درمان های خانگی برای التهاب ملحتمه (قرمزی چشم)

اگر چشم شما یا فرزند شما قرمز شده و دچار التهاب ملتحمه شده اید شاید قبل از مراجعه به متخصص روش هایی برای کاهش مشکلی شما باشد. آلرژی، ویروس ها، باکتری ها می توانند باعث قرمزی چشم شوند که التهاب ملتحمه نامیده می شود. امکان دارد یک یا دو چشم شما قرمز و دچار خارش شده باشد و کمی ترشحات سفید از چشم هایتان خارج شود. علایم حداقل یک هفته تا ده روز طول می کشد ولی معمولا نیازی به مراجعه متخصص نیست.

 

درمان های خانگی برای التهاب ملحتمه

علت های التهاب ملتحمه:

- عوامل ویروسی می توانند یک و یا هر دو چشم و بسته به وضعیت، درجه های مختلفی از شدید تا خفیف را باعث شوند. ورم ملتحمه ویروسی به شدت واگیردار بوده و درمانش مشکل می باشد. دوره درمان ممکن است از یک تا سه هفته طول بکشد. بهترین روش درمان ورم ملتحمه، پیشگیری از به وجود آمدن آن و عوارض پیچیده اش است.

- ورم ملتحمه باکتریایی سبب تولید ترشحات چسبناک و زرد رنگ و یا سبز، در گوشه چشم می شود. در موارد شدید تر، ترشحات باعث بهم چسبیده شدن چشم ها می گردد. ممکن است یک چشم و یا هر دوی آنها مبتلا شود. ورم ملتحمه باکتریایی نیز واگیر دار است. ورم ملتحمه باکتریایی بهتر است توسط پزشک درمان شود. ممکن است بتوانید در منزل نیز آن را درمان کنید، اما آنتی بیوتیک ها به طور ویژه می توانند طول درمان را کوتاه تر کنند.

- ورم ملتحمه در اثر آلرژی و حساسیت ها، معمولا همراه با سایر علائم حساسیت مانند، آبریزش و گرفتگی بینی است و هر دو چشم مبتلا خواهد شد و مسری نمی باشد. این نوع ورم ملتحمه در خانه قابل درمان است اما در موارد حاد، بیمار حتما به دنبال درمان های دارویی برود تا وضعیت را زودتر بهبود ببخشد. 

 

درمان های خانگی برای التهاب ملحتمه

روش های کاهش علایم التهاب ملتحمه:

1-کمپرس: پارچه یا دستمال لطیفی را در اب سرد فرو کنید و به ارامی بر روی پلک خود بکشید.(چشم هایتان را بسته نگه دارید) اگر فقط یک چشم شما قرمز شده است. کمپرس را بر روی چشم دیگر نگذارید. اگر با استفاده از اب گرم راحت تر هستید از آب گرم استفاده کنید ولی مواظب باشید، دمایش مناسب باشد.

2- استفاده از قطره های چشمی: خارش چشم با استفاده از قطره ها کاهش می یاید. - از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنید. - از قطره هایی که برای درمان قرمزی چشم هستند، دوری کنید. - اگر علت مشکل شما الرژی است از قطره های مناسب آن استفاده کنید.

3- از لنزهای خود استفاده نکنید: اگر از لنزهای تماسی به جای عینک استفاده می کنید تا بر طرف شدن قرمزی و التهاب، لنزهای خود را کنار بگذارید. اگر لنزهای شما توسط باکتری یا ویروس ها الوده شده باشند، احتمالا لازم است آنها را دور بیاندازید. 

 

درمان های خانگی برای التهاب ملحتمه

4- شستن: اگر مشکل شما الرژی باشد. شستن و ضدعفونی کردن لباس ها و ملافه ها بسیار ضروری است. قبل از خوابیدن دوش بگیرید. این کار می تواند مانع از انتقال مواد الرژی به بدن و صورت شما شود. اگر از منبع الرژی تان آگاه هستید، از ان دوری کنید.

5- از پماد های چشمی آنتی بیوتیک استفاده کنید: -پمادهای چشمی کاربرد راحت تری نسبت به قطره ها به ویژه در کودکان دارد. - توجه داشته باشید که این پمادها به مدت بیست دقیقه پس از استفاده باعث تار شدن دید می شود اما پس از طی این مدت، دید بیمار شفاف و واضح خواهد شد. با استفاده از این درمان، ورم ملتحمه باکتریایی میبایستی پس ازچند روزی بهبود یابد.

6- از لوازم آرایش چشمی تا زمانی که از قرمزی و التهاب چشم هایتان خلاص نشده اید، استفاده نکنید. در غیر اینصورت ممکن است توسط این وسایل مجددا آلوده شوید. در صورتی که در حین این بیماری از هرگونه لوازم آرایشی استفاده کردید آن را دور بیاندازید. 

 

درمان های خانگی برای التهاب ملحتمه

چه زمانی به متخصص مراجعه کنیم؟

اگر چشم شما یا فرزندتان متورم شده، شاید مساله التهاب نیست. ممکن است گل مژه یا انواع دیگر التهاب باشد یا می تواند نوع متفاوتی از عکس العمل الرژیک باشد. اگر بعد از استفاده از درمان های خانگی هیچ علایمی از بهبود مشاهده نکردید به متخصص مراجعه کنید.در صورت وجود هریک از علایم زیر حتما به متخصص مراجعه کنید: تب، درد، تغییرات بینایی

چگونه از ابتلا به قرمزی چشم جلوگیری کنیم:

- مرتب دست های خود را بشورید.

- از تماس دست با چشم خودداری کنید.

- حوله ها و روکش بالش ها را مرتبا عوض یا ضدعفونی کنید. برای شستشو انها از آب گرم استفاده کنید.

- روکش بالش و حوله ی خود را با کسی به اشتراک نگذارید.

 

درمان های خانگی برای التهاب ملحتمه

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

تور ارزان قیمت کوش آداسی برای شهریور 94

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر