درمان خانگی گل مژه (1)

درمان خانگی گل مژه (1)

گل مژه نوعی التهاب یا برجستگی متمرکز در پلک است که انواع مختلفی دارد. برخی از انواع گل مژه‌ به دلیل عفونت ایجاد می‌شوند و معمولا دردناک نیز هستند. اما برخی دیگر نیز بدون درد و حساسیت مدتها بر روی پلک باقی می مانند.
در این مطلب چندین روش خانگی و ساده برای درمان گل مژه بیان خواهیم نمود.
1- کمپرس گرم

درمان خانگی گل مژه (1)

کمپرس گرم یکی از بهترین درمان‌ ها برای انواع گل مژه چشم است. گرما درد و تورم را کاهش می دهد و موجب می شود گردش خون در ناحیه چشم بیشتر شده و در نتیجه عمل تخلیه غدد با سرعت بیشتری انجام گیرد.
برای این منظور، یک پارچه‌ی نرم را با آب گرم و استریل خیس کنید و با فشار دادن آن، آب اضافه ی آن را خارج نمایید. سپس در حالی که چشمان خود را بسته اید، پارچه‌ی گرم و مرطوب را به‌ مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پلک خود قرار دهید. برای اثربخشی بیشتر این عمل را به مدت 14 روز و روزانه 4-3 بار تکرار نمایید. علاوه بر کمپرس گرم، استفاده از بخار آبجوش نیز به منظور رساندن رطوبت و گرما به موضع درد، وثر خواهد بود.
2- ماساژ پلک مبتلا به گل مژه
ماساژ دادن پلک گل مژه‌دار نیز به تخلیه‌ی عفونت از این محل کمک کرده و در نتیجه دوره درمان را کوتاه تر خواهد نمود.
برای این منظور، ابتدا دست‌های خود را با آب و صابون کاملا بشویید تا هر گونه آلودگی از آنها برطرف شود. سپس بر روی چشمان بسته خود به ‌مدت ۵ دقیقه به روش بالا، کمپرس گرم قرار دهید. با انگشتان‌تان ناحیه‌ی دارای گل مژه را به سمت بالا ماساژ بدهید. برای اثربخشی بیشتر این عمل را چند بار در روز و هر بار ۲ تا ۳ دقیقه انجام دهید.
3- سرکه سیب

درمان خانگی گل مژه (1)سرکه سیب دارای خواص ضدالتهابی و ضدعفونی کنندگی است و به همین دلیل به تسکین درد و التهاب و حتی از بین بردن عفونت کمک می‌کند.
برای درمان گل مژه با استفاده از سرکه سیب می توان به دو روش عمل کرد:
3-1- دو قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب تصفیه‌نشده را در یک فنجان آب گرم مخلوط نمایید. یک پنبه‌ی توپی را به این محلول آغشته کرده و حدود 1 دقیقه آن را روی گل مژه بگذارید. این کار را حدود 7 روز و هر روز سه مرتبه نکرار کنید.
3-2- یک قاشق غذاخوری سرکه‌ی سیب تصفیه‌نشده را در یک فنجان آب مخلوط نماید و به ‌مدت چند هفته و هر روز دو بار این محلول را بنوشید.
4- روغن کرچکدرمان خانگی گل مژه (1)روغن کرچک دارای خواص ضدالتهابی بسیار قوی است و به کاهش درد و التهاب گل مژه کمک می‌کند. همچنین این روغن اندازه‌ی گل مژه را سریع‌تر کوچک می‌کند و در نتیجه گل مژه سریع تر درمان خواهد شد.

برای درمان گل مژه توسط روغن کرچک بایستی به این شیوه عمل نمود: ابتدا گل مژه را به ‌مدت ۵ دقیقه کمپرس گرم کنید. سپس روغن کرچک را به وسیله پد نخی که به آن آغشته شده است، روی گل مژه بمالید. این درمان را دو بار در روز و به ‌مدت 7 تا 14 روز ادامه دهید.
روش دیگر برای درمان گل مژه با استفاده از روغن کرچک نیز به این صورت می باشد: یک دوم قاشق چایخوری روغن کرچک را با مقداری زردچوبه مخلوط نمایید تا خمیری سفت حاصل شود. سپس چشم خود را با آب گرم شسته و خمیر تهیه کرده را بر روی گل مژه قرار دهید. 15 دقیقه صبر کنید و مجددا چشم خود را با آب گرم بشویید. برای اثربخشی بیشتر این درمان را به مدت چند روز و روزانه 3 مرتبه تکرار نمایید.
5- چای سبز کیسه ایدرمان خانگی گل مژه (1)

چای سبز دارای خواص ضدالتهابی است که به کاهش درد، التهاب و کوچک‌تر کردن گل مژه کمک می‌کند. همچنین چای سبز به دلیل داشتن اسید تانیک، از عفونت پیشگیری می‌کند. بنابراین استفاده از چای سبز کیسه‌ای در درمان گل مژه بسیار مؤثر است.
برای این منظور، یک عدد چای سبز کیسه‌ای را به‌مدت ۵ دقیقه در آب گرم قرار دهید. سپس کیسه را از آب خارج کرده و فشار دهید تا آب اضافه آن خارج گردد. کیسه‌‌ی مرطوب را به‌مدت ۵ دقیقه روی گل مژه نگه دارید. برای اثربخشی بیشتر این عمل را روزانه چند بار تکرار کنید.
6- ژل آلوئه ورادرمان خانگی گل مژه (1)

ژل موجود در برگ های آلوئه‌ورا خواص ضدالتهابی دارد که به کاهش قرمزی، تورم و التهاب گل مژه کمک بسیاری می‌کند. همچنین این ژل با داشتن خواص ضدمیکروبی، در درمان عفونت نیز مفید است.
برای درمان گل مژه با استفاده از ژل آلوئه ورا به روش عمل نمایید: یک برگ تازه‌ی آلو‌ئه‌ورا را برش زده و ژل موجود در آن را خارج کنید. ژل را مستقیما روی گل مژه بمالید و اجازه بدهید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند، سپس چشم خود را با آب ولرم بشویید. این کار را به مدت حداقل 7 روز و روزانه چندین بار تکرار نمایید.
روش دیگر برای استفاده از ژل آلوئه ورا به این صورت است که یک توپ پنبه‌ای را ۵ دقیقه در ژل آلوئه‌ورا فرو برده و سپس به‌مدت ۲۰ دقیقه روی گل مژه قرار دهید. دو ساعت صبر کنید و سپس همین کار را تکرار کنید. درمان را تا 7 روز ادامه بدهید.
تذکر: قبل از خارج کردن ژل آلوئه‌ورا، برگ آن را به‌خوبی بشویید تا هر گونه آلودگی از سطح برگ پاک شود.
7- برگ تازه جعفریدرمان خانگی گل مژه (1)جعفری یک عامل ضدمیکروب ملایم است، که با عفونت ها مبارزه می‌کند. همچنین جعفری به تخلیه‌ی میکروب ها و عفونت ها از گل مژه کمک کرده و در نتیجه درمان سریع‌تر خواهد شد.
برای این منظور یک مشت جعفری تازه را در کاسه‌ای قرار دهید. یک فنجان آبجوش بر روی آن بریزید و منتظر بمانید تا از داغی خارج شود. (فقط در حد گرم بودن، کافی است) سپس یک حوله‌ی کوچک تمیز را به این محلول آغشته کرده و با فشار دادن آن آب اضافه آن را خارج نمایید. حوله‌ی مرطوب و گرم را به‌ مدت ۱۵ دقیقه روی گل مژه قرار دهید. برای اثربخشی بیشتر، این درمان را 3 بار در روز و به‌ مدت 7 روز ادامه دهید.
8- سیب زمینی
سیب زمینی دارای خواص ضد التهاب است که به منقبض شدن بافت ها کمک می کند و در نتیجه خارش پوست را کاهش می دهد.
همچنین نشاسته موجود در سیب زمینی به کاهش درد، تورم و التهاب در ناحیه چشم کمک می کند.
برای استفاده از اثر درمانی سیب زمینی، یک عدد سیب زمینی را پوست کنده و به صورت ورقه های نازک برش بزنید. سپس این ورقه ها را بر روی چشمان خود قرار داده تا خارش، سوزش و التهاب آنها را برطرف سازد. این کار به مدت پند روز و روزانه 3 مرتبه تکرار نمایید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دره گل ها ارمنستان

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد