درمان خانگی سرفه خشک (2)

سرفه راهی طبیعی برای خارج کردن و پاک نمودن دستگاه تنفسی از مواد خارجی است. اما اگر در اثر عواملی سرفه حالت تکراری به خود بگیرد و از طرف دیگر نیز خشک و بدون خلط نیز باشد، علاوه بر ایجاد احساس ناخوشایند، موجب ایجاد درد و خشکی در گلو نیز می شود.
در این مطلب در ادامه مطلب قبلی روش هایی برای درمان سرفه خشک بیان می کنیم.

1- آبلیمو ترشدرمان خانگی سرفه خشک (2)
برای برطرف کردن سرفه خشک، می توان 1 قاشق غذاخوری عسل و 2 قاشق غذاخوری آبلیموترش تازه را مخلوط کرده و حرارت دهید تا کمی گرم شود. سپس آن را میل کنید. چندین بار استفاده از این مخلوط موجب بهبود سرفه می شود.

2- عصاره لیمو
برای برطرف کردن سرفه خشک می توان عصاره لیمو را با عسل و فلفل قرمز مخلوط کرده و میل نمایید.

3- سیر
استفاده از سیر نیز یکی از روش هایی است که از قدیم الایام برای درمان سرفه ی خشک استفاده شده است. برای این منظور، 1 حبه سیر را له کرده و مقداری عسل و چند قطره روغن میخک به آن اضافه نمایید. پس از این که مواد را کاملا مخلوط کردید، میل نمایید.

4- پیاز
برای تسکین سرفه ی خشک با استفاده از پیاز به این روش عمل نمایید: یک عدد پیاز کوچک را رنده کرده و 1 قاشق چایخوری آب حاصل از آن را با 1 قاشق چایخوری عسل مخلوط کرده و تا بهبودی کامل روزانه 2 مرتبه این ترکیب را درست کرده و میل نمایید.

5- شیردرمان خانگی سرفه خشک (2)
مصرف شیر داغ یکی از درمان های خانگی بسیار ساده برای تسکین سرفه خشک است. همچنین می توان برای اثربخشی بیشتر مقداری عسل طبیعی نیز به آن اضافه نموده و پس از حل شدن کامل عسل در شیر، میل نمایید. البته این روش درمان برای بزرگسالان و کودکان بالای 2 سال مناسب است.

6- بادام
بادام خاصیت ضد التهاب دارد و به همین دلیل در درمان سرفه ی خشک، موثر است. برای این منظور، چند عدد بادام را خیس کرده تا کمی نرم شود، سپس آنها را رنده کنید و مقدار کمی کره به آن اضافه نمایید. این ترکیب را روزانه 3 با مصرف نمایید.

7- چای سبز
چای سبز نیز یکی از مواد طبیعی است که در تسکین و درمان سرفه ی خشک موثر است. البته بهتر است برای اثربخشی بیشتر، مقداری عسل به آن اضافه کرده و سپس میل نمایید.

8- دمنوش دارچیندرمان خانگی سرفه خشک (2)
دارچین دارای خاصیت ضد باکتریایی است و به همین دلیل در درمان سرفه ی خشک بسیار موثر است. برای این منظور، 1 قاشق غذاخوری پودر دارچین را به صورت دمنوش دم کرده و میل نمایید.

9- زردچوبه
زردچوبه دارای خاصیت ضدالتهابی است و برای تسکین سرفه ی خشک بسیار موثر است. برای این منظور در یک پیمانه آب، 1 قاشق چایخوری فلفل سیاه، 1 قاشق چایخوری زردچوبه و یک تکه چوب دارچین مخلوط نمایید. سپس مخلوط را حاصل را بر روی حرارت قرار داده و پس از این که 3 دقیقه جوشید، از روی حرارت برداشته و اجازه دهید تا خنک شود. سپس 1 قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه نمایید و میل نمایید. برای درمان سرفه های خشک خود، این ترکیب را روزانه 1 مرتبه تهیه کرده و میل نمایید.
همچنین می توانید برای تسکین سرفه های خشک خود، 1 قاشق چایخوری زرد چوبه را در 1 لیوان شیر حل کرده و سپس بر روی حرارت قرار داده با به جوش آید. سپس میل نمایید.

10- کتان
دانه های کتان نیز یکی از درمان های خانگی بسیار موثر، در برطرف کردن سرفه های خشک است. برای این منظور 3 قاشق غذاخوری دانه ی کتان را در یک پیمانه آب حل کرده و بر روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید. اجازه دهید تا ترکیب حاصل غلیظ شود. سپس از روی حرارت برداشته و زمانی که کمی خنک شد؛ مقداری عسل و آبلیمو تازه به آن اضافه کنید. این ترکیب را چندین بار در روز و هر مرتبه به میزان 1 قاشق غذاخوری میل نمایید.

11- دمنوش پونه کوهیدرمان خانگی سرفه خشک (2)
برای تسکین سرفه های خشک می توان از دمنوش پونه کوهی استفاده کرد. برای این منظور، در یک پیمانه آب مقداری پونه کوهی تازه ریخته و سپس بر روی حرارت قرار داده تا به مدت 5 دقیقه بجوشد. سپس آن را صاف کرده و میل نمایید.

12- دمنوش برگ گل ختمی
در یک فنجان آبجوش، 30 گرم برگ خشک گل ختمی به آن اضافه کرده و سپس درب فنجان را بسته و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. سپس میل نمایید. برای اثربخشی بیشتر بهتر است 3 مرتبه در روز این دمنوش را آماده کرده و میل نمایید.

13- ریحان
ریحان دارای خاصیت خنک کنندگی و ضد التهاب است و به همین دلیل برای درمان سرفه های خشک، می تواند موثر باشد. برای این منظور، مقداری برگ ریحان را ریز خرد کرده و له نمایید تا خمیری شکل شود. سپس مقداری زنجبیل تازه را رنده کرده و این دو ماده را با هم مخلوط نمایید. سپس مقداری عسل به این مخلوط اضافه کرده و در سه نوبت این مخلوط را میل نمایید.
همچنین می توان برای تسکین سرفه، از دمنوش برگ ریحان نیز استفاده کرد.

14- دمنوش بادیان رومی
بادیان رومی دارای خاصیت خلط آور است و برای نرم کردن مخاط دستگاه تنفس بسیار موثر است. برای این منظور، در یک فنجان آبجوش، 3 قاشق چایخوری بادیان رومی تازه ی خرد شده اضافه کرده و اجازه دهید چند دقیقه دم بکشد. سپس به آرامی میل نمایید.

15- کشمشدرمان خانگی سرفه خشک (2)
کشمش دارای مقدار زیادی قندهای طبیعی است که برای تسکین سرفه های خشک بسیار موثر هستند. برای این منظور، یک دوم پیمانه کشمش خشک را به همراه یک سوم پیمانه شکر و 1 قاشق غذاخوری آب در میکسر ریخته و خمیری از مواد گفته شده تهیه نمایید. سپس مواد را در ظرف کوچکی به آرامی حرارت داده تا کمی غلیظ شود. اجازه دهید تا ترکیب حاصل خنک شود. سپس هر شب قبل از خواب، 2 قاشق غذاخوری از آن را میل نمایید.

16- سرکه سیب
سرکه سیب طبیعی و تصفیه نشده برای درمان سرفه خشک موثر است. برای این منظور، 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب را به همراه مقداری عسل در آب گرم (آب جوش نباشد) مخلوط کرده و میل نمایید. این ترکیب را حداکثر 3 بار در روز مصرف نمایید.

17- اکالیپتوس
اکالیپتوس یکی از گیاهانی است که برای درمان سرفه و همچنین انسداد ریه استفاده بسیاری می شود و به دلیل اثربخشی فوق العاده آن، امروزه در صنعت داروسازی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. برای این منظور، حمامی پر از بخار تهیه کنید. سپس چند قطره روغن رقیق شده اکالیپتوس به آن محل ریخته و بخار ناشی از آن را استنشاق نمایید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

شلغم بهترین آنتی بیوتیک خانگی