگ آب ولرم حل نمایی و سپس در طی چند مرتبه همه آن را غرغره کرده و دور بریزید. در پایان کار با آب دهان و گلوی خود را بشویید.
4- بخار آبجوش
یکی دیگر از درمان های خانگی بسیار موثر برای برطرف کردن سرفه خشک، رساندن بخار آبجوش به راه های تنفسی است. برای اثربخشی بیشتر استفاده از روغن های گیاهی در آبجوش توصیه شده است. این کار علاوه بر تسکین مجارهای تنفسی، به برطرف کردن عوامل ویروسی و باکتریایی ایجاد کننده سرفه نیز کمک می کند.
برای این منظور، پس از این که آب به جوش آمد، 1 دقیقه منظر بمانید تا کمی خنک شود؛ یک حوله بزرگ را طوری بر روی سر خود بکشید که تمام ناحیه سر و کاسه آبجوش را فرا گیرد و بخار از آن خارج نشود. سپس 3-2 قطره روغن درخت چای یا روغن اکالیپتوس را در آب حل کرده و به مدت 10-5 دقیقه مرتب نفس کشیده و بخار ناشی از آبجوش و روغن را به مجاری تنفسی خود برسانید. برای اثربخشی بیشتر این کار را 3 مرتبه در روز انجام دهید.
5- دمنوش زنجبیلدرمان خانگی سرفه خشک (1)
زنجبیل گیاهی است که دارای خاصیت خلط آور است. همچنین خارش گلو را که موجب بروز سرفه خشک می شود، کاهش می دهد. به همین دلیل می توان از زنجبیل به همراه مواد دیگر برای برطرف کردن سرفه های خشک استفاده کرد.
برای این منظور، 3 قاشق غذاخوری زنجبیل تازه را خرد کرده و به همراه 1 قاشق غذاخوری نعناع خشک در 4 پیمانه آب ریخته و مخلوط حاصل را این قدر حرارت دهید تا حجم آن به نصف مقدار اولیه کاهش یابد؛ در این زمان مواد را از روی حرارت بردارید و پس از این که ترکیب حاصل کمی خنک شد، 3-2 قاشق غذاخوری عسل به ان اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. دمنوش حاصل را در ظرف درب بسته ای درون یخچال نگهداری کنید و هر 3-2 ساعت یک بار، 1 قاشق غذاخوری از آن را میل نمایید. این دمنوش به مدت 21 روز در یخچال قابل نگهداری است.
6- دمنوش آویشن
آویشن گیاهی است که دارای خاصیت ضد میکروبی است و به نرم شدن عضلات دستگاه تنفسی کمک می کند. به همین دلیل در طب سنتی برای درمان سرفه خشک از آویشن استفاده می شود.
برای این منظور، مقداری آویشن تازه را کوبیده و به همراه 2-1 قاشق غذاخوری آویشن خشک، در یک پیمانه آبجوش مخلوط نمایید. سپس درب لیوان را بسته و اجازه دهید مخلوز حاصل یک ربع ساعت در همان وضعیت باقی بماند. پس از گذشت این زمان، در صورت تمایل، مقداری عسل یا آبلیمو ترش تازه به آن اضافه کرده و میل نمایید. برای اثربخشی بیشتر این دمنوش را 3-2 مرتبه در روز مصرف نمایید. دافرادی که در شب دچار حمله سرفه خشک می شوند، می توانند از این دمنوش قبل از خواب استفاده کرده و ضمن تسکین سرفه ها، خواب راحت تری را نیز تجربه نمایند.
7- دمنوش شیرین بیاندرمان خانگی سرفه خشک (1)
ریشه شیرین بیان دارای خاصیت خلط آور است و مخاط دستگاه تنفس را نرم می کند. این ماده التهاباتی را که موجب خارش و سوزش گلو و ناحیه پشت آن می شود را کاهش می دهد. به همین دلیل برای تسکین و درمان سرفه های خشک بسیار موثر است.
برای تهیه این دمنوش، 2 قاشق غذاخوری ریشه خشک شیرین بیان را به یک پیمانه آبجوش اضافه کرده، یک سرپوش بر روی لیوان قرار دهید و پس از یک ربع ساعت همه محتویات لیوان را بنوشید. برای اثربخشی بیشتر این کار را 2 مرتبه روزانه انجام دهید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

شلغم بهترین آنتی بیوتیک خانگی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد