درمان سرماخوردگی از دیدگاه طب سنتی:

در مکتب سنتی ایران منبع اصلی پیشگیری سرماخوردگی و علائم و روند درمان آن را، بر اساس نوع ترشحاتی که در دستگاه تنفسی پیش می آید تنظیم می کنند. می توان گفت که سرماخوردگی از دیدگاه طب سنتی ایرانی بر اساس این روند به چند مرحله تقسیم و دسته بندی می شود.

درمان سرماخوردگی از دیدگاه طب سنتی
بر طبق این اصول آنچه که به صورت آب و ترشحات از بینی و چشم خارج می شود زکام نام می گیرد. و ترشحاتی که به حلق مجاری تنفسی تحتانی می ریزد نزله نام دارد. همینطور نزله نیز از لحاظ طب سنتی خود بر دو نوع گرم و سرد تقسیم بندی می گردد.

درمان سرماخوردگی از دیدگاه طب سنتی

نزله گرم: علائمی که در نزله گرم مشاهده می شود با سرماخوردگی یکی است. از این رو نزله گرم را سرماخوردگی نیز می نامند،  که شامل ترشحات آبکی و شل بینی، و حلق، سوزش و خارش حلق، سرخی چشم ها و التهاب حلق و گرفتگی بینی و صدا می شود. نزله های گرم اگر به طور دائم قورت داده شود، باعث تحریک و ایجاد حساسیت در دستگاه گوارش می گردد.

نزله سرد: نزله سرد برخلاف نزله های نوع گرم مزمن می باشد، یعنی به طور دائم باعث ایجاد خلط پشت گلو و زبان می شود. در نزله سرد این ترشحات غلیظ و به رنگ سفید و سبز است و طعمی تلخ و بد بو دارند.

درمان سرماخوردگی از دیدگاه طب سنتی
به طور کلی علت اصلی نزله و زکام ضعیف شدن بافت های ناحیه سر از جمله سینوس هاست که در ادامه به روش هایی در مورد درمان نزله ها ( چه گرم و هم سرد) می پردازیم.

اصل درمان در این نزله ها بر این اساس می باشد که خلط و ترشحات را آماده برای دفع کند. بدین صورت که اگر ترشحات و خلط رقیق باشد غلیظ، و بر عکس آن خلط غلیظ تبدیل به رقیق شود.

دستورات کلی برای درمان نزله شامل موارد زیر است:

درمان سرماخوردگی از دیدگاه طب سنتی

•در سه روز اول مصرف سوپ جو رقیق با حبوبات اندک و سبزیجات زیاد باعث می شود تا معده سبک نگاه داشته شود که این غذا برای شخص سرماخورده بسیار مفید است.

•فرد سرماخورده باید از خوردن غذاهای پروتئینی سنگین نظیر گوشت پرهیز کند.

•توصیه می شود در مدت سرماخوردگی در صورت نوشیدن مایعات از آب ولرم و جوش استفاده کنید و از خوردن آب سرد پرهیز نمایید، زیرا به طوریکه اگر سوپ جو رقیق و آبکی باشد، نیاز بدن به مایعات را برای شما تامین می کند.

•بهتر است در دوران سرماخوردگی از خوراک هایی چون حریره که از کتیرا، نشاسته، روغن بادام، شکر، سبوس گندم و آب تهیه شده است، تغذیه داشته باشید. همچنین خوردن مغز بادام در این دوران برای رفع سرماخوردگی بسیار نافع می باشد.

درمان سرماخوردگی از دیدگاه طب سنتی

•چکاندن روغن های با طبع سرد مثل روغن بنفشه و روغن کدو نیز در دوران نزله مفید و سودمند است.

•استحمام با آب ولرم در نزله گرم یکی از توصیه های مفید در این دوران می باشد.

•خیساندن پا با مخلوط پودر خردل و یک لیتر آب نیز برای پاشویه و رفع سرماخوردگی و زکام موثر است.

•در این دوران عصاره لیمو ترش را با آب گرم مخلوط کرده و قرقره کنید. همچنین قرقره آب نمک ( یک قاشق غذاخوری نمک + 250 میلی گرم آب ولرم ) نیز به تسریع  بهبود و درمان نزله کمک می کند.

•جویدن نصف یک سیر در دهان و قورت دادن آن با آب گرم نیز می تواند برای دوران سرماخوردگی مفید باشد.

•همچنین برای تسکین درد سینه نیز می بایست و یا بهتر است مقداری خردل را آسیاب کرده و با مقداری آب مخلوط کنید، تا خمیری درست شود سپس آن را روی سینه بگذارید.

درمان سرماخوردگی از دیدگاه طب سنتی

•دانه زنیان و برگ ریحان را به صورت جوشانده یا دم کرده در داخل آب جوش بریزید، وقتی ولرم شد آن را بنوشید تا سرفه را رفع کند.
•بخور دادن سر با حوله که با تمام ولع بخار را به بینی خود کشیده و همچنین بخور پیاز و اکالیپتوس نیز از راهکارهای مهم درمان سرماخوردگی هستند.

•خوردن و مصرف زنجبیل نیز و همچنین چای آن به درمان برونشیت حاصل از سرماخوردگی کمک می کند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

هتل سنتی اصفهان

هتل سنتی ابن سینا اصفهان

هتل سنتی توریستی عتیق اصفهان

رستوران سنتی کته ماس شیراز

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد