درمان سندروم تونل کارپال در بارداری

درمان سندروم تونل کارپال در بارداری
ابتلا به سندروم تونل کارپال در بارداری، به دلیل تغییر در هورمون های بدن و به دنبال آن تغییرات فیزیکی مانند اضافه وزن، بزرگ شدن سینه ها، افزایش فشار بر عصب میانی تونل کارپال و تجمع مایعات در بدن اتفاق می افتد. در اکثر موارد، فرد قادر به تحمل این اختلال می باشد و پس از زایمان به خودی خود برطرف می شود اما اگر سندروم تونل کارپال، در حین بارداری با علائمی شدیدی مانند درد و ناراحتی شدید در حین خواب، علائم دائمی و افزایش درد همراه باشد؛ بهتر است به پزشک مراجعه شود.
روش های خانگی برای کاهش درد ناشی از سندروم تونل کارپال
برای بهبود درد ناشی از این بیماری، می توان راهکارهای خانگی زیر را امتحان کرد و در صورتی که درد کمتر نشد؛ به پزشک مراجعه نمایید.
1- از مچ بند استفاده کنید. این کار مچ دست را از پیچ خوردگی محافظت کرده و فشار وارد شده به مفاصل این قسمت را نیز کاهش می دهد.
2- برای تسکین درد، می توان از کمپرس آب یخ استفاده کرد؛ علاوه بر این می توان از روش فرو بردن دست در آب سرد نیز بهره برد.
3- برای تسکین درد، از آب سرد و گرم به طور متوالی استفاده نمایید. در این روش ابتدا دست خود را در آب سرد فرو برده و سپس به مدت 5 دقیقه در آب گرم نگه دارید. این کار جریان خون را در این قسمت افزایش داده و درد بهبود می یابد.
4- برگ های کلم را باز کنید و پس از تمیز کردن آنها با یک پارچه نمناک، آنها را در یخچال گذاشته و پس از این که کاملا سرد شدند؛ بر روی دست و نواحی که درد دارید قرار دهید. این کار به خروج رطوبت از دست کمک می کند و درد را بهبود می بخشد.
5- می توان برای کاهش درد، کف دست را تا جایی که برایتان امکان دارد، محکم ماساژ دهید. همچنین می توان ماساژ را در ناحیه ساعد انجام داد. این کار به تسکین درد مچ کمک می کند. علاوه بر این، می توان با ماساژ ناحیه بالایی پشت، از میزان درد در مچ دست کاست.
6- برای کاهش درد می توان از نرمش های ساده مچ و دست نیز استفاده کرد. برای این منظور دست خود را مشت کرده و سپس به یکباره همه انگشتان را با هم باز کنید. تکرار این حرکت در تسکین درد موثر است.
همچنین می توانید، از شست دست خود برای ماساژ دیگر انگشتان همان دست (به شکل یک دایره کوچک) استفاده کنید.
علاوه بر این می توانید، دست خود را از قسمت مچ به سمت جلو و عقب حرکت دهید. تکرار این نرمش در تسکین درد مفید خواهد بود.

درمان سندروم تونل کارپال در بارداری
روش های طب سنتی برای کاهش درد ناشی از سندروم تونل کارپال
علاوه بر روش های ساده خانگی که برای کنترل درد این بیماری گفته شد، طب سنتی نیز روش هایی دارد که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.
1- استفاده از روغن های گیاهی
می توان برای کاهش درد و ورم ناشی از سندروم تونل کارپال، از روغن های گیاهی استفاده کرد. از بین تمام روغن های گیاهی برای کاهش درد، روغن های لیمو و اکالیپتوس تاثیر بیشتری دارند. برای این منظور چند قطره از یکی از روغن های نامبرده را در آب گرم بریزید و پس از این که تا حدودی در آب مخلوط شد، پارچه ای را در آب فرو برده و پس از گرفتن آب اضافی آن، در محل درد قرار دهید.
2- دمنوش بابونه
دمنوش بابونه خاصیت ضد التهابی دارد. برای این منظور می توان یک بار در روز از این دمنوش استفاده کرد.
3- استفاده از طب سوزنی
می توان برای کاهش درد مچ دست از طب سوزنی کمک گرفت. برای این منظور، متخصص طب سوزنی، سوزن های خود را در قسمت پریکارد فرو می کند. با انجام این کار، درد و تورم ناشی از سندروم تونل کارپال تا حدود زیادی برطرف می شود.
اگر به هر دلیلی امکان استفاده از طب سوزنی را ندارید؛ می توان با فشار نقطه پریکارد، به نتایج مشابهی دست یافت. برای این منظور، ابتدا بایستی نقطه پریکارد را پیدا کرد. نقطه پریکارد به اندازه 3 انگشت بالای مچ و درست در محل یک برآمدگی کوچک، قرار دارد. با فشار و ماساژ این نقطه به مدت 5 ثانیه و تکرار این روند، می توان درد را کاهش داد.

درمان سندروم تونل کارپال در بارداری
درمان سندروم تونل کارپال در طب نوین
اگر درد شدیدی دارید و با روش های گفته شده بهبود نیافت؛ ممکن است پزشک، درمان دارویی را آغاز کند؛ برای این منظور معمولا داروهای ضد التهابی و مسکن تجویز می شود. اما اگر شرایط بیمار به حدی حاد باشد که نتواند درد ناشی از سندروم تونل کارپال را تحمل کند، آخرین گزینه درمان جراحی است. اما با توجه به این که فرد باردار است، جراحی تا به دنیا آمدن نوزاد به تعویق خواهد افتاد و بیمار در این مدت ناگزیر است، تنها با استفاده از دارو یا درمان های خانگی و سنتی، درد خود را تسکین دهد.
پیشگیری از سندروم تونل کارپال در بارداری
همانطور که قبلا گفته شد، بروز سندروم تونل کارپال در بارداری نتیجه تغییرات هورمون ها در بدن و به دنبال آن تغییرات فیزیکی بدن است و علائم آن پس از بارداری به خودی خود برطرف می شوند. بنابراین با انجام چند کار ساده و تغییر در شیوه زندگی، می توان از بروز آن در بارداری جلوگیری کرده و حتی در صورت ابتلا، میزان درد و ناراحتی ناشی از آن را به حداقل رساند.
1- از انجام کارهایی که بر روی مچ دست فشار وارد می کنند مانند تایپ، بافندگی و خیاطی تا حد امکان، خودداری کنید.
2- در صورت کار با رایانه، از میزی استفاده کنید که برای مچ دست تکیه گاه داشته باشد.

درمان سندروم تونل کارپال در بارداری
3- برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و متعادل. ویتامین B6 در حفظ سلامت سیستم عصبی نقش بسیاری دارد؛ بنابراین مصرف مواد غذایی که منبع این ویتامین هستند مانند گوشت بدون چربی، ماهی قزل آلا، آجیل و سبزیجات با برگ سبز و سیر، در حفظ سلامت اعصاب موثر می باشند. همچنین سعی کنید برای جلوگیری از اضافه وزن کاذب در دوران بارداری، از وعده های غذایی کوچکتر و بیشتری استفاده نمایید و همچنین به میزان کافی آب بنوشید.
4- از سوتین مناسب در دوران بارداری استفاده کنید. با توجه به این که در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی بدن، سایز سینه ها افزایش می یابد و همین امر موجب افزایش فشار بر روی استخوان های دنده و شانه و در نهایت عصب میانی می شود؛ با انتخاب سوتین مناسب می توان تا حدودی از این فشار کاسته شود و هرگز در دوران بارداری یا شیردهی از سوتین محکم و سفت استفاده نکنید.چرا که ممکن است منجر به آسیب دائمی به عصب میانی شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر