درمان خانگی گل مژه (2)

گل مژه نوعی التهاب یا برجستگی متمرکز در پلک است که انواع مختلفی دارد. برخی از انواع گل مژه‌ به دلیل عفونت ایجاد می‌شوند و معمولا دردناک نیز هستند. اما برخی دیگر نیز بدون درد و حساسیت مدتها بر روی پلک باقی می مانند.
در این مطلب چندین روش خانگی و ساده برای درمان گل مژه بیان خواهیم نمود.
1- محلول شستشوی تخم گشنیز
تخم گشنیز دارای خواصی است که برای تسکین و درمان گل مژه بسیار موثر است. برای این منظور 2قاشق غذاخوری تخم گیشنیز را در یک فنجان آب مخلوط کرده و بر روی حرارت ملایم قرار داده تا به جوش آید. پس از چند دقیقه این ترکیب را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید تا خنک شود. سپس چشمان خود را با آن بشویید. برای اثربخشی بیشتر تا زمانی که گل مژه بر روی پلک باقی است این عمل را روزانه 2 بار انجام دهید.
2- ماسک سیردرمان خانگی گل مژه (2)
سیر دارای خاصیت ضد التهاب است و برای از بین بردن عفونت کاربرد دارد. برای این منظور، یک حبه سیر را له کرده و شیره آن را استخراج نمایید. سپس توسط پنبه ای بهداشتی این شیره را به آرامی بر روی گل مژه بمالید. فقط مراقب باشید برای جلوگیری از سوزش چشم، وارد آن نشود. برای اثربخشی بیشتر این عمل را روزانه 2 مرتبه تکرار نمایید.
3- کمپرس آب و نمک
آب نمک دارای خواص ضد میکروبی است. برای این منظور یک لیتر آب را به جوش آورده و 2 قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه نمایید. پس از این که آبجوش از داغی افتاد؛ حوله ای تمیز را در آن فرو برده و پس از خارج کردن آب اضافی آن، بر روی چشمان بسته خود قرار دهید. اجازه دهید، حوله تا زمانی که گرمای خود را از دست دهد، بر روی چشمانتان بماند.
4- پیازدرمان خانگی گل مژه (2)
پیاز دارای خواص ضدباکتری است. به همین منظور یک عدد پیاز شسته شده را به صورت حلقه های نازک برش زده و بر روی گل مژه خود قرار دهید. این عمل را حداقل 2 بار در روز انجام دهید.
5- روغن نارگیل
برای درمان گل مژه با استفاده از روغن نارگیل، به این روش عمل کنید: یک پد کوچک را با مقدار کمی روغن نارگیل آغشته کرده، سپس پد را بر روی گل مژه خود قرار دهید.
6- روغن درخت چایدرمان خانگی گل مژه (2)
روغن درخت چای یکی دیگر از موادی است که در طب سنتی برای درمان گل مژه استفاده می شود. برای این منظور، 5 قطره روغن درخت چای را در 1 قاشق غذاخوری آب جوشیده خنک شده، حل نمایید. سپس این محلول را در یخچال گذاشته تا کاملا خنک شود. سپس 2-1 قطره از محلول مورد را در محل گل مژه ریخته و این عمل را تا زمانی که گل مژه درمان نشده است؛ روزانه 2 بار تکرار نمایید.
7- روغن اسطوخودوس
برای درمان گل مژه می توان از روغن اسطوخودوس نیز استفاده کرد. برای این منظور، چند قطره از این روغن را با دقت زیاد بر روی محل گل مژه ریخته و این عمل را حداقل 2 بار روزانه انجام دهید.
8- عسلدرمان خانگی گل مژه (2)
عسل نیز یکی از درمان های طبیعی برای از بین بردن گل مژه است. برای این منظور، 3 قاشق غذاخوری عسل طبیعی را در 2 پیمانه آب گرم حل کرده و سپس گل مژه خود را با آن شستشو دهید. این عمل را روزانه 3-2 مرتبه تکرار نمایید.
9- زردچوبه
برای درمان گل مژه با استفاده از زردچوبه، مقداری زردچوبه را در آب گرم حل کرده و گل مژه خود را با آن شستشو دهید. برای اثربخشی بیشتر این عمل را 3-2 بار روزانه تکرار نمایید.
10- برگ اقاقیادرمان خانگی گل مژه (2)
استفاده از دم‌کرده‌ی برگ گیاه اقاقیا به دلیل داشتن خواص ضدالتهابی و ضدعفونی کنندگی برای کاهش درد و تورم گل مژه بسیار مفید است. برای این منظور، در 2 فنجان آبجوش، 1 مشت برگ اقاقیا بریزید. سپس محلول را گرم کرده، وقتی محلول به‌اندازه‌ی کافی گرم شد برگ‌ها را خارج نمایید، در نهایت یک حوله تمیز در این محلول قرار داده و پس از خارج کردن آب اضافی آن، به عنوان کمپرس گرم از آن استفاده کنید. برای اثربخشی بیشتر، به‌مدت چند روز و چند بار در روز این کار را تکرار کنید.
11- برگ گیاه گواوا
درمان خانگی دیگر برای گل مژه چشم برگ گیاه گواوا است. این برگ‌ها دارای ترکیبات ضدالتهابی هستند که درد و تورم را کاهش می‌دهند. همچنین قدرت تسکین‌دهندگی طبیعی برگ گواوا باعث تسریع بهبودی می‌شود. برای این منظور، چند عدد برگ گواوا را به‌خوبی بشویید، سپس برگ‌ها را به‌مدت چند ثانیه در مایکروویو گرم کنید یا اینکه ۵ دقیقه در آب جوش قرار بدهید، یک برگ گرم‌شده را بر روی گل مژه قرار دهید. وقتی برگ خنک شد، آن را با یک برگ گرم جدید جایگزین کنید؛ همچنین می توان برای تاثیرگذاری بیشتر یک پارچه‌ی گرم و مرطوب هم روی آن قرار دهید. برای اثربخشی بیشتر حداقل به مدت 14 روز و روزانه 2 مرتبه این عمل را تکرار نمایید.
12- نمک سولفات
1 قاشق چایخوری نمک سولفات را در 1 فنجان آب گرم به خوبی حل کرده و سپس حوله ای تمیز را در آن خیس کرده و بعد از خارج کردن آب اضافی آن، به مدت یک ربع حوله را بر روی گل مژه خود قرار دهید. این عمل را 4-3 مرتبه در روز انجام دهید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دره گل ها ارمنستان

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر