درمان خانگی سوختگی پوست - 5.0 out of 5 based on 1 vote

درمان خانگی سوختگی پوست
درمان خانگی سوختگی پوست

سوختگی پوست حالتی است که در اثر آسیب حرارتی ایجاد شده و در بیشتر موارد غیر قابل تحمل است. در برخی موارد سوزش ناشی از سوختگی به حدی زیاد است که فرد سعی می کند با هر روش ممکن آن را از بین ببرد و یا حداقل کاهش دهد. در این مطلب چندین روش ساده و خانگی را برای درمان سوختگی پوست ارائه خواهیم داد.

روش های درمان سوختگی پوست در منزل

1- آب سرد: قرار دادن محل سوختگی در زیر آب سرد و یا استفاده از کمپرس سرد برای محل سوختگی، یکی از درمان های موثر برای کاهش سوزش ناشی از سوختگی است. البته نوشیدن آب فراوان نیز تا زمانی که سوختگی وجود دارد، می تواند موجب تسریع فرآیند بهبودی گردد.درمان خانگی سوختگی پوست

2- عسل: ریخت چند قطره عسل بر روی محل سوختگی درجه 2 می تواند مانع از بروز عفونت در محل سوختگی شود. همچنین عسل فرآیند بهبودی را نیز تسریع می بخشد. 

3- زردچوبه: مصرف زردچوبه به همراه شیر، برای درمان سوختگی بسیار مفید است و این ماده یکی از داروهای گیاهی مورد استفاده در طب سنتی برای درمان انواع سوختگی می باشد.

4- چای سیاه: قرار دادن چای کیسه ای بر روی محل سوختگی می تواند درد و سوزش آن را تا حدود زیادی برطرف نماید. همچنین اگر چای کیسه ای در دسترس نبود می توان، مقداری چای سیاه دم کرده و سپس به کمک یک پنبه بهداشتی محل سوختگی را با چای تازه دمکرده به خوبی تمیز نمود.

5- برگ درخت چنار: برگ درخت چنار دارای خاصیت ضدمیکروبی و ضدالتهابی است. همچنین این برگ هها با داشتن خاصیت آبرسانی نیز می توانند روند درمان سوختگی را تسریع بخشند.درمان خانگی سوختگی پوست

6- گل همیشه بهار: گل همیشه بهار در بازسازی و ترمیم زخم های ناشی از سوختگی بسیار موثر است. برای این منظور می توان از روغن گل همیشه بهار به صورت موضعی، در مقادیر بسیار محدود استفاده کرد.

7- نمک: اگر در اثر خوردن غذا یا نوشیدنی داغ، دچار سوختگی دهان یا زبان شده اید، می توان به کمک غرغره کردن آب نمک درد و سوزش آن را تا حدود زیادی کاهش داد. البته تکرار این کار در درمان سریع تر سوختگی نیز موثر است.

8- روغن اسطوخودوس: استفاده موضعی از روغن اسطوخودوس بر روی محل سوختگی می تواند سوزش آن را به میزان زیادی کاهش دهد. تنها نکته قابل توجه این است که از این روغن چند روز پس از سوختگی استفاده نمایید و در روزهای اول سوختگی به هیچ وجه استفاده نشود.

9- سیب زمینی: استفاده از پوست سیب زمینی پخته شده (آب پز) بر روی محل سوختگی، موجب جلوگیری از عفونت محل سوختگی می شود.

10- سرکه طبیعی: می توان برای ضدعفونی کردن محل سوختگی، از انواع سرکه طبیعی که با آب رقیق شده اند کمک گرفت.درمان خانگی سوختگی پوست

11- آلوئه ورا: برای کاهش درد، سوزش و به عنوان ضدعفونی کننده می توان از ژل موجود در میان برگ های آلوئه ورا به صورت موضعی استفاده کرد. البته برای تاثیر بیشتر بهتر است این کار را 3 بار در روز انجام دهید.

12- روغن درخت چای: ماساژ محل سوختگی (به ویژه سوختگی های درجه 3) با روغن درخت چای می تواند فرآیند درمان را تسریع کند. این روغن موجب افزایش گردش خون و توزیع بیشتر مواد مغذی و اکسیژن در محل سوختگی شده و فرآیند بازسازی مجدد سلول های آسیب دیده را سرعت می بخشد.

برای این منظور چند قطره (5-3 قطره) روغن درخت چای را در مقداری روغن زیتون یا روغن نارگیل حل کرده و سپس محل سوختگی را با آن ماساژ دهید.

تذکر: هرگز از روغن درخت چای بدون حل کردن در روغن های گفته شده استفاده نکنید، چرا که استفاده مستقیم از این روغن خود موجب سوختگی و حساسیت های شدید پوستی می شود.

13- شیر یا ماست پرچرب: با قرار دادن محل سوختگی به مدت 15 دقیقه در شیر می توان سوزش ناشی از سوختگی را به سرعت کاهش داد. البته استفاده از ماست پرچرب علاوه بر خاصیت گفته شده، موجب آبرسانی و خنک شدن محل سوختگی نیز می شود.

14- روغن نعناع: این روغن با داشتن خاصیت ضدالتهاب و ضددرد می تواند مدت زمان بهبود زخم های ناشی از سوختگی را به صورت چشمگیری کاهش دهد.

برای این منظور می توان از روغن نعناع هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی برای درمان زخم های سوختگی استفاده کرد.درمان خانگی سوختگی پوست

15- روغن بابونه: روغن بابونه با داشتن خواص ضدعفونی کنندگی، ضدالتهابی و ضددرد یکی از موثرترین درمان های خانگی برای کاهش سوزش و درد ناشی از سوختگی هاست. علاوه بر این استفاده موضعی از رقیق شده روغن بابونه در روغن های دیگر می تواند مانع از عفونت زخم های سوختگی نیز شود.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

شلغم بهترین آنتی بیوتیک خانگی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد