درمان خانگی گوش درد کودکان

درمان خانگی گوش درد گودکان

در بیشتر موارد گوش درد کودک می‌تواند دلیلی بر وجود عفونت باکتریایی در گوش باشد. اما این تنها دلیل بروز گوش درد نیست و این عارضه می تواند در اثر گرفتگی بینی، تغییر فشار، عفونت سینوسی، جرم گوش و التهاب لوزه‌ها نیز ایجاد شود.
کودکانی که قادر به سخن گفتن هستند، می توانند براحتی گوش درد خود را بیان نمایند؛ اما کودکانی که هنوز قادر به سخن گفتن نیستند، با داشتن علائمی، از رنج بردن از این درد، آن را نشان می دهند. این علائم عبارتند از: کشیدن گوش، گریه، مشکل در خوابیدن، تب خفیف و ترشح مایعاتی از گوش.
البته در صورتی که کودک علائمی مانند مشکلات تعادلی، شنوایی یا واکنش به صداها، تب بالا و یا تورم در ناحیه گوش داشت؛ ممکن است مشکل، جدی تر باشد. در این صورت فورا او را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید.
در این مطلب، چند راهکار ساده برای تسکین گوش درد کودک ارائه می شود. البته بهتر است در اسرع وقت برای معاینه دقیقتر کودک را به مرکز درمانی ببرید.
راهکارهایی ساده و خانگی برای تسکین گوش درد کودکان
1- کمپرس گرم
کمپرس گرم، یکی از قدیم ترین راهکارها برای کاهش درد است. گرمای حاصل از کمپرس گرم، می تواند تا حدودی گوش درد کودک را تسکین دهد. برای این منظور حوله تمیزی را در آب گرم فر برده و پس از این که به خوبی آن را فشار دادید تا آب اضافی آن کاملا خارج شود؛ حوله را بر روی گوش کودک قرار دهید. پس از این که حوله سرد شد، چند دقیقه صبر کرده و سپس همین عمل را تکرار نمایید. البته می توان حوله را به وسیله اتو نیز گرم کنید و همین عمل را انجام دهید.
تذکر: ممکن است در برخی موارد کمپرس گرم، موجب بیقراری بیشتر کودک شود.
2- کمپرس سرد
سرد کردن گوش نیز یکی دیگر از راهکارهایی است که برای کاهش درد استفاده می شود. سرما موجب می شود عصب های اطراف گوش تا حدودی بی حس شده و درد را کمتر حس کنند. برای این منظور چند تکه یخ کوچک را در نایون قرار داده و سپس در حوله پیچیده و بر روی گوش کودک قرار دهید.
تذکر: هیچ گاه یخ را به صورت مستقیم بر روی موضع درد قرار ندهید.

درمان خانگی گوش درد گودکان3- شیر مادر
شیر مادر به دلیل داشتن دارای آنتی بادی‌های طبیعی، در برطرف کردن عفونت گوش موثر است. برای این منظور چند قطره شیر مادر را به وسیله قطره چکان، در گوش بچکانید و هر چند ساعت این عمل را تکرار کرده تا گوش درد بهبود یابد.
تذکر: طبق مطالعات انجام گرفته، کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند؛ به مراتب کمتر از دیگر کودکان به گوش درد و عفونت گوش مبتلا می شوند.
4- روغن سیر
سیر با داشتن خاصیت ضدباکتریایی خود، یکی از موثرترین راهکارهای خانگی در مواجه با گوش درد کودکان است. برای این منظور، حدود 1 قاشق چایخوری سیر له شده را با دو قاشق غذاخوری روغن کنجد حرارت دهید. پس از این که کاملا خنک شد، به وسیله صافی آن را صاف کرده و 3-2 قطره از روغن حاصل را به وسیله قطره چکان در گوش کودک بچکانید. برای بهبود گوش درد کودک بهتر است، این عمل را روزانه 3-2 بار تکرار کنید.
تذکر: . برای پیشگیری از ابتلا به گوش درد در کودکان می توان، روزانه یک حبه سیر به آنها خوراند.
5- روغن زیتون
در صورتی که گوش درد کودک در اثر پارگی پرده گوش نیست؛ همچنین گوش کودک هیچ نوع ترشحاتی از خود ندارد، می توان از روغن زیتون برای تسکین گوش درد استفاده کرد. برای این منظور مقدار کمی روغن زیتون را بر روی حرارت بسیار ملایم قرار داده و پس از این که کمی ولرم شد؛ 5-3 قطره از آن را داخل گوش بریزید. سپس به کمک پنبه توپی راه گوش را مسدود کرده تا روغن بیرون نریزد. برای اثر بخشی بیشتر این عمل را 2 بار در روز انجام دهید.

درمان خانگی گوش درد گودکان6- استفاده از دستگاه بخار
اگر کودک در اثر سرماخوردگی و گرفتگی بینی دچار گوش درد شده است؛ می توان با فراهم کردن رطوبت بیشتر در محیط استراحت وی، از التهاب راه های هوایی دستگاه فوقانی تنفس کاست و از وارد شدن فشار بیشتر، بر پرده‌ی گوش جلوگیری کرد و در نتیجه گوش درد، تا حدود زیادی تسکین می یابد. برای این منظور همواره دستگاه بخار یا کاسه آبی را در اتاق کودک قرار دهید تا رطوبت هوا تامین شود.
تذکر: دستگاه بخور یا کاسه آب را در محل امنی قرار دهید که در دسترس کودک نباشد. همچنین به طور مرتب آن را تمیز کنید و اجازه ندهید کپک بزند.

7- استنشاق هوای گرم
یکی از بهترین راهکارهای خانگی برای تسکین گوش درد در کودکان، استنشاق بخار گرم است. این بخار گرفتگی بینی را کمتر می کند و در نتیجه تنفس بهتر می شود. برای این منظور کاسه یا کتری از آبجوش پر کنید و در حالی که کودک زیر حوله بزرگی نشسته است، آن را در جلوی صورت کودک قرار دهید. این عمل را روزانه حداقل 2 بار تکرار نمایید.
تذکر 1: آب کتری را پس از این که تنفس کودک تمام شد، دور بریزید.
تذکر 2: برای کودکان کوچک می توان دوش آبگرم را در حمام باز کرد و پس از این که حمام مملو از بخار آبگرم شد، کودک را در حالی که لباس بر تن دارد، به داخل حمام برده و حداقل نیم ساعت او را در حمام نگه دارید.
تذکر 3: بعد از حمام کردن کودک، از باد گرم سشوار از راه دور برای خشک کردن گوش استفاده کنید تا آب در گوش کودک نماند و موجب گوش درد نشود.
8- عمل مکیدن یا جویدن
در برخی موارد با تغییر فشار هوا، گوش کودک درد می گیرد. این مورد به خصوص زمانی که کودک سوار هواپیما می شود اتفاق می افتد. در چنین مواردی با مکیدن سینه مادر برای کودکان کوچکتر یا مکیدن آبنبات و یا جویدن آدامس برای کودکان بزرگتر مشکل برطرف خواهد شد.
تذکر: اگر با شیشه به کودک شیر می‌دهید، سر او را بالا نگه دارید تا شیر وارد شیپور استاش گوش نشود
9- تغییر وضعیت خوابیدن
دراز کشیدن به صورت افقی، می تواند فشار وارده بر روی گوش را افزایش دهد و در صورتی که گوش دچار عفونت نیز باشد؛ گوش درد را ایجاد نمایید. برای حل این مشکل تنها راه عملی، تغییر وضعیت خوابیدن است. برای این منظور در حالی را کودک به پلو خوابیده، از او بخواهید به سمت گوشی که درد نمی کند بخوابد. همچنین قرار داده یک بالشت اضافه زیر سر کودک می تواند موثر باشد.

درمان خانگی گوش درد گودکان10- استفاده از داروهای مسکن
در صورتی که به هر دلیلی امکان امتحان کردن هیچ یک از راهکارهای ارائه شده در این مطلب را نداشتید، می توان برای تسکین گوش درد به کودک‌ مسکن‌هایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید. البته در مصرف آنها زیاده روی نکرده و میزان مصرف را با توجه به سن و وزن کودک مشخص نمایید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

شلغم بهترین آنتی بیوتیک خانگی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر